Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Ani gelişen orta kulak iltihabı (Akut Otitis Media)

Ani gelişen orta kulak iltihabı (Akut Otitis Media)
Orta-Kulak-İltihabı-Hakkında-Herşey

Orta kulak, kulak zarı ile iç kulak arasında kalan bölümdür. Bu bölgede oluşan iltihaplanmaya orta kulak iltihabı adı verilmektedir. Genellikle orta kulakla geniz arasındaki tüpün görevini yerine getirememesinden kaynaklanır.

Anatomik bozukluklar, alerji, üst solunum yolu enfeksiyonları, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve genetik yatkınlık bu tüpün çalışmasını bozan başlıca nedenler olarak sayılabilir. 3 yaşına gelene kadar %80 oranında bütün çocuklarda görülme istatistiğine sahip orta kulak iltihabı, çocuğun kalabalık ortamlarda bulunması, sigara dumanına maruz kalması gibi nedenlerle yaşanma sıklığı artış göstermektedir.
orta-kulak-iltihabi-tedavisi

Genel itibariyle antibiyotik, ateş düşürücü gibi ilaçlarla tedavisi yapılabilmektedir. Ancak ekstra durumların oluşması haline kulak zarına çizik atma suretiyle iltihabın boşaltılması gereklidir. Bu tip durumlarda antibiyotik iğne yoluyla verilmektedir. Eğer tedavi edilmezse, iç kulağa yayılıp baş dönmesi, yüz sinirine yayılıp yüz felci, beyin zarlarına yayılıp menenjit ve beyine yayılıp beyin apsesi yapabilir.

Hasta kulak ağrısı, kulakta akıntı, ateş, işitme kaybı, kulakta dolgunluk, iştahsızlık ve huzursuzluk gibi nedenlerle doktora başvurur. Tanı koyabilmek için kulak muayenesi yeterli olmaktadır. Muayene de hastalık, kulak zarında kızarıklık veya matlık, bombeleşme ve zar hareketlerinde azalma gibi etkililerin gözlenmesiyle anlaşılır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz