Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

DGS Hakkında Her Şey

DGS ( dikey geçiş sınavı )

DGS, dikey geçiş sınavı demektir. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yılda bir kez yapılan DGS sınavı, son derece önemli ve yoğun talep olan bir sınavdır.

DGS Nedir?

DGS yani dikey geçiş sınavı, meslek yüksekokullarında okuyan öğrencilerin lisans eğitimine devam etmeleri için yapılan sınavdır. ÖSYM tarafından tek oturumda yapılan bu sınav, 2 yıllık okuyan öğrencilerin 4 yıllığa geçiş yapması olarak da adlandırılır. Bu sınav 2000 yılından beri düzenli olarak yapılmaktadır.

DGS Başvurusu ve Gerekli Belgeler

DGS’ye herhangi bir yükseköğretim bölümünden mezun olan ya da sınava gireceği sene son sınıfta olup mezuniyet şartlarını yerine getirmiş öğrencilerin başvurma hakkı vardır. Açıköğretim ve meslek yüksekokullarının ön lisans programlarından mezun olanlar içinde kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programına devam etmek isteyenlerin bu sınava girmelerine gerek yoktur. DGS’ye girebilmek için staj yapma zorunluluğu yoktur. Yani, stajını tamamlamamış öğrenciler bu sınava girebilir.

DGS başvuruları genellikle Mayıs ayı içerisinde başlamaktadır. Başvurular ÖSYM İl Sınav Yöneticilikleri, Meslek Yüksek Okulları ve AÖF Bürolarından şahsi olarak yapılmaktadır. Sınava giriş belgeniz adresinize gönderilmektedir. Bu belgenin sınav günü yanınızda bulunması zorunludur. Bu belgeyi kaybedenler ya da eline ulaşmayanlar dilek.e ile ÖSYM bürolarına başvuru yapmalıdır.

DGS Ne Zaman Yapılır?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) olağanüstü bir durum oluşmadığı sürece, Temmuz aynın ikinci haftasındaki Pazar günü, Üniversite Rektörlükleri bulunan illerde ve Lefkoşa’da aynı anda yapılmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz