Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 16 Kasım 2017

Apandisit Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Apandist-tedavisi-hakkinda-bilgiler

Apandist Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Apandis karın bölgesinin sağ alt kadranında yer alan ve kalın bağırsak başlangıç kısmında bulunan, parmak şeklinde bir parçadır. Bu parçaya organ demek yanlış da olabilir çünkü bu parçanın bir işlevi yoktur. Parçanın uzunluğu kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle 6-9 cm arasındadır. Vücuttaki görevi bilimin bunca gelişimine karşın henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Ancak bir cevap vermek gerektiği için genel olarak bağışıklık sistemini güçlendiren enzimler ürettiği söylenir. Bu parçanın iltihaplanması sonucu şişmesi ve insanlara dayanılmaz ağrılar hissetmesi kaçınılmazdır. Apandisit görülme yaş aralığı 10-35 aralığıdır. Bu parçanın iltihaplanması Apandsit olarak adlandırılır. Apandisit doktor tarafından kolaylıkla fiziksel muayene ile tespit edilebilir. Ayrıca ultrasonografi de teşhis için yardımcı olmaktadır. Genel olarak karın ağrıları ciddiye alınması gereken ağrılardır. Çünkü apandisit patlaması karın bölgesinde çeşitli organlara iltihap sıçramasına neden olacaktır. Bu durum istenmeyen bir durum olduğu için apandisit teşhisi konulduğunda hemen ameliyatla alınması gerekir. Apandisitin ilaçla tedavisi yoktur.

Ağrı Kesici Almayın
Apandisit şüphesi varsa ağrı kesiciler bu ölümcül durumu sadece maskeler. Tedavi etmez. Ayrıca sık sık tekrar eden karın sağ tarafında alt bölgede oluşan şiddetli ağrılar ciddiye alınmalıdır. Bazı hastalarda gaz oluşması nedeni ile aynı şiddette karın ağrıları ortaya çıkabilir. Doktora görünmek en iyisidir.

Tıbbın Apandisite Yaklaşımı
Apandisit ölümcül olduğu ve çok basitçe ortadan kaldırılabileceği bir rahatsızlık olduğu için, tıpta bu hastalığa bakış farklıdır. Karın ağrısı varsa apandisit ilk şüphelenilen durumdur. Özellikle çocuklarda karın ağrıları hemen apandisit şüphesine neden olur. Sağ alt kısmın bastırılıp aniden çekilmesi sonucu elektrik çarpmış gibi şiddetli bir ağrı oluşuyorsa yine tahliller yapılarak teşhis konur.

Ultrason Yeterince Güvenli midir
Eğer ultrasonda hastanın apandisit olduğuna dair işaretler varsa kesin olarak bu tanı konabilir. Ancak sonuçların negatif çıkması yine de Apandisit olmadığı anlamına gelmez.

Apandisit Ameliyatı
Hastalığın kapalı ameliyat yolu ile iyileştirilmesi mümkün hale gelmiştir. Geleneksel ameliyat yöntemleri yerine göbekten küçük bir delik açılarak karın boşluğu gaz ile doldurulur ve karın duvarı yükseltilir. Apandisit ameliyatında böylece müdahale kolaylaşır. Kamera cihazı ile alınacak bölge net olarak görülebilir. Yaklaşık 40 dakika süre içinde apandisit ameliyatı biter. Kapalı ameliyatın yatış süresi kısadır. Yara ve konfor faktörleri bakımından açık ameliyatlara tercih edilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz