Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 17 Kasım 2017

2017 ‘de Oteller Hakkında Şikayetlerin Artışı

2016 yazında  tatilciler  yabancı turistlerin gelmeyişi ile kan ağladı. Özellikle akdeniz ve ege bölgelerindeki turistik oteller  bihayli boş bir yaz  geçirdiler. Bunun  nedenleri  konusunda biraz değinmek istedik.

Rusya ile olan uçak krizi

Rus  uçağının düşmesinin ardından Rusya’ nın uyguladığı ambargo politikası yüzünden Türkiye’ ye gelen Rus turistlerin  oranı 2016 yılında  %80 lere varan  rakamlarda düşüş yaşadı. Rusların gelmeyişi özellikle Antalya ve çevresindeki  otelleri  çok ciddi anlamda etkiledi. Aynı şekilde  yerel halk ve esnaf da durumdan ciddi şekilde etkilendi.

Patlayan Bombalar  ve Güvensiz Ülke İzlenimi

Türkiye’ de  2016 yılı içerisinde gerçekleştirilen terör eylemleri de ülke ekonomisini ve turistik faaliyetleri ciddi manada etkiledi. 2015 yılına göre  2016 yılında  gelen turist sayısı  tüm dünya çapında yaklaşık %50 gibi ciddi oranlarda düşüş gösterdi. Bu durum da aynı şekilde otelleri ciddi manada etkiledi.

Oteller Hakkında Olumsuz Yorumların Artışı 

2016 yaz sezonunda turistler gelmeyince oteller yatırımlarını ve kampanyalarını yerli  turistlere yönelik yapmaya başladı. Ama  bir  noktada yetersiz kaldılar. Yabancı turistler  gelmediği için bir çok otel  yazlık bütçesini en az tutmaya gayret gösterdi. Yerli turiste yönelik ucuz fiyatlara yaz tatili vaatleri verildi. Bu vaatler doğrultusunda  çalıştırılan personel, yapılan aktivitler, sarf malzemeleri vs  daha minimum düzeyde tutuldu.

Bu durum  tatil  yapan  Türk turistlerin  bir çok otelden  memnuniyetsiz ayrılmasına neden  oldu. Otel araştırma ve otel inceleme sitelerinde  bir çok otel hakkında olumsuz yorumlar birikti. Tatile  giden insanlar  ya personelden sıkıntılıydı ya da  yemeklerden. Bazıları ise organizasyonların bir önceki yıldaki gibi  olmayışından.

Tabi bazı oteller bu durumdan  hiç  etkilenmedi. Tabi fiyat politikaları da  ona göre belirlenmişti. Özellikle orta sınıf oteller bu yorumlardan çok etkilenmişe benziyor. Bu imajı da 2017 yılında sileceğini umuyoruz.

2017 Yılında Rus Turistler Gelecek  mi? 

Rusya ile sorunların aşılması, Ortadoğu da beraber hareket edilmesi  Rusya ile Türkiye’ nin arasındaki buzları  eritmeye başladı. Özellikle 2017 yazında  Rus turistlerin  ciddi manada geleceğini düşünüyoruz.

Turizm Bakanlığının yapmış olduğu açıklamada  Türkiye’ nin güvensiz ülke imajının diğer ülkelerden kaldırmak için bir çok çalışma yapıldığını  belirtti. Bu konuda  avrupa ülkelerinde bir çok tanıtım ve gösterim yapıldı. Bu sene 2016 yılına göre çok daha fazla turist ağırlamayı bekliyoruz.

2017 yılında  yaz ayında  özellikle Rus turistlerde  ciddi manada artış olacaktır. Bunun yanı sıra diğer ülkelerden de gelen turistlerin artmasını bekliyoruz. Bu şekilde  istihdam artacak, hizmet sektörü olan otelicilikte daha  kalifiye elemanlar çalıştırılacak bu sayede  daha iyi organizasyonlar, daha iyi yemekler, daha konforlu bir yaz tatili geçirmek için gereçli şartlar karşılanacaktır. Bu sayede internette  oteller  hakkında  yazılan  kötü yorumlar da  bir nebze azalmış  ve unutturulmuş olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz