Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

El Titremesinin Nedeni Nedir

El Titremesinin Nedeni Nedir

El titremesinin tıp dilinde adı tremordur. El titremesi kasların istemsiz olarak kasılıp gevşemesi olarak ortaya çıkar. El titremesini yoğun bir şekilde yaşayan birçok insan vardır. Bu sorun sosyal hayatın içinde kişiye endişe verir. El titremesiile beraber bunun farkedilmesini istemeyen kişi, ellerini nereye saklayacağını şaşırarak, ellerini kullanmamaya çalışarak panik içine girebilir.

 

El titremesinin tıpta 3 çeşidi vardır. Elleriniz yerçekimine karşı birsüre durduğunda görülen titreme hareket tremorudur. Bir nesneye uzanmak gibi hareketlerle oluşan titreme kinetik tremor, hareket halindeyken değilde, dinlenme sırasında ortaya çıkan titreme ise statik tremordur. El titremesi için doktora başvurduğunuzda, titremelerinizin hangi tipe girdiği, teşhisin doğru konulması anlamında çok önemlidir.

El Titremesinin Nedeni Nedir

 El titremesini oluşturan birçok neden vardır. Çok heyecanlandığımızda, çok sinirlendiğimizde ya da korktuğumuzda vücudumuz tarafından salgılanan adrenalin, vücudun kendini korumak adına yaptığı bir tür savunmadır. Yani psikolojik nedenlerle oluşan el titremesi, vücudun savunma için verdiği bir tepkidir. Fazla kahve ve çay tüketimi olan insanlarda, kafeinin merkezi sistemini uyarması ile kafein hassasiyeti oluşabilir. Kafeinin yan etkileri arasında baş dönmesi, kaygı, baş ağrısının yanısıra, el titremeside vardır. Çay ve kahve tüketiminin azaltılması bu anlamda önemlidir. Alkol ve bağımlılık yapan maddeler, vücuda alınmadığında, yarattığı eksiklik ile beyinde kimyasal bir dengesizlik yaratır. Bağımlılık yapan maddelerin yarattığı eksiklik duygusuna, vücut ellerin titremesiyle tepki gösterir. Ayrıca bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarda yan etki olarak el titremesine neden olurlar.

El Titremesinin Nedeni Nedir acaba

Bazı kişilerin el titremesi genetik kökenli olabilir. Anne ya da babadan geçen bu hastalığa vücuttaki hatalı bir gen neden olur. Hipoglisemi, yani kan şekerinin düşmesiylede, el titremesi görülür. Kan şekerinin normale dönmesiyle el titremeside geçecektir.

 

El titremesine neden olan nörolojik hastalıklar arasında MS hastalığı, inme, travma tik beyin hasarı, bazı omurilik hastalıkları ve Parkinson hastalığı vardır. Bu hastalıkların arasında ençok bilinen Parkinson hastalığıdır. Beynimizde dopamin adında bir madde üretilmektedir. Bu madde vücut fonksiyonlarımız için çok önemli bir kimyasal maddedir. Parkinson hastalığında dopomin üretilen beyin hücreleri yok olur. Parkinson hastalığının en önemli belirtilerinden biri titremedir. Titremeler el, kol, bacak, çene ve yüzde görülür. Hastalığın ilerlemesiyle titremelerde artış gösterir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz