Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 16 Kasım 2017

Boşanmanın Dört Nedeni

Amerikalı ünlü psikolog boşanmaya neden olan 4 önemli faktörü ortaya çıkarmayı başardı. Psikolog John Gottman 40 yıldır evli olan insanlar üzerinde derin araştırmalar yaparak ilginç sonuçlara ulaştı. Aslında psikoloğun bulduğu faktörler fazla üzerinde durulmayan ancak boşanmaya neden olabilecek kadar derin yaralar bırakan davranış biçimlerinden oluşuyor. Evliliklerini sürdürmek isteyenlerin de bu tür davranışlardan sakınması çok önemli olarak gösteriliyor. Psikologun bulduğu ilk boşanmayı tetikleyen davranış eşini küçümsemek… Erkek ya da kadın eşini küçümsediğinde onun gizliden gizliye nefretini de kazanıyor. Eşinize şaka yollu da olsa küçümseyici kelimeler sıfatlar takma isimler takınmayın.
İkinci olarak boşanmaya neden olan sebep ise eşinizi davranışlarından ötürü ya da yaptığı bir işi daha iyi yapmasını sağlamak için onu düzeltmeye çalışmaktır. Eşinizin bakış açısı ile sizin bakış açınız birbirinden farklıdır. Sizin net olarak göremediğiniz bir gerçeği eşiniz görebilir ve ona göre davranabilir. Ancak aynı şekilde onun net olarak göremediği bir gerçeği de siz daha net görebilirsiniz. Yine de onu düzeltmeye çalışmanız evliliğinizi tehlikeye atıyor. Özellikle eşinize bu konuda yanlış yapıyorsun diye sürekli azarlayıcı tabirler kullanmak ve bunu sık sık yapmak aradaki gerilimi arttırıyor.
Eleştirileri agresif tavırlarla yapmak da boşanmaya neden olan sebep olan davranışlardandır. Arada bir sorun varsa eşinizle aranızdaki sorunu gidermek için mümkün mertebe birbirinize açılın. Bir birinize derdinizi anlatmaya çaba sarf edin. Birbirinizden bir şeyler gizlemeyin. Kendi başınıza içinize kapanmanız aranızda mesafe oluşmasına neden olur. Hayatınızı birleştirdiğiniz eşinizle iyi kötü günlerde baş başa vererek sorunları birlikte çözme kararı aldığınızı ve ölünceye kadar dünyanın acı tatlı tüm getirilerine birlikte göğüs germeye söz verdiğinizi hatırlayın.
Evlilikleri bitiren şey bu 4 ana unsur olarak ele alınabilir. Bunlardan kaçınmak

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz