Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

BUZDOLABININ İCADI NASIL OLDU

BUZDOLABININ İCADI

Hayatımızın en önemli işlevlerinden biri olan yemek ve içmek oldukça önemlidir. Bu önemin beraberinde getirdi bazı kurallar vardır. Bu kurallardan bir tanesi ise, yenen yiyeceğin ya da tüketilen sıvının taze ve sağlıklı olmasıdır. Bu kuralın gerçekleşmesi adına insanlar daha önceleri yiyeceklerini çok sıkıca sarıp toprağın altına gömüyorlardı. Artık gelişen teknoloji ile birlikte bu dertler ortadan kalktı. Yerine buzdolabı dediğimiz, buhar sıkıştırma teknolojisiyle çalışan, yiyecekleri ve içecekleri ilk günkü gibi taze tutan bir alet geldi. Hatta bu alet herkesin evinde mevcuttur. Peki hiç buzdolabının ne değişimlerle bu güne kadar geldiğini düşündünüz mü? Buzdolabının icadı hakkında bilginiz var mı? Eğer bu sorulara cevabınız hayır ise bu konu tam da size göre.

İlk olarak mekanik buzdolapları geliştirildi. Bu icadın sahibi iki isimdir. Birinci isim Thomas Harrsi ve diğer isim John Long’dur. Bu iki mucit şu anda kullanmış olduğumuz buzdolaplarının çalışma tekniği açısından oldukça büyük adım atmışlardır. Buzdolabı hakkında bilinen ilk paten bu iki isme aittir. Ancak iki mucidin yaptığı buzdolabı insan gücüyle çalışıyordu ve çalıştırılması güçtü.

İnsan gücüyle çalışan buzdolabından 40-50 sonra insan gücü olmadan çalıştırılabilen buzdolabı tasarlandı. Bu cihazı 1834 yılında Jacop isimli bir bilim insanı tasarlamıştır ve patentini almıştır. İcat ettiği buzdolabı eter ile çalıştığı için oldukça tehlikeli bir madde olarak görüldü. Bu nedenle kullanımı yaygınlaşmadı.

Eter ile çalışan buzdolabı icadından tam olarak 10 yıl sonra John Gorrie, ticari amaçla üretilen bir buzdolabı yaptı. Doktor olan bu genç mucit aynı zamanda Klima-soğutma sistemlerinin mucidi ve önde gelen isimlerinden biri oldu.

Elektrik ile çalışan buzdolabı üretimi ise 1876 yılında Alman bir mucit tarafından gerçekleştirildi. Alman mucit Linde, elektrik ile çalışan buzdolabının soğutma sisteminde metil eter kullandı. Bir yıl içinde herkese tanıttı ve bir patent aldı. Tüm bu gelişmeye rağmen bu icat ta pek tutmadı. Bunun nedeni ise metin eterin güvenlik sorunu oluşturduğundan dolayıydı. Eter patlayıcı bir etkiye sahipti ve insanlar bu tür buzdolaplarını almıyorlardı.

Buzdolabı en gelişmiş şeklini Baltazar von Platen sayesinde aldı. Üretilen bu buzdolabında eter yerine freon gazı kullanıldı. Bu gaz etere göre daha fazla soğutma sağlıyor ve patlayıcı özelliği bulunmuyordu. Buzdolabında devrim yaratan bir icat olan freon gazı ile buzdolabı, günümüzdeki şeklini alana kadar bir çok değişim yaşamıştır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz