Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Elektrik Elektronik ve Elektronik Haberleşme Mühendisliklerinin Farkı

Elektrik Elektronik Mühendisliğinin Elektronik Haberleşme Mühendisiliğinden Farkı

Elektrik elektronik mühendisliği okuyan ve Elektronik haberleşme mühendisliği okuyan öğrencilerin en çok sordukları sorulardan biride Elektrik Elektronik Mühendisliğinin Elektronik Haberleşme Mühendisliğin ne farkı nedir sorusudur
Şimdi bu yazımda size ikisi arasındaki farklılıklardan, benzerliklerden ve iş alanlarından bahsedeceğim.
Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Telekomünikasyon (Haberleşme) Mühendisliği ve Kontrol/Otomasyon Mühendisliği bu bölümlerin hepside birbiriyle ilişkili bölümlerdir.
haberleşme

Ancak bir Elektrik elektronik mühendisliği 1. ve 2. sınıflarda bölümün derslerine çok ağırlık verilmez en azından diğer bölümler kadar ağırlık verilmez diyelim çünkü biliyoruz gerçekten okuması en zor bölümlerden biridir elektrik elektronik mühendisliği 2.sınıfın 2.döneminden itibaren bölüm dersleri ağırlıklı olur ve elektrik elektronik mühendisliği okuyan bir öğrenci elektrik derslerini de ağırlıklı olarak gördüğünden şantiyelerde şef olarak çalışabilir.
Tabi elektronik haberleşme okuyan öğrencilerde elektrik derslerini görürler ancak bir elektrik elektronik mühendisliğini okuyan biri kadar ayrıntılı bir şekilde görmezler ve temel elektrik teoremlerini de görürler ancak bu derste ayrıntıya girmez genel olarak elektroniğe kayar ancak haberleşme başlı başına bir bölüm aslında daha çok programlama üzerine ve matematik üzerine yoğunlaşmıştır.
Elektrik kısmı bir takım yüksek voltajları da içerdiğinden şehir elektriği gibi uğraş alanlarına dahil olabilmektedir.
Ancak Haberleşme ve Elektronik günümüzün gelişen mobil sektörü oluşturan en önemli parçaların başında gelmektedir.Telekomünikasyon da denen bu alan yüksek voltaj yerine haberleşme için gerekli olan bilgiyi ön plana koymaktadır.

Aslında elektronik haberleşme okuyan birinin hedefi ve nerelerde çalışabileceği hemen hemen bellidir ancak elektrik elektronik bölümünü okuyanlar için aynısını söylemek maalesef zor çünkü elektrik elektronik mühendisliğini okuyan bir öğrenci okuduğu üniversitece son sınıflarda belirli seçmeli derslere yöneltilir ve bu seçmeli dersler neticesinde kendini geliştirip o alan yönelir.

Peki gerçekten de dersler seçmeli mi? Maalesef adı seçmeli olsa da bu genelde okuduğumuz üniversitenin anlatabildikleri derslere göre değişiyor yani hocalar senin görmek istediğin dersleri değilde kendilerinin anlatabileceği derslere seni mecburen yönlendiriyor tabi buda bir çok öğrencide rahatsızlık yaratıyor.
Bu günlük bu yazımda bu kadar lütfen yazımı okuyan arkadaşlardan yorum bekliyorum yorumlar neticesinde yeni yazılar kaleme alınıyor okuduğunuz için teşekkür ederim.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. burak dedi ki:

    çok güzel bir yazı olmuş.

    1. beyuzman dedi ki:

      Teşekkür ederim…

Yorum Yaz