Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Arduino Nedir? Ne İşe Yarar?

Arduino Nedir? Ne İşe Yarar

Arduino Nedir?

 Arduino, mikrodenetleyici kartıdır. Açık kaynak kodludur. Ana MCU, Atmel imzalıdır. Bu kart sayesinde elektronik ve robotik  işlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenli popüler oluşunun nedenleri vardır. Gelin nedenleri hep beraber bir inceleyelim.

 

  1. Açık kaynak kodlu oluşu.
  2. Aynı kart üzerinden programlar hem yazılabilir hem de test edilebilir. Bu nedenle program geliştirmek basite indirgenebilir.
  3. Bu kart için kullanılan dil de basittir. Konu hakkında webde bir sürü örnek bulunmaktadır. Öğrenmesi de bol örneği bulunduğundan ötürü kolaydır.

Arduino ile Neler Yapılabilir?

Arduino’nun mevcut kütüphaneleri bulunmaktadır. Kütüphanelerinden faydalanarak programlama yapabilirsiniz. Analog ve dijital sinyalleri kolaylıkla işleyebilirsiniz. Sensörlerin ilettiği sinyalleri kullanarak, yakınındakilerle etkileşimde bulunan mevcut sistemler tasarlayabilir, bunları kontrol edebilirsiniz. Tasarımınızda oluşturabileceğiniz tepkiler: ses, ışık, dış dünyaya hareket …

images (1)

Arduino ile Neler Yapılamaz?

Gerçek zamanlı sinyal işleme, görüntü aktarma …

Arduino’yla “hokus pokus” projeleri gerçekleştiremezsiniz. Hiç elektronik bilginiz yoksa bu kartla işlem yapmanız çok zor. Çok örnekleri var dedik ama bir şey bilmezseniz bol örnekler olsa bile tıkanırsınız. Bununla birlikte elektronik de öğrenilmesi gerekir. Üzerinde Android, Windows CE, Linux vb. sistemleri işletemezsiniz. Yani çalıştıramazsınız. Bu tür çalışmalar gerçekleştirmek istiyorsanız da Rasperry Pi gibi kartları kullanabilirsiniz.

Arduino nihayetinde araçtır. Her aracın kullanıldığı  alan farklıdır ve bu kullanım alanlarına göre önem arz etmektedir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz