Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 16 Kasım 2017

2017 Fakirlik Maaşı

2017 Fakirlik Maaşı

Halk arasında fakirlik maaşı olarak geçen muhtaçlık yardımı Sosyal Yardımlaşma Vakıflarınca verilir. Muhtaçlık yardımının yani fakirlik maaşının miktarı her yıl değişir. 2017 fakirlik maaşı da 2016 yılına göre artış göstermektedir. Fakirlik maaşı almak isteyen bir kişi bu yardımı alabilmek için yardımı almak isteyen kişinin gereken şartları taşıyor olması gerekir. Fakirlik maaşına 18 yaşını doldurmuş olan herkes başvurusunu yapabilir. Başvurunuzu nüfus cüzdanınız ile yapabilirsiniz. Başvuru sırasında sizden form doldurma veya dilekçe gibi işlemler istenmez burada amaç durumu olmayan kişilere yardım etmektir.
Başvuru yapıldığı zaman sisteme gerekli girişler yapılır ve kişin dosyası sosyal inceleme görevlisine gönderir. Sosyal incelemeci, fakirlik maaşına başvuran kişinin SGK kaydı olup olmadığını ev hanesinde yaşayan kişilerin gerekli gelir kaydının bulunup bulunmadığı ve gayrimenkul sahibi olunup olunmadığına bakılır. Eğer maddi kayıtlar bulunmuyorsa kişinin evine gidilerek gerekli incelemeler yapılır ve durumları fakirlik maaşı almaya uygunsa maaş bağlanır.
FAKİRLİK MAAŞI ALMAK İÇİN GEREKEN EVRAKLAR
Muhtaçlık yardımına yani halk arasında fakirlik maaşına başvurmak için başvuru yapacak olan kişinin bazı evrakları başvuru sırasında yanında götürmesi gerekmektedir. Bu evraklarda kişinin bazı durumlarını kanıtlaması gerekmektedir. Fakirlik maaşı;
-Sosyal güvencesi bulunmayan kişilere,
-anne veya babası olmayan veya % 40 engelli durumda olup çalışamayacak kişilere,
-Herhangi bir aylığı veya bulunmayan kişilere,
-Mahkeme kararıyla veya kanunlarla bakıl altına alınmamış olan kişilere,
-Gelir sağlayan taşınır veya taşınmaz mal varlığı olmayan kişilere bağlanır.
Muhtaçlık yardımı almak isteyen kişiler bu yardımı alabilme için maaşları veya bir gelir kaynakları olmadığını belirtmeleri gerekir. Fakirlik yardımına başvurma işlemleri Kaymakamlık ve Sosyal Yardımlaşma vakıfları üzerinden yapılır. Fakirlik parası kişilere Ziraat Bankası veya PTT şubelerinden ödenir.
2016 yılının Aralık ayına kadar muhtaçlık maaşı 393 TL’ydi. 2017 yılında asgari ücretinde belirlenmesinin ardından muhtaçlık yardımı 468 TL’ye yükseldi. Kişinin bu yardımı alması onaylandığı takdirde fakirlik parası alacak olan kişi üç ayda bir bu yardımı alır. Bu maaş alındığı sürede ev hanesinden birisi SGK’lı bir işe girdiği takdirde bu maaş kesilecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Gülşen tanrıkulu dedi ki:

  Hiçbir gelirim yok eşim çalışmıyor yardıma ihtiyacım var fakirlik maaşı çıkarmak istiyorum Lütfen bana dönüş yapın

  1. Davetsiz Hayat dedi ki:

   Merhaba;

   Muhtaç aylığı almak için öncelikle muhtaç aylığı başvurusu yapmanız gerekmektedir. Muhtaç aylığı başvurusu, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne şahsen müracaat ile ya da posta yoluyla yapılmaktadır. Muhtaç aylığı almak istiyorum diyen kişiler muhtaç aylığı başvuru formu ve engelliler için özrünü belirten sağlık kurulu raporu olmak üzere iki adet belgeye ihtiyaç duymaktadırlar. Daha sonra bu belgeler ile Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılır ve başvuru sonucunuz beklenmeye başlanır. Başvurusu olumlu sonuçlanan kimselere her ay muhtaç aylığı ödenir.

 2. Gülcan Memiş dedi ki:

  Ben 33 yaşında iki çocuk annesiyim esimden boşandim hiç bir gelirim yok muhtaç aylığı alabilirmiyim

Yorum Yaz