Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 16 Kasım 2017

2017’de En İyi 5 Meslek

2017’DE EN İYİ 5 MESLEK

Küçüklüğümüzden beri hepimizin bir hayali vardır. Hatta aileler daha çocukken bizleri doktor, pilot, öğretmen gibi mesleklere yönlendirmeye çalışırlardı. Ancak şimdi o kadar çok seçenek mevcut ki doktor, pilot, öğretmen tarihe karışıyor. 2016’da en iyi 5 meslek dalını sizler için hazırladık. Farklı bir bakış açısıyla tercih listenize bu meslekleri ekleyebilirsiniz.

Listemizin birinci sırasında EPİDEMİYOLOG yer alıyor. Hatırlayacağınız gibi kuş gribi vakası yaşadı ülkemiz. Peki bu kuş gribi vakasını ortaya çıkaran kimdi? Tabii ki de bir epidemiyologdu. Buradan da anlayacağınız gibi bir epidemiyologun görevi hastalık ardındaki nedenleri ortaya çıkarmak ve sağlığımıza tehdit oluşturan ne varsa hepsini yenmek adına yeni yöntemler geliştirmektir. Anlayacağınız üzere bir epidemiyolog halk sağlığı açısından çok önemlidir. Gelişen teknolojiye bağlı olarak hastalık yayılma oranı da gün geçtikçe artıyor. Çok ciddi salgınlara neden olabilecek hastalıkların tedavi yöntemleri, tahlilleri epidemiyologlardan soruluyor. Aynı zamanda bu meslek dalı çok da iyi maaşlar kazanabiliyorlar.

Listemizde ikinci sırada YAZILIM GELİŞTİRİCİSİ bulunuyor. Bu meslek dalı oldukça popüler meslekler arasında yerini almaya başlıyor. Aklınıza gelebilecek her türlü işlemi internet ortamında yapmamıza olanak sağlıyor. Misal, sosyal medyada rahatça dolaşabiliyor, aranızda kilometreler bulunan birine rahatça online olarak para gönderebiliyor ya da akıllı telefonlardan film izleyebiliyorsanız bunu bir yazılım geliştiricisine borçlusunuz. Bu meslek dalı aynı zamanda en çok kazanan meslek grupları arasında yer alıyor. Her geçen gün daha da popülerleşen bu meslek, günden güne büyüme ve ilerleme gösteriyor.

Üçüncü sıraya geldiğimizde bir YÖNETİM DANIŞMANI olduğunu görüyoruz.  Bu mesleği biraz açacak olursak; herhangi bir şirket çalışanlarını düşünün ve performans düşüklüğü yaşıyorlar. Patronların görevi ise bu noktada devreye girip çalışanlarını motive etmek, işlerine daha iyi çalışmalarını sağlamak. Tabii bu noktada çok değişik aktiviteler yapılabilir, ikramiyeler verilebilir. Ancak bu durum da patlaronları yormakta ve yerine bu işleri yönetebilecek birileri aranmaktadır. Yönetim danışmanı ise bu konuda yapılabilecek işleri düzenlemekle görevlidir. Çalışanların nasıl daha iyi verimli olacağını, yapılan işlerin etkinliğini nasıl artırabileceğini düzenler. Bu meslek dalı da oldukça rahat ve güzel bir çalışma ortamına sahiptir. En popüler meslekler arasına girmeye aday gözüken bu meslek dalı aynı zamanda çok da güzel ücretler kazandırabiliyor.

2016’da en iyi 5 meslek sıralamasında geldik 4. sıraya. Dördüncü sırada ise GIDA KİMYAGERİ bulunuyor. Bildiğiniz gibi insanoğlu var olduğundan beri yemek olmazsa olmazdır. Aynı zamanda teknoloji geliştikçe edindiğimiz bilgiler ve yetenekler sayesinde çok daha lezzetli gıdalar üretebiliyoruz. Bu nedenle mutfak kültürü hayatımızda oldukça önemli bir yer tutuyor. Gıda kimyageri de yenebilecek her şeyin lezzetini artırma ve daha çok sevilecek yiyecekler üretme görevini üstleniyorlar. Gıda kimyagerliğine duyulan büyük ilgi çok daha uzun yıllar devam edecek gibi görünüyor. Bu meslek dalı çok kazandıran meslekler arasında yerini alıyor.

Listemizin son sırasında ise SİGORTA UZMANI yer alıyor. Bu meslek dalının önemi hayatımızda oldukça büyük. Etrafımızda o kadar çok risk oluşturan faktör var ki bunlara karşı korunmak ya da en azından bir dayanak noktası oluşturmak sigorta uzmanlarına kalıyor. İnsan yaşamını ya da değerli eşyaların sigortalanması ve garanti altına alınmasını sağladığı için sigorta uzmanı hiç de hafife alınacak bir meslek değil. Hal böyle olunca ve işler bu kadar değerli olunca kazanılan maaşlar da oldukça yüksek oluyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Emre Atlı dedi ki:

  Katılıyorum size bahsetmiş olduğunuz mesleklerin ayrıca önünü kapatacak bir şey de yok yazılım geliştiricisi başlı başına ayrı birşey zaten

 2. Mustafa Çelik dedi ki:

  Sigorta Uzmanı mesleğinin bu listede yer alması şaşırtıcı olmamış. Yazınızda da belirttiğiniz gibi günümüzde riskler çok ve ihtiyaç duyulan bir meslek.

 3. ahmet dedi ki:

  burada bahsettiğiniz mesleklerin hepsi en iyi olma yolunda ilerliyor. yazılım geliştiricisi birazda daha ön planda bana göre.

  1. Ayse dedi ki:

   Bankacilik okumaya degermi

   1. Davetsiz Hayat dedi ki:

    Kendinizi geliştirip girişken olduktan sonra bir çok bölüm okumaya değer.
    Deniz ürünleri okuyup 3-5 bin kazanan tanıdıklarım var

Yorum Yaz