Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 16 Kasım 2017

Bina Enerji Kimlik Belgesi Nereden, Nasıl Alınır ?

Enerji Kimlik Belgesi Nedir? 

Enerji kimlik belgesi  binaların ne kadar enerji sarf ettiğini gösteren , bunu da A’ dan G’ ye kadar sınıflandıran verimlilik belgesidir.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır ? 

Enerji kimlik belgesi düzenleme yetkisi SMM belgesine sahip mühendisler ve ya mimarlar ve ya  elinde  bu yeterlilikte kadrosu bulunan tüzel kişilerce yapılmaktadır.

Bünyesinde  EKB uzmanı mühendis ya da mimar bulunduran yenilebilir enerji genel müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş  enerji verimlilik danışmanlı şirketleri  EKB  düzenlemeye yetkilidir.

EKB Düzenleme Yetkisi Olan Şirketler Listesi 

Yeni Binalarda Enerji Kimlik Belgesi 

Yeni binaların en az C sınıfı enerji verimliliğine sahip olması gerekiyor. 2011 yılından eski binalarda ise bu özellik aranmayacak. 2 Mayıstan itibaren enerji kimlik belgesi olmayan ev alınıp satılamayacak.

Eski binalarda, yalıtım vs olmaması enerji sınıfının düşmesine neden olacak. İlerleyen dönemlerde enerji sınıfı düşük olan binalarda daha çok enerji sarfı olacağından  binanın  enerji faturalandırması da artacak. Bu bir proje hayata geçer mi bilinmez ama  yönetmelik bu şekilde

Enerji Kimlik Belgesi Ücretleri Cezası Vs. 

Enerji kimlik belgesi  almak isteyen apartmanlarda daire başı 20 tl gibi bir ücret ödeyerek enerji sınıfı belirlenecek ve enerji kimlikleri alınabilecek. Tabi bu tutar resmi değil. Daire sayısı, bina tipi vs değişkenlik gösterecektir.

enerji kimlik belgesi almamanın şimdilik bir cazası  yok. Ama 2 mayıs tarihinden sonra enerji kimlik belgesi olmayan evler alınıp satılamayacak

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz