Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Android 7.0 N Özellikleri

Android 7.0 N Özellikleri

 

Birçok Android kullanıcısının dört gözle beklediği Android 7.0, 18 Mayıs’ta resmi olarak tanıtılacak. Android 7.0 sürümünün Android 6.0 (Marshmallow) gibi Neopolitan, Nutella, Nestle, Neugat vb. tatlı isimleri ile adlandırılacağı düşünülüyor. Şimdilik Android 7.0, Android N olarak tanınıyor.

android-7-N-nutella (1)

Peki bu yeni Android sürümünden beklenen özellikler neler? İlk olarak Samsung, LG gibi firmaların, cihazlarında bulunan, bu firmaların ara yüzlerinde desteklediği ekran bölme özelliği; ekranı gittikçe büyüyen Nexus cihazları için kaçınılmaz hale geldi. Ekranı bölme özelliği Android 7.0 sürümünde var gibi gözüküyor.

Koyu ara yüz özelliği daha önce Android Marshmallow (6.0) sürümünde gün yüzüne çıkmıştı. Ancak sonradan kaldırıldı. Bu nedenle bu özelliğin var olması bekleniyor. Nexus kullanıcılarından duyulan en büyük eleştiri ara yüzlerin fazlasıyla sade olması. Yani farklı zevklere, farklı ihtiyaçlara hitap eden, bazı farklılıklara göre hazırlanmış, dolayısı ile daha verimli ve daha faydalı ara yüz seçenekleri ile karşılaşmanız mümkün.

 

En önemli, Android kullanıcılarının ihtiyaçlarını en giderici ya da Android kullanıcılarının sorun, eleştiri, şikayet ve istekleri doğrultusunda geliştirilen bir diğer Android 7.0 özelliği özelleştirilebilir navigasyon menüsü. Bu özellik Android kullanıcılarının beğenilerini toplayacak, onları memnun edecek gibi görünüyor. Bu sürüm için en faydalı gelişim de denilebilir. Aynı zamanda Android kullanıcılarının yine ihtiyaçlarının, istek ya da arzularının doğrultusunda navigasyon menüsünün düzenlenmesi kişiselleştirme için önemli bir faktör.

 

Nexus cihazları için en büyük eksikliklerden biri bildirim ışığının, bir diğer tanım ile bildirim LED’ inin yeterince gelişmiş olmaması. Hatta bazı Nexus cihazlarında bu özellik bulunmamakta. Android 7.0 yani Android N sürümü ile bu özellik önem kazanacak ve büyük ilgi görecek. Bu özellik sayesinde uygulama bildirimlerini özelleştirebileceksiniz. Örneğin; Whatsapp’tan bildirim geldiğinde yeşil, Twitter’dan bildirim geldiğinde mavi ya da Snapchat uygulamasından bildirim geldiğinde sarı LED’in yanmasını yapacağınız ayar ile sağlayabilirsiniz.

Samsung ve özellikle LG gibi firmalar tarafından uygulanan çift dokunma ile telefon uyandırma özelliği, pratiklik için önemli bir özellik. Bu özellik Android 7.0 sürümündeki en beğenilen özelliklerden biri olacak gibi.Sevgili Davetsiz Hayat okurları yorum böülmünde bu konu hakkında yorum ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz