Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 16 Kasım 2017

2017 Google Adsense Hesabı Nasıl Alınır – Detaylı Anlatım

google-adsense-alma

Google Adsense Hesap Alma Rehberi

İnternet ortamında  faaliyet gösteren yazarların ve webmasterların , internetten  para kazanmak, gelir elde etmek için başvurdukları  ilk kaynak  google adsense ‘dir.  Google adsense programı  en güvenilir online kazanç sistemidir. Bir çok  websitesi yazarı  en az  bir kere  google  adsense  başvurusu yapmıştır. Peki bu başvurular neden onaylanmıyor. Google adsense  başvurusu nasıl onylatılır bu konuda size  bilgiler  vereceğiz.

Google  Adsense  İçin Hazırlanma

Öncelikle internetten para kazanmak  için bir platform  oluşturmalıyız.  İlk yapmamız  gereken bir google hesabı açmak. Çünkü  tüm google  uygulamalarına tek bir  adsense hesabı ile bağlanabiliyoruz. Bu konuda google adsense programına  ne için kayıt olacağımız önemli. Youtube için adsense hesabına  başvurmak istiyorsak ilk önce  bir  youtube  hesabı açmalıyız.  Eğer  blogger sistemi üzerinden adsense  başvurmak istiyorsak bir blogspoot.com uzantılı blog kurup işleme başlamalıyız. Eğer içerik  için adsense  hesabına başvuracak isek  bir websitesi  kurmalıyız. Bu adımların  hepsine yavaş yavaş değineceğiz. Benim asıl üzerinde  duracağım konu  içerik için adsense hesabı alma olacak diğerlerinin üzrinde fazla durmayacağım. Youtube  ve ya  blogger için adsense konularında sorularınız var ise yorumları kullanabilirsiniz.

Youtube İçin Adsense Hesabı Alma 

Youtube  hesabı açtıktan sonra  video yüklemeye  başlayabiliyoruz. Bu yüklediğimiz videolardan para kazanmak istiyorsak bu konuda  hesap ayarları kısmından para kazanma kısmını aktif ediyoruz. Buradan youtube için adsense  başvur kısmını tıklıyoruz. Eğer içerik için adsense  onaylı bir hesabınız var ise  çok kısa sürede onaylanacaktır. Eğer  ilk defa başvuruyorsanız  onaylanması bir iki saat belki bir iki gün sürebilir. Sabırla beklemelisiniz.

Youtube Üzerinden Para  Kazanmadaki Detaylar

 • Video üretirken aynı makale yazarlığı gibi  özgün olan  videolar eklemelisiniz. Youtube üzerinde  başka birinin paylaştığı videoyu indirip düzenleyip tekrar yükleseniz bile telif bildirimi  olduğunda  o videodan gelen  gelirler  karşı tarafa  aktarılır.
 • Kendi  video reklamlarınıza tıklamayanın. Hesabınızın banlanmasına neden olur.
 • Telif içeren  videoları kesinlikle  yüklemeyin.

Blogger Üzerinden Adsense Hesabı Almak 

Blogger  bir google  hizmetidir.  Bu yüzden blogger üzerinden adsense  onaylatmak diğer servislere  göre daha kolaydır. Bunun için de bazı kriterler gerekmektedir.

 • Blog Durumu: Yeni açılmış daha bir kaç günlük bir blog ile adsense  hesabına başvurulmaz. Başvursanız bile onaylanmaz. Blog açıldıktan sonra  güzel bir tema  seçilip bu tema üzerinde  ortalama günlük en az 2- 3  özgün yazı girilmelidir. Blogger  bloglar google hizmeti olduğundan daha hızlı index almaktadır. Bu yüzden birkaç  gün sonra index almaya başlayacaktır. Benim tavsiyem  blogger üzerinden adsense hesabı almak için  en az 6 ay bekleyin. Ve sürekli özgün içerik girin.
 • Blog İçeriği: Blogger blog sayfanız yukarıda belirttiğim  gibi  benzersiz  bir içeriğe ve  düzgün bir şablona sahip olmalıdır. Kopya içeriğe ve düzensiz  bir temaya sahip olan bloglar  onaylanmaz. Kumar  cinsellik ve  google  politikları ile  uymayan  bloglar asla  onaylanmaz.
 • Benzersiz İçerik: Benzersiz içerik  çok önemlidir. Karma  konulu portal tarzı sitelerin onaylanması daha zordur.
 • Bölümler : Sitenizde mutlaka iletişim, gizlilik politiaksı, kullanım şartları gibi  ziyaretçiyi bilgilendiren  bölümler olması  gerekir. Ziyaretçinin rahatça gezinmesini sağlayan bir menü  ya da navigasyon sisteminin bulunması gerekir.

İçerik İçin Adsense Alma 

Bu makalede davetsizhayat.com  olarak en  çok deyinmek istediğim konu bu. İçerik için adsense almak ve onaylatmak  en zor olandır. Bunun için tıpkı blogger deki gibi bir çok  hatta daha  fazla  kriter vardır. Bu kiriterleri  yavaş yavaş anlatmaya çalışacağız.

Web Sitenizi  Google Adsense  İçin Hazırlama Dönemi 

Bir  websitemiz var  ve google adsense başvuru yapmak istiyoruz. Öncelikle sıfırdan  güzel bir tema  ile işe başlamalıyız. Menüleri kategorileri oluşturmalıyız. Olmazsa olmaz sayfalarımızı eklemeliyiz. Bu sayfalar;

Hakkında Sayfası : Site yazarı ve  siteniz hakkında  ne yapmak istediğinizi  ne yazdığınızı ve neler yapmak istediğinizi, kısaca sizi  anlatan bir biyografi sayfası.

Kullanım Şartları:  Web sayfanıza gelen  ziyaretçilerin site kullanırken nelere dikkat etmesi  gerektiğini, nelere  maruz kalabileceğini açık bir çerçevede  anlatan sayfa

Gizlilik Politikası: Gelen ziyaretçilerin  bazı üyelik bilgilerinin nası saklandığını, mahremiyet bilgileri ve hangi tür  bilgilerinin  depolandığı konusunda  ziyaretçiye bilgiler  verilmektedir.

Künye: Eğer  google news, bing news  gibi  haber portallarına  yayın göndermek istiyorsanız künye sayfası oluşturmalısınız. Özellikle  çok yazarlı sayfalarda  mutlaka künye sayfasının olması gerekir.

İletişim: Google adsense başvurusu için olmazsa olmaz sayfalardan biri de  iletişim sayfasıdır. İletişim sayfası olmayan sitelerin google adsense  başvurusu alması  çok  zordur.

Bu sayfaları oluşturduktan sonra ikici evre  ve en önemlisi  olan içerik kısmına  geliyoruz. Google adsense için uygun içerik üretmemiz gerekiyor. Buradaki en  önemli  kriter özgün içerik  olmasıdır. Yazıdaki anlam  bütünlüğünün sağlanması, seo kritlerilerine uygun olunması ve özgün olması gerekir.

Tavsiyem siteyi açtıktan sonra  günde en az 3 adet özgün makale  girin. Ve  sürekli olsun. Her  gün girin. Ve  il  başvuruyu en az 4 ay sonra  yapın. Hatta bekleme şansınız varsa  6 ay bekleyin. Siteniz iyice otursun. Backlink almaya başlasın. Google indexi  çoğalsın. Hatta bu işleri biliyorsanız sitenizin seo ayarlamasını yapın ve daha  çok ziyaretçi alın. Google  başvurduğunuzda en az  günlük  500 tekil ziyaretçiniz olsun. Bir çok insan ziyaretçi ile  google adsense  almanın  bir alakası yok diyor ama bu mesele  bu şekilde değil. Günlük 3- 4k  hiti olan 6 aylık bir sitenin ( İllegal içerik yok ise) günük 5- 10 tekil ziyaretçi alan 2 yıllık  bir siteden daha çok adsense onaylanma ihtimali vardır.

Adsense  Başvuru Süreci

 • Yukarıdakilerin  hepsini  uyguladık. Aradan birkaç ay geçti ve adsense  başvurusunu yapacağız. Eğer sitenizde  google politikaları  ile zıt düşecek bir  durum  yok ise  işler kolay ilerleyecektir. İlk önce google adsense kayıt olarak başvuru bilgilerini eksiksiz ve doğru olarak dolduruyoruz.
 • Bilgiler eksiksiz olarak doldurulduktan sonra  kaydımızı onaylıyoruz ve sitemiz ilk onay sürecini bekliyor. Buradan sonra  bize söylenilen yönergeleri takip ediyoruz. Sitemize eklememizi istediğimiz bir kod vs  var ise  harfiyen yapıyoruz.

Adsense İlk Onay Süreci 

İlk onay süreci bazen 2 gün bazen de 2 hafta kadar sürebilir. Bu süre sonrasında  kayıt aşamasına belirttiğiniz adrese  onaylandı ve ya maalesef onaylamadık şeklinde  bir mail  gelir. Onaylandıysa  ikinci  onaya tabi tutulurusunuz. Onaylanmadıysa bunun gerekçeleri size bildirilir ve bu gerekçeleri  düzltme yoluna  gidersiniz.

Adsense İkinci  Onay Süreci 

İlk onayı aldık. Google adsense paneline  girip ikinci onay için bize reklam  kodlarını sitemizin ilgili reklam birimlerine ( ziyaret alan sayfalara ) eklememizi  isterler. Buralara eklediğimiz reklam kodları ilk önce boş görünür.

Önemli Not: Google  bazen  ikinci onay sürecinde reklamları göstermeye direk başlıyor. Daha sonra  onaya tabii  tutuyor. Size google hesabınız tamamen  onaylandı maili gelse  bile çok kısa sürede reklamlar  görümeye başladı ise  bu hala  onay  sürecinde olduğunuzu gösterebilir.

Reklamlar  birkaç gün boş görünebilir. Daha sonra size  ikinci bir onay maili gelir . Ya da  maalsef  karşılama  postasında belirttiğimiz gibi  google hesabınzı  onaylamadık  ve altında gerekçeleri sunar.

Eğer ikinci onayda da  olumlu sonuş aldıysanız  bir kaç saat içinde boş olan reklam alanarınız reklamlar ile  dolmaya başlar. Ama  bu durumdan sonra da google  politikları çerçevesinde yayın yapmaya devam etmelisiniz. Onaylanan bir google hesabı  google tarafından red olunabilir. Bu konuda  dikkatli olmalısınız.

Eğer google adsense başvurunuz onaylanmadı ise size  gerekçeleri bir mail işe sunulur. En çok karşılaşılan mail  tipleri  Yetersiz İçerik ve Google Politikarı İle Uyumu  Değil şeklindedir. Bu maili aldıktan sonra  yapabileceğiniz şeyler vardır .İlk önce sorunun kaynağını tespit etmeliyiz. Google adsense tarafından gönderilen bilgilendirme maili  çok  önemlidir. Onun mutlaka okunması gerekir.

yetrsiz-icerik-adsense

Adsense Yetersiz İçerik Maili

Yetersiz İçerik: Google özgün yazıları sever. Siz birkaç makale ile birkaç günlük bir siteden google adsense  başvurusu  yaparsanız onay alamazsınız. Özgün yazı yazıp bir süre sitenin oturmasını beklemelisiniz.

Yukarıda  da belirttiğim sayfaların ( hakkında, iletişim,gizlilik,kullanım koşulları vs)  oluşturulduğuna emin olun. Sitenizde  menü oluşumunu tekrar gözden  geçirin. ( Google ziyaretçilerin sitede  rahatça  gezinmesini sağlayacak bir navigasyon sistemi ister)

Tema  kodlamanızı  gözden geçirin. Yapısı bozulmuş  göze  hoş gelmeyen ve işlevsel olarak yetersiz kalan temalar üzerinden onay alınmaz.

Sitenizde yeteri kadar yazı  bulunduğundan emin olun. İçerik- kod oranı en az %20 lerde olsun. Yazdığınız  makaleleri minimum 300 kelime yazın …

google-politika-ihlali

Google Politikaları ile Uyumlu Değil Maili 

Google Politikları İle Uyumlu Değil

Bu  şekilde  bir uyarı alıyorsanız mutlaka sitenizde  politika ihlali vardır. Google oyun ve film dizi  yani çoğunlukla flash ve video  olan siteleri onaylamaz. Sırf resimlerden ve başlıklardan oluşan siteler onaylanmaz. Sitede  bir video  bölümü var ise  onaylanmayabilir. İçerik  için google adsense onaylatmak için  içeriğin ön planda olması gerekir.

Ara sıra inceleme videoları paylaşılsa bile  bunları yazıların arasına  gömmek gerekir. Ben adsense  hesabı alırken sitede bulunan birkaç  video  yüzünden red yemiştim  bunları kaldırdıktan sonra onay aldım.

 •  Hack, warez  hile, kumar, cinsellik, vb toplum yasalarına  ve  ahlaka  uygun olmayan  siteler onaylanmaz.
 • İçeriğinizde  bu şekilde başlıklar varsa bile onay alamayabilirsiniz.

Birçok  kişi  büyük haber kanallarında cinsel içerikler olduğu halde  o kadar illegal yaptığı halde nasıl  google  reklam veriyor diye soruyor. O siteler büyük çaplı ve ziyaretçi sayısı milyonları bulan sitelerdir. Onların reklam politka ve anlaşmaları farklıdır. Kazaç şekilleri bile farklıdır. Bilginiz olsun. Siz sitenizde  3 reklam üst üste  koyamazken onlar  5 reklamı bile üst üste siteye koyabilir.

Benim anlatacaklarım bu kadar. Eğer yukarıdaki  kriterlere  uyarsanız google adsense reklamlarını onaylatmamak  için dünyanın en şansız insanı  olmanız gerekir 🙂  Yaptığınız hataları  ve ya aşamadığınız noktaları  yorum yaparak sorabilirsiniz.

Google Adsense Politikalarını buradan inceleyebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Rıdvan dedi ki:

  Eline sağlık çok güzel bir adsense yazısı olmuş. Kendi sitemde hepsini uygulayacağım.

  1. Davetsiz Hayat dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz. Umarım sonuç alırsınız

 2. Adsense dedi ki:

  Sitelerinizi sadece adsense kaydı almak için düzenlemeyin. Aynı zamanda adsenseden gelir sağlayacak ziyaretçilerin gelmesi için kaliteli içerikler hazırlayın.

 3. Bahattin dedi ki:

  Hocam verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim bende yeni bir site actim hazir kurulmus site birden gaza gelerek aldim yaklasik iki hafta oldu ugrasiyorum hala eksikler var sitem de kafam allak bullak vaktinizi varsa siteme bakabilimosiniz adsense onayi almak icin nereden baslamaliyim. Simdiden tesekkur ederim.

Yorum Yaz