Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 18 Kasım 2017

Anüite ve Anüite Hesaplamaları Nedir

Anüite ve Anüite Hesaplamaları Nedir

Anüite, eşit zaman aralıklarında, eşit ödeme tutarları ile, aynı faiz oranı üzerinden yapılan ödemeler dizisidir.

Anüite Hesaplamaları Nedir

Bir ödeme dizisinin bugünkü ya da gelecekteki değeriniin toplamını belirlemek adına Anüite Hesaplamaları kullanılır. Anüite hesaplamalarında ödemeler dönem başı ya da dönem sonunda yapılır. Aksi belirtilmedikçe, genellikle anüite hesaplamalarında ödemelerin dönem sonunda yapıldığı varsayılır.

Anüiteler Kaç Grupta İncelenebilir

Anüiteleri, kesin ve koşullu olarak (belirli ve belirsiz olarak) iki gruba ayırabiliriz. Belirli (kesin) anüitelerde ödemeler belirli bir zaman aralığında başlar ve biter. Yani ödemeler belli bir koşula dayanmaz, başlangıç ile bitiş tarihleri bellidir. Belirsiz (koşullu) anüitelerde ise başlangıç ve bitiş tarihleri belirsizdir. Çünkü bu tarihler; ölüm, emeklilik vs. gibi bir takım koşullara bağlıdır.

Kesin ve Koşullu Anüitelere Örnek Olarak Şunlar verilebilir;

  • Kesin Anüite: Taksitle alınmış olan evin ödemelerinin başlangıç ve bitiş tarihleri bellidir. Bunlar alındığında kredi ödemeleri yapılırken 10 yıl gibi ödeme vadeleri belirtilir. Taksit ile sabit bir ödeme de söz konusu olduğundan bu kesin anüitedir.
  • Koşullu Anüite: Emeklilik aylıklarının ya da kaza sigostasının başlangıç veya bitiş tarihleri belirsiz olduğundan bunlar koşullu anüitelerdir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz