Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Anemiye Ne İyi Gelir?

Anemiye Ne İyi Gelir?

Beslenme konusunda yetersiz ve dengesiz bir alışkanlığı olanlar doğal olarak protein, vitamin ve mineral bakımından da zayıftırlar. Özelikle vücut kan hücreleri için önemli olan demiri gıdalardan alamayan insanlar, demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlığa yakalanmaktalar. Bu tür aneminin hedefindeki kitle, çocuklar ve gençler başta olmak üzere, vücudundaki tüm demiri bebeğin sömürdüğü gebelik dönemindeki kadınlardır. Kitle yaşantı bakımından hassas olunca bizlere anemiye ne iyi gelir konusunu tüm detaylarıyla açıklamak düşüyor.

Risk altında olan kişilerin anemi rahatsızlığı ortaya çıkınca beslenmelerine iki kat dikkat etmeleri gerekiyor. Doktorların verdiği ilaçların yanı sıra, anemiye iyi gelen yiyecekleri bilmeleri ve düzenli olarak tüketmeleri önemlidir.

Demir içeriği iyi olan besinleri sıralamaya başlamadan önce aneminin kan ile ilgili bir rahatsızlık olduğunu söylememiz ve demir alımı ile birlikte B12 vitamini alımını da desteklememiz gerekiyor. Vücudunuzdaki demirin emilimini olumsuz etkileyen kafein içerikli içecekler ile çayı bir hayli uzak tutmanızda fayda var; çünkü bir taraftan demir takviyesi yaparken diğer tarafından etkisini azaltmak mantıklı olmuyor.

Gelelim iştahınızı açacak demir yüklü besinlere; demiri deniz ürünlerinden, kırmızı etten, yeşil yaprağı olan lahana ve ıspanak gibi sebzelerden, yumurtanın sarısından, kuru üzümden, kuru erikten, karaciğerden, soya fasulyesinden, nohuttan, mercimekten ve enginardan fazlasıyla alabilirsiniz. Bunlar aynı zamanda B12 vitamini bakımından da zengin gıdalar.

Organizma folat ve B12 eksikliğinde kanda istediği miktarda oksijen tutamamakta. Buna en çok mide ve  bağırsak ameliyatları, crohn hastalığı, sindirim sistemi ile ilgili hastalıklar, çok sık kan verme, anne adaylarının hamilelik dönemi ve sonrasındaki emzirme dönemi ve kadınların yaşadıkları yoğun adet kanamaları neden olmaktadır. Bu dönemlerde özellikle kadınların B12 vitamini ve folik asit takviyesi  almaları elzemdir. Zaten gebeliğin ilk aylarında kadın doğum uzmanları gebelere folik asit takviyesi hapları yazmaktadır.

Peki anemi siz doktora gitmeden önce kendini belli eder ve hangi durumlarda demir eksikliğinden şüphelenmelisiniz? Eğer günlük çok yorulmamanıza rağmen enerjinizin azaldığı hissediyorsanız, sabahları uyanmakta zorlanıyorsanız, cildinizin solduğunu ve unutkanlığınızı dert etmeye başladıysanız, anemi kontrolü için en yakın zamanda bir hekime görünmeniz gerekmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz