Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

404 URL ( Kırık Linkleri) Toplu Kaldırma Eklentisi

kirik-linkleri-toplu-404-kaldirma

Kırık Linkleri Toplu Kaldırma Eklentisi

404 URL ( Kırık Linkler) neden önemlidir ? 

Bir internet sitesinde daha önceden var olupta  daha sonra  silinen konuların  linkleri 404 konumuna düşer. 404 sayfaların fazlalığı ise seo açısından  kötü bir izlenimdir. Hatta sürekli  404 sayfaların artışı  spama  düşmenize dahi neden olabilir. Bu yüzden  google search console  üzerinden sürekli 404 sayfaların  kontrolü yapılmalıdır. Otoritesi düşük  olan url ler kaldırılmalıdır.

Search Konsol Üzerinden Kırık Linkleri Toplu Kaldırma 

Normalde  google webmaster tools  üzerinden url kaldır  bölümüne  girdiğinizde  kırkıl linkleri tek tek kaldırmanız  gerekecektir. Bu konuda araştırma yaparken Celilcan isimli arkadaşın  bu konuda bir eklenti  geliştirdiğini  gördüm. Bu eklentiyi google chrome tarayıcınıza  uzantı  ekle şeklinde ekleyerek  kullanabiliyorsunuz.

Toplu  404 url kaldırma eklentisi nasıl kullanılır ? 

 • Önce eklentiyi  buradan  yüklüyoruz. Ve  google chrome uzantılar  bölümünden aktifleştiriyoruz.
 • Daha sonra  buradan Search console giriş yapıyoruz.
 • Search console ‘da  Tarama –> Tarama Hataları   kısmına giriyoruz.  Burada  hatalar listeli biçimde  aşağıdaki tablodaki gibi görünecektir.

 • Daha sonra aşağıdaki  gibi   indirme  bağlantısına  tıklayarak  google dökümanlar ile  indir  diyoruz. Daha sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran  çıkıyor.  Burada en  başta linklerin  olduğu  kısmı üst kısmına tıklayarak tümünün seçilmesini sağlıyoruz. Aynı excel ‘ deki gibi kopyala  yapıp  masaüstünde  yeni bir  metin belgesine ( not defteri) yapıştırıyoruz  ve kayıt ediyoruz.

Buradadikkat edilmesi gereken önemli noktalar var !

 • Otoritesi Yüksek Linkler: Şu an  404 olupta  otoritesi  yüksek  olan linkler var ise  bunları tamamen  kaldırmak yerine  301 bağlantısı ile düzeltmelisiniz. Linklerizin  otoritesini http://tools.mercenie.com/seo/bulk-pa-da-checker/  adresine girerek  50 tane olarak sorgulayabilir siniz.
 • Otoritesi  5 ve üzeri olan  linkleri oluşturduğunuz kaldırma  listesinden  silin.
 • Otoritesi yüksek olan linkleri Redirection eklentisi ile  düzeltebilirsiniz . Redirection eklentisini  buradan  inceleyebilirsiniz.
 • Linklerin arasında sadece anasayfanın ve ya  ” /” işaretinin olmadığından emin olun. Anasayfayı google indexinden kısa süreliğine kaldırabilir siniz.

404-url*kalidrma

Yukarıdaki  noktaları dikkate aldıktan ve  404 url  kaldırma listemizi  düzenledikten sonra search console  giriş yapıyoruz. Buradan Url kaldır  bölümüne geliyoruz. Eğer  toplu  404 url kaldırma  eklentisi  doğru şekilde yüklendi ve aktif edildiyse  Gözat  sekmesinin gelmiş olması gerekiyor. Buradan  Gözat  kısmına tıklayıp  masa üstünde  oluşturduğumuz ve düzenlediğimiz  dosyayı seçiyoruz. Bundan sonrası  otomatik  olarak url leri kaldırmaya  başlıyor. Eğer  günlük kaldırma limiti aşılırsa beyaz bir ekranın üst kısmında hata verir. Biraz bekleyin ve sayfayı yenile yapın. Devam edecektir.

 • Tüm bunları  yaptıktan sonra  tarama  hatalarını düzelt kısmından hatalar düzeltildi  olarak seçebilirsiniz.
 • Daha sonradan oluşabilecek  404 sayfaları da isterseniz anasayfaya  yönlendirebilirsiniz. Aşağıda  bu konuya da yer verdik …

404 Sayfaları Anasayfaya Yönlendirme 

Sayfamızda  yukarıdaki  toplu  404 sayfları kaldırma işlemini  yaptıktan sonra isterseniz daha sonradan oluşabilecek  404 kırık linkleri  direk anasayfaya  yönlendirebilirsiniz. Yukarıdaki kısım  tüm  platformlar için geçerli  ( wordpress, joomla, blogger vs ) ama  buradaki  yöntem wordpress için geçerlidir.

404-sayfalari-anasayfaya

 • WordPress panelimizden Görünüm –->  Düzenleyici kısmına giriyoruz. 404 şablon kısmını seçiyoruz. İçerisindekilerin  tümünü silip ( İsterseniz kopyalayıp masaüstünde bir not defterine  yapıştırın belki lazım olur)  aşağıdaki  kodu içine  yapıştırıp  kaydediyoruz. Bu  şekilde 404 sayfalarınız direk  anasafanıza  yönlendirilmiş olacak. Denemek için siteniz.com/xyzxzza  şeklinde var olmayan bir linkle sitenizi açmayı deneyin. Direk anasayfa açılacaktır.

404 Sayfaları Anasayfaya  yönlendiren  php kod:

[php]<?php
header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location: ".get_bloginfo(‘url’));
exit();
?>[/php]

Yukarıdaki  kodu da eklediğimizde olay tamamdır. Bu işlemleri  yaptığımızda  kırık  linkleri optimize yapmış olacağız. Broken link Build  ( Kırık Link İnşaası) seo açısından son derece önemli bir kriterdir. Bu işlemleri düzenli olarak  search console üzerinden takit etmek gerekir.

Kaynakça: Bu yazımızda   seobaz.com, celilcan.net , wpmavi.com, google.com websitelerinden  kaynak ve görsel olmak üzere alıntı  yapılmıştır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz