Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Bir Tane Türkçemiz Var; Doğru Yazalı, Doğru Okuyalım, Doğru Konuşalım

 

Özellikle son 25 yıldır dilimizdeki erozyonun sanırım farkındasınız. Hadi yazım dilinin yanlış kullanıldığını bir yere kadar anlayabiliriz ama konuşma dilinin bozulması kulaklarımızı tırmalamıyor mu ?

Yazım dilinde yapılan yanlışları burada irdelemeyeceğim. Keza bir dolu yanlış içindeyiz ve buna sayfalar yetmez. Kaldı ki, Türk Dil kurumu bile “Yada”mı yoksa “Ya da” mı yazılmalı konusunda net bir fikir ortaya koyamazken, bu sorunu elbette bizler buralarda çözecek değiliz.

Benim dert edindiğim, takıldığım konu konuşma dilidir. Burada yüzlerce örnek sıralayabilirim. Elbette vereceğim örnek on yıllardır yanlış kullandığımız “Şarj” yerine “Şarz” veya “Şemsiye” yerine “Şemşiye” kelimeleri değil. Keşke bu kadar basit olsa.

Spiker, televizyonda haber sunuyor ve “Sonra” yerine “Sorna” diyorsa, yıllardır yeme içme programı yapan şahıs, ısrarla ve mütemadiyen “Aşçı” yerine “ahçı” diyorsa, sokaktaki vatandaş ne yapsın? “Pilavda tereyağ kullanmak lazım, tuzu şu kadar, biberi bu kadar koymak lazım” diyen şahısa “Türkçeyi düzgün kullan daha sonra bize yemekten içmekten dem vur” diyesi geliyor insanın.

Ama son on yıldır benim en çok takıldığım ve ziyadesi ile kulaklarımı rahatsız eden bir sözcük var ki, tam evlere şenlik. Eminim siz de bu yazıyı okuduktan sonra bu kelimeye takılacaksınız. Sinirlerimi alt üst eden kelime “tabiki de” sözcüğüdür. Kaç kişinin dikkatini çekti bilmem ama bu kelimeyi” tabiki de”diye kullananlar neredeyse beş kişiden biridir. Yazı yazarken de, konuşulduğu gibi kullanılmasına hiç girmiyorum bile. Bu kelimenin sonuna “de,da” bağlacı getirilemez. Hele hele bitişik yazılıp, bitişik konuşulamaz. Bu, kökten yanlış bir kullanımdır. Diğer bir nokta ise “Tabikide” diyenlerin yarısından fazlası da kadınlardır ki, bunun sebebini bulmak bizlerin işi değil. Ama neden kadınlarımız ve kızlarımız, özellikle bu kelimeyi “tabikide” diye telaffuz etmekteler, bu bir muamma. Elbette erkekler arasında da yaygın ama özellikle kadınlar bu kelimeyi yanlış kullanıyorlar!!!

On yıllardır yanlış kullandığımız “Teşekkürler” kelimesine de şöyle kıyısından, köşesinden bir değinelim. Bu kelimeye “ler” takısı getirilemez. Keza burada amaç çok teşekkür etmektir, teşekkürü güçlü bir biçimde dile getimek yani vurgulamaktır. Oysa”Çok” kelimesini “Teşekkür” kelimesinden sonra kullandığımız zaman zaten meramımızı dile getirmiş olacağız. Mesele bu kadar basittir aslında.Yani soyut bir kavramın sonuna “ler, lar” takısı getirilemeyeceğini bilmek, üç bilinmeyenli bir denklemi bilmek kadar zor değildir!!!

Şimdi farkında değiliz ama çok değil 10-15 yıl sonra malesef dilimiz iyice bozulacak gibi görünüyor. Özellikle bu akıllı telefon dediğimiz aletlerle büyüyen nesil, dili o kadar yanlış kullanıyor ki, durum çok çok daha vahim güzel Türkçemiz için. Çünkü, bu nesil, bundan 15 yıl sonrasının yetişkinleri olacak ve artık genlerine işleyen bu kirli Türkçe kullanımını sonradan düzeltmeleri neredeyse imkansız hale gelecek. Kafalarını kaldırmadan yolda, trende ,otobüste, vapurda mesajlaşan bu gençlik, malesef Türkçemizin katili olma durumundadırlar farkında olmadan. Hızlı mesajlaşma adına, kelimelerdeki sesli harfleri olabildiğince atanlar, bir süre sonra konuştukları dilde de ister istemez bu yanlışları yapar hale geliyorlar. Zaten, bu kaçınılmaz bir durumdur ve psikolojide bir yeri vardır bu davranışın. Çünkü bedensel davranışlar bir bütünlük içerir ve zaman içinde birbirlerini etkileyerek, birbirlerini tamamlarlar.Bu durum doğru davranışlar için böyleyken, yanlış davranışlar için de aynıdır.

Konu o kadar derin ve öylesine büyük ki sayfalar, dolusu yazılsa, gene de sorunun tamamını dile getirmiş olmayız. Fakat, son tahlilde söylenmesi gereken, herhalde hepimiz bu hataların farkındayız ve çoğumuz yukarıda yazılan yanlışların çok daha fazlasını yapmaktayız. Türkçemize biraz dikkat ve biraz özen gösterelim lütfen.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz