Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 16 Kasım 2017

2017 Uçak Türleri ve Özellikleri

2017 Uçak Türleri ve Özellikleri

Uçak gelişimi 20 yüzyıldan beri gelişimini durmadan sürdüren bir sektör. Şüphesiz ki kimse zeplinlerle başlayan bu maceranın bu denli gelişeceğini tahmin edemezdi. Şuan ses hızının 6 katı daha hızlı giden uçaklarla her şey daha da farklı noktaya geldi.

  • Boeing 787 Dreamliner

Boeing 787 Dreamliner’ın tanıtımı, Temmuz 2007 yılında gerçekleştirilmiştir. İlk uçuşunu 2009 yılında yapan bu uçak, diğer yolcu uçaklarına göre %20 daha az yakıt tüketir. Yolcu kapasitesi ise 290 ila 330 arasıdır.

  • DassaultRafale

Fransa’nın uçak gemilerine inebilecek ve yalnızca avcı değil bombardıman görevi de yapabilecek uçak arayışına Dassault firması Rafale ile son verdi. 2150 km/s hıza ulaşabilen bu uçak şu anda Fransa Hava ve Deniz Kuvvetlerinde kullanılıyor.

 

  • Airbus A380

Airbus S.A.S. tarafından seri üretimi gerçekleştirilen, dünyanın en büyük iki katlı lüks yolcu uçağı Airbus A380. Yolcu kapasitesi tamı tamına 850’dir. Birim maliyeti ise yolcu sayısındaki absürt fazlalık kadar fazla. 389.9 milyon dolarlık maliyeti olan bir uçak.

  • Airbus A400M Atlas

Airbus A400M Atlas 4 turboprop motoru olan, Avrupa ülkelerinin askeri hava taşımacılığı için üretilmiş bir uçaktır. Yalnızca 11 adet üretilen uçağın birim maliyeti 150 milyon €’dur. Ana kullanıcılar içinde Türk Hava Kuvvetleri de vardır.

  • F-35 Lighting II

Savaşta her amaç için farklı farklı üretilen uçakların maliyeti oldukça fazla olduğundan dolayı, tek bir uçağın tüm görevleri yapması için tasarlanan bir savaş uçağıdır F-35. Aynı zamanda ABD’nin son insanlı hava aracı projesi önemine sahiptir. Uçağın üretim projesi içinde 9 farklı ülke yer almıştır. Bunların içinde Türkiye’de vardır ve Türkiye F-35 kullanıcıları içindedir. F-35 LightingII’nin bir diğer özelliği ise yüzeylere dikine inip kalkabilmesidir.

 

2017 Uçaklar ve Uçuşlar Hakkında İlginç Bilgiler

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz