Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Drone nasıl yapılır ? Drone Hakkında Her Şey

Drone nedir?
Oxford İngilizce Sözlüğü’ne göre “drone”, uzaktan kontrol edilen, pilotsuz hava aracı anlamına geliyor. Drone’lar ya da uzun ismiyle insansız hava araçları (İHA) 20’inci yüzyılın birçok teknolojisi gibi önce savunma sanayi için geliştirildi. Önceleri gözlem amacıyla tasarlanan bu araçlar, askeri saldırılarda kullanılmaya başlanması daha geniş kitleler tarafından tanınmasını sağladı.
Bunların bir sonucu olarak hafızalarda çatışma ve savaşlar gibi doğrudan şiddeti çağrıştıran olaylarla özdeşleşen drone’ların amatör ve ticari kullanımı ise son dönemde gittikçe yaygınlaşıyor. Amerika başta olmak üzere, yeni yasal düzenlemelerle drone’ların askeri savunma ve saldırı dışında kullanım alanlarını tartışmaya açıyor.
IMG-20160428-WA0024IMG_20160421_124041 IMG_20160428_141213

PEKİ NE İŞE YARIYOR BU DRONE’LAR?
Drone’ların Türkiye dahil olmak üzere yaygın kullanımı hala askeri kullanımlıdır. Günümüz Droneler düğünlerde yüksek mevkilerde kamera çekimi, resim çekme ve görüntü alma gibi işlemlerde kullanılabilir.
• Suçla savaşmak
• Görüntü alma
• Video çekme
• Resim çekme
• Kargo hızlı teslimat
• Arama kurtarma çalışmaları
• İnsanların ulaşamadığı yerlerde haber çekimi
• Yeni nesil habercilik
• Tarım alanlarında

IMG_20160428_141213IMG-20160317-WA0047

  Drone Malzeme listesi

Kontrol kartı:
Bu bizim drone’umuzun beyni olarak bilinir. Yani üzerinde alıcı girişleri, güç giriş çıkışları, esc çıkışları, sensörleri, içinde yazılımı yüklü olan ve sistemi yöneten ana kumanda kartımız olan elektronik malzemedir.
Ekran Alıntısı
4x 30A Brushless ESC
Yani Electronic Speed Controller. Biz grup olarak 30A Brushless ESC kullandık, çünkü seçtiğimiz motorlar da brushless ve yüksek KV. Alırken dikkat etmek gerekir.. 20A ya da 30A da kullanabilirsiniz, kullanacağınız motorlara göre değişir. Küçük bir drone yapıyorsanız o kadarına bile gerek yok. Ben bu ESCleri aldıktan sonra kullandım ve performansları çok hoşuma gitmedi, içlerindeki entegrelere minik 4 tane lehim atarak SimonK Firmware yükledim. Performansını çok arttırdığını söyleyebilirim.
Ekran Alıntısıgr
4x Brushless DC motor
Drone de kullanmak istediğimiz motorları seçmek için iyi hesaplanması gereken bir değerdir. Kısaca şöyle. Motorları seçerken bizim için en önemli değer KV denen değer. Yani Volt başına RPM.(RPM= Rotation Per Minute =Dakika Başına Devir Sayısı) Bu bizim drone’umuzun hız değerini belirliyor. Tıpkı arabadaki beygir gücü gibi düşünebiliriz. Burada bilmemiz gereken şu: Drone’unuzun toplam ağırlığını hesaplayın (her şey dahil, kamera vsb de koyacaksanız onlarıda ekleyip hesaplayın) Diyelim ki drone 2kg ve s onra bu değere %15-20 civarı bir pay ekleyin = 2.4kg Bunu 2 ile çarpın ve de 4 motora bölün. Yani 4.8/4=1.2kg=1200 gr. İşte sizin alacağınız motorun minimum KV değeri bu olmalı.
Ekran Alıntısıhty
4x Pervane
Pervane seçimi de önemli, çünkü motorlardan gelen yüksek dönüş kuvveti drone eksenine dik kuvvete çeviren birimlerimiz bunlar. Bunlardan 2’si başka tip, 2’si başka. Yani drone’umuzun 2 motoru saat yönüne dönerken, diğer ikisi saat yönünün tersine dönüyor ya, işte bunlara takacağımız pervaneler de ona göre farklı. Pervanelerin ikisi aynı yönde diğer ikisi aynı yönde ve birbirine ters olacak şekilde takılmalıdır.
IMG_20160428_133056

Kumanda+Receiver
Drone’umuzu uçurabilmemiz için tabi ki bir kumandaya ihtiyacımız olacak. Bir drone’u uçurmak için en az 4 kanala sahip bir hava aracı kumandası kullanmalıyız. Kumanda üzerinde burada dronenin uçuşunu istediğiniz şekilde ayarlayabiliyruz. Kumanda ile motor kontrolu ve drone uçuş kontrolu yapılır. Receiver sayesinde yani alıcı sayesinde motorlar kumandaya sınyal yollayarak eşleştirme sağlanır.
. Günümüzde, RC uzaktan kumandaların neredeyse hepsi 2.4 GHz frekansta çalışmaktadır. Bu sayede anten boyları kısalmış ve frekansın birbiri ile karışma olasılığı neredeyse yok olmuştur, çünkü 2.4 GHz kumandalar, eski 35 MHz veya 72 MHz kumandaların aksine dijital haberleşme yaparlar ve alıcı ile kumanda bir şifreleme ile birbirine eşleşir.
Ekran Alıntısıffg Ekran Alıntısıdgg

Li-po pil
Geldik bir diğer en önemli unsura yani sistem bütün enerjisini bu pil üzerinden alacak. Diğer elemanların değerleri dengeledik diyelim, iyi bir uçuş süresi için iyi bir pil şart. Pilde önemli olan 2 faktör var. Birinci faktör tabi ki ağırlığı, ne kadar çok mah(miliamper/saat) o kadar uzun uçuş süresi, bir o kadar da ağırlık demektir. Ne kadar ağırlık, o kadar motor Kv hesapları demektir. Drone ağırlaştıkça aynı hız değerlerinde daha fazla güç harcanacak pil daha çabuk bitecek. İkinci faktör akım dağıtma kapasitesi. Bu pillerin üzerinde genelde 20C, 25C gibi değerler yazar. Bunu pilin çarpanı gibi düşünebiliriz. Yani 3050 mah 3s bir pilimiz var ise ve de 25C ise, bu pilin anlık akım verebilme kapasitesi 25*3050=75A gibi bir değerdir. Yani toplamda bu kadar akımı sisteme anlık olarak sağlayabiliyor demektir. Dolayısıyla sizin motorlarınızın güç ihtiyacına göre hesaplama yaparak nasıl bir pile ihtiyacınız olduğunu belirleyeceksiniz. ESC’lerin yüksek amper olmasında herhangi bir sorun ile karşılaşmadık.

IMG_20160428_132544IMG_20160428_132933

Buzzer
Pil seviyesinin istenilmeyen akım altına düşmesini gösterir ve herhangi bir tehlike durumunda ötmeye yarar.

IMG_20160428_132612

Anahtar seti

Vidaların sökülmesinde ,gövde parçaların tutturulup takılıp sökülmesinde işe yarayan metrik civata malzeme takımıdır.

IMG_20160428_132528

Ekstra Malzemeler
• Kamera
• Dişi-Dişi pin kablolar
• Dişi-Erkek pin kablolar
• Makas
• Çift taraflı bant
• Tutturmak için cırcırlı kelepçe
• Pervaneleri motora tıtturmak için gerekli metrik cıvatalar
• Lehim teli
• Lehim pastası
• Lehim makinası
• Drone ayaklıkları
• Sensörler (GPS, IMU,ivme ölçer, gyroskop, barometrik basınç sensörü, sıcaklık
sensörü, rpm sensörü)

MULTİKOPTER SİSTEMLERİ VE UÇMA PRENSİPLERİ

Trikopter,quadrokopter, hexakopter,octokopter gibi isimlerle anılan birden fazla motora sahip döner kanatlı hava araçlarına multikopter sistemleri denir .Çok rotorlu dikine iniş kalkış yapabilen, 3 eksende hareket kabiliyetine sahip motorlarına iliştirilmiş pervanelerle taşıma kuvveti oluşturarak uçma işlemini gerçekleştiren, otonom yada kumanda ile uçuş imkânına sahip insansız hava aracı tipleridir. Havada asılı kalma yada tam adıyla uçma işlemini döner kanatları vasıtasıyla yapmaktadırlar. Helikopterlerdeki kuyruk rotorunun engellemiş olduğu, helikopterin kendi ekseni etrafında dönüş hareketi multikopterlerde motorların farklı yönlerde dönmesi ile bertaraf edilir.

Ekran AlıntısıdsfEkran Alıntısıfhj

 

Drone’ye Program Yüklenmesi

IMG_20160421_124058 IMG_20160422_223632 IMG-20160428-WA0025

DRONENİN DİKEY  EKSENDE  HAREKETİ

Quadrokopterin 4 rotorunun aynı devirde dönmesiyle sağlanan düşey düzlemdeki dikine iniş yada kalkış harekettir.Rotorların aynı devirde dönmesiyle tüm pervaneler üzerinde oluşacak aerodinamik taşıma kuvveti ve sürükleme aynı olacaktır. Böylece dikine hareket gerçekleşecektir. Eğer bozucu etki varsa (rüzgâr ya da sol dengesiz yük  gibi) kontrol kartı, kumanda sisteminden motorların değerine göre droneyi dengelemeye çalışacaktır. Sadece etki sinyalinin gönderilmesi dronenin  dikey eksende hareket ettirilmek istendiğini gösterir. Bu durumda kontrol kartı bozucu etkiyi bertaraf etmek için ilgili motorların daha fazla devirde dönmesini diğer motorların daha az devirde dönmesini sağlayarak dikine hareketi gerçekleştirecektir

DRONENİN  BOYLAMSAL  EKSENDE  HAREKETİ

Dronenin boylamasına eksendeki hareketi ileri geri hareketi olarak tanımlanır . Bu hareket için kumanda sisteminden yunuslama sinyali  gönderilir.

Gelen sinyal dronenin ileri gitmesi içinse-X mod için- dronenin arkasında bulunan 2 motor öndekilere göre daha hızlı dönerek daha fazla itkiüretirler ve  dronenin ileri yönlü hareketini gerçekleştirmiş olur. Geri yönlü hareket içinse öndeki 2 motor arkadaki 2 motora göre daha hızlı döner.

DRONENİN    YANAL  EKSENDE  HAREKETİ

Dronenin yatay eksendeki hareketi,sağa ve sola hareket ve kendi ekseni etrafındaki dönüşü olarak tanımlanabilir. Fakat bu 2 hareketin kontrolü Dronenin uçakların tersi şeklindedir. Dronenin roll kontrolü ile sağa ve sola doğru ilerleme hareketini gerçekleştirirken roll kontrolü ile kendi ekseni etrafındaki hareketi gerçekleştirir.Yani ekseni etrafında daire çizme eğiliminde bulunur. Dronenin roll ile sağa ya da sola hareketine sağa yada sola sapma hareketi denmektedir.  Örneğin sağa hareket için kumanda sisteminden stick sağa doğru çekilerek roll sinyali gönderildiğinde  Dronenin -x mod için-sol tarafındaki 2 motor sağ taraftaki 2 motora göre daha hızlı dönerek daha fazla itki üretir ve sağ sapma gerçekleşir. Tabi bu durum herhangi bir bozucu etkinin olmadığı şartlar için böyledir. Örneğin, sağ taraftan esen rüzgâr var ve siz yine sağ tarafa dönmek istiyorsunuz. Bu durumda soldaki motorlar ilk örneğe göre daha fazla hızt üretmek zorunda kalır ve sağ motorlar ilk duruma göre daha fazla yavaşlar.Çünkü burada motorların rüzgârın yaratacağı etkiyi de yenmesi gerekir.

DRONENİN   DİZAYNLARI

İnsansız hava araçları üretiminde yapılan modellerin dizaynları kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Dar bir alanda kullanılacaksa motorlar ve pervanelerin zarar görmemesi ve etrafa zarar vermemesi için korumaya alınır. Bu sayede güvenli bir uçuş gerçekleştirilir. Pervane ve motorların korumaya alınması için tüm pervaneyi içeri alacak şekilde Dronenin karbon çubuklar eklenmiştir. Dronede tamamen pervane ve motorlar bir çember içerisine alınarak hem motor ve pervanelerin korunması sağlanmış hem de daha güvenli uçuş şartları oluşturulmuştur.

