Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 16 Aralık 2017

çocukların zehirlendiğini nasıl anlarız

ÇOCUKLARDA ZEHİRLENME

Çocuklarda sıklıkla görülen hastalıklardan birisi de zehirlenmedir. Zehirlenme en çok 1 ila 5 yaşları arasında görülen bir hastalıktır. Bu devrede çevreye ilgisi artmış olan çocuğun, bulduğu her şeyi ağzına götürmesinden kaynaklanır. Bu evrede dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu çevrede bırakılan ilaçların, kozmetik malzemelerinin yutulmasıyla görülen zehirlenme vakaları fazladır.  İstatistiklere göre zehirlenmelerin %90’ı evde ve yanlışlıkla gerçekleşmektedir. Hastaların çoğunda bir zehirlenme belirtisi gözlenmezken, bu sebeple ölüm oranları da oldukça düşüktür.

Zehirlenme meydana geldikten sonra yapılabilecekler az olduğundan, zehirleme olaylarına meydan vermeyecek şekilde ilaçların, kozmetik malzemelerin, hayvanları zehirlemek için olan ilaçların ortada bırakılmaması en doğru çözümdür. Her zehirlenme olayında kusturmak en iyi seçenek değildir. Asitli maddeler mideye gittikten sonra kusturulma işleminde tekrar yemek borusunu yakarlar, bu istenmeyen bir durumdur. Asit, gazyağı gibi maddeler, kusma sırasında akciğerlere kaçabileceklerinden, ciddi bir kimyasal zatürreye sebep olabilir. Bilinci yerinde olmayan çocuk kesinlikle kusturulmamalıdır.

Zehirlenme vakalarında en doğru çözüm kusturup kusturmayacağınızı doktorunuza sormanız, teyit almanız halinde bu işlemi yaptırmanızdır. Eğer çocuğunuzun zehirlendiğini düşünüyorsanız, hemen en yakın hastaneye götürmeniz de büyük yarar vardır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz