Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 16 Aralık 2017

Adaptör Nedir, Ne İşe Yarar?

Adaptör Nedir,  Ne İşe Yarar?

 

Alternatif akımı doğru akıma çeviren bir alet olan adaptör hayatımızı kolaylaştırmada ciddi bir öneme sahiptir.  Adaptör nedir diye düşünüldüğünde radyo, teyp ve hesap makinesi akla gelmektedir.  3 ile 12 volt gibi düşük ayarda çalışan elektronik bir cihazdır. Bu cihazlar aynı zamanda pille çalıştırılabilecek düzeyde tasarlanmıştır. Daha hesaplı olması düşünülürse pile ihtiyaç kalmadan elektrikle de çalışmaktadır.

 

Adaptör ne işe yarar dendiğinde yüksek olan şehir cereyanını cihazın istediği voltaja düşürme görevini yapmaktadır. Şehir cereyanından istifade ederek radyo dinlemek istediğinde, pil ile kullanımdaki kaliteli ses alınamamaktadır. Adaptörün diğer bir adı da uyarlaç olarak geçmektedir. Elektronik olan aletler doğru akımla çalışır. Adaptör ise dalgalı akımı doğru akıma çeviren alettir. Yarım dalga, tam dalga ve köprü tipi olmak üzere üç farklı çeşidi vardır. Yarım dalga pil ve şarj aleti için kullanılan farklı dalgalarda gelen akıma direnç gösterebilen doğrultucular olarak geçmektedir. Alternatif akım doğru akıma dönüştürülürken hiçbir kayba uğramadığında ise bu durum, tam dalga doğrultucu olarak nitelendirilir. Tek dalga ile çalışanlara ise köprü tipi doğrultucu denilmektedir. Radyoyla hayatımızda önemli yer edinen adaptörler aynı zamanda notebooklar da diz üstü bilgisayarlarda da karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde elektrik hatlarından sağlanan akım 220 volttur. Notebookların ihtiyacı olan elektrik voltajı ise 12-24 volt arasındadır.

 

Adaptör bu anlamda önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Sürekli değişen elektrik akımını ifade eden AC alternatif akım anlamına gelmektedir. Elektrik yüklerinin sabit olarak yüksek potansiyelden alçak potansiyele doğru akması anlamına gelen, doğru akım da DC olarak kısaltılmıştır. Cep telefonu, diz üstü bilgisayar ve kamera gibi birçok elektronik cihazın elektrik bağlantı kısımları vardır.  Bu kısım bu yuvanın adaptör yerini göstermektedir. AC/DC adaptörler sahip olduğunuz elektronik cihazın pilsiz olarak da çalışabileceğini göstermektedir. Aynı zamanda pilinizin şarj edilmesini de sağlamaktadır. Hayatımızın her anında görebileceğimiz adaptörler sayesinde elektronik cihazlarımız daha da güvendeler. Birçok kullanım alanı olan adaptörlere internet sayesinde kolayca ulaşabiliriz.

 

Aynı zamanda aradığımız her tür adaptörü gezip dolaşmaya gerek kalmadan, taksit imkanı da sunularak kolayca ulaşabiliriz. İnternetten giriş yaparak hangi elektronik alet için adaptör aranıyorsa bu bilgiler eşliğinde arama motorunda taratılarak aradığınız adaptöre kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Birbirlerinden farklılıklar gösteren bu adaptörler hayatınızı kolaylaştırmaktadır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sudenaz dedi ki:

    Lan ayıp be kardeşim benim sayfam yap

Yorum Yaz