DRONENİN TİPLERİ

X Tipi DRONELER

X mod Drone de aracın önü 2 motorun orta noktasına denk gelmektedir.  İstenen hareket için 2 motor tepkisi gözlenmektedir. Bu anlamda aracın önünde 2, arkasında 2 motor bulunmaktadır. Örneğin ileri yönlü bir hareket için arkadaki 2 motor öndeki 2 motordan daha fazla itki üretir. Böylece 2 motor ile daha hızlı bir şekilde ileri yönlü hareket gerçekleştirilir. Sağ sapma için hareketi tanımlarsak sol 2 motor sağ 2 motora göre daha fazla itki üretir. Aracın sağa doğru kayma denilen hareketi bu şekilde 2 motorun üretmiş olduğu itki ile daha hızlı gerçekleştirilir. Bu birinci avantajıdır. X modun diğer avantajı ise istenen hareketler için 2 motorun birlikte çalışarak tek motora fazla yüklenilmemesidir.

+ Tip DRONELER

 • mod Drone de aracın önü tek motorun tutturulmuş olduğu eksendedir. Bu modda istenen hareketlere tek motor tepki vermektedir. Bu sebepten x moda göre daha yavaş ve motorları yoran bir sistemdir. İleri yönlü bir hareket için arka motor ön motora göre daha faza itki üretir ve hareket gerçekleşir. Sağa kayma hareketinde sol motor sağ motora göre daha fazla itki üreterek araç sağ yönlü kayma hareketini gerçekleştirir.

 

DRONE’LER  VE  HUKUK  

Son birkaç yıldır drone’lardan bahseden yazıları çokça okuyoruz ve drone’larla yapılan video çekimlerini ilgiyle izliyoruz. Drone deyince aklımıza askerî veya kamusal amaçlarla kullanılan drone’ların bir türü olan İnsansız Hava Araçları (İHA) geliyor, ancak konumuz daha çok hobi amaçlı kullanılan ve ticari kullanım örnekleri de görülen modeller olacak

Genelde dört pervaneli modellerden oluşan drone’lar, kolay kullanılabilmesi, hafif ve ucuz olması, kamera ve sensör bağlanabilmesi açısından oldukça fazla avantaj sunabiliyor. Her ne kadar henüz Türk polisinde görmesek de, birçok metropol polisi toplumsal olaylarda, olay yeri incelemede ve şehir trafiğinin kontrolünde drone’lardan yoğunca faydalanıyor. Drone’lar arama kurtarma alanında ise köpeklerden sonraki en büyük yardımcı haline geldi. Tarımsal ilaçlama ve yangın kontrolünün yanı sıra kargo taşımacılığı için kullanılan drone’lar reklam filmleri ve konserlerin canlı çekimleri için ticari alanda da rahat kullanım olanağı sağlıyor.      Drone’lar ayrıca yeni bir hobi alanı olarak ortaya çıktı. İnternette binbir aksesuarının bulunduğu drone’larla ilgili kurulan özel kulüpler ve internet sitelerinde bir araya gelen meraklılar buluşup etkinlikler düzenliyor ve videolarını yayımlıyorlar.

Drone’ların hem ticarî hem de hobi olarak kullanım oranı arttıkça kamu otoritelerinin bu konuyu düzenleme ve kısıtlamalara tâbi tutmak isteği ortaya çıktı. Amerikan Havacılık Dairesi, drone’lar konusunda taslak hazırlamaya başladı. ABD’deki bazı drone kullanımlarına güvenlik veya zarar verme nedeniyle para cezaları uygulamak istense de yasal düzenleme olmadığından mahkemeler konuyu kapatmak zorunda kaldı.
Drone’lerin sivil havacılık genel müdürlüğü tarafından getirilmiş olan kayıt ve tescil zorunluluğu nedeni ile izinsiz drone uçuçlarında para cezasına tabi tutulabilirler.

Bu Drone’yi yapan : Ümran Demir
Harran üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği okumaktadır.

 

 

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  suçla savaşmakmı 😀

 2. ChongPhzgah dedi ki:

  I see your site needs some fresh & unique content.
  Writing manually is time consuming, but there is solution for this hard task.
  Just search for: Miftolo’s tools rewriter

 3. Yunus Emre Oğuz dedi ki:

  Abi bişey sormak istiyorum.Ben banggod dan yanlışlıkla 2 adet ccw racestar br2205 2600kv motor aldım ben sandımki ikili ikili yollucaklar zannettim ama şuan cw motor arıyorum türjkiyede bir sitede 2700 Kv değer motor buldum bu motorla 2600 kv değer motor koysam bir dengesizlik yaşanmaz dimi

Yorum Yaz