Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Elektrik Üreten Kaldırım Taşları

Elektrik Üreten Kaldırım Taşları

 

Günümüzde teknolojinin hızla gelişiyor olmasıyla hayatımızı kolaylaştıracak birçok ürün de piyasaya sunuluyor olmaktadır. Talepler doğrultusunda çeşitlendirilen bu ürünler, hayatımızın bir parçası olmuş durumdadır. Hem hayatımızı daha kolay bir hale getirmesi hem de ilgi çekici olması bakımından sıkça ihtiyaç duyulan bu ürünlere her yerde rastlamak mümkündür. Bu ürünlerin en önemlilerinden birisi de kaldırım taşlarıdır. Son yüz yılda kaldırım taşlarının görünümü ve işlevselliği oldukça gelişmiş bir hâl almıştır.

 

Kaldırım taşları yürüme başta olmak üzere her türlü ulaşımımıza kolaylık sağlayan bir buluş olmaktadır. Günümüzde, kaldırım taşlarının bu işlevselliğinin haricinde, başka yan işlevselliğe sahip olanları da bulunmakta ve bu ürünler daha çok tercih sebebi olmaktadır. Bu sebeple, talepler doğrultusunda kaldırım taşlarının elektrik üretmesi konusunda da birçok ino vatif tasarı üretilmektedir.

 

Kaldırım taşlarının elektrik üretmesi alanında, çoğu firma yenilikçi bir yaklaşım benimsemektedir. Bununla beraber elektrik üreten kaldırımlar akıllı hale getirilmeye çalışılmış ve oldukça başarılı sonuçlar alınmıştır. Bu çalışmalardan en önemlilerinden biri de piezo elektrik’tir. Piezo elektrik, yapısı kristal olan cisimlerin, kendilerine uygulanan dış basınçla orantılı olarak elektrik üretme uzanımına denmektedir. Bu doğrultuda günümüzde rahatlıkla, piezo elektrik sistemiyle özel tasarım kaldırımlardan elektrik üretildiğini söyleyebiliriz.

Elektrik Üreten Kaldırım Taşları 1

Elektrik Üreten Kaldırım Taşları elektrik üretimi işlevselliğinin yanı sıra karo tasarımlarıyla da oldukça ilgi çekmektedir. Bu tasarım kare ve dikdörtgen şekillerinde olmakla birlikte üçgen ayrıntılardan oluşmaktadır. Böylelikle oldukça estetik bir görünüm de sunan taşlar oldukça başarılı bir buluş sayılmaktadır. Ayrıca bu üçgen detaylı tasarımın, eski karolara göre çok daha fazla enerji ürettiğini de belirtmek gerekir. Enerji verimliliği ve işlevsel tasarımının yanı sıra yeni karoların en önemli özelliklerinden biri de, veri toplanabilir yapıda olmasıdır. Bu özelliğin en iyi işlevlerinden biriyse, internet bağlantısıyla sağlanan iletişimle, karolardan kaç kişinin geçtiğinin tespit edilecek olmasıdır. Böylelikle hangi bölgede yoğunluk olduğu bilinecektir. Günümüzde insan trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde kullanılan bu kaldırımlar; çevre, yol aydınlatması ve reklam bil boardlarında da sıkça kullanılmaktadır. Bu açılardan büyük avantaj sağlayan kaldırımlar kuşkusuz ki kısa sürede hayatımızın pek çok alanında yer edecektir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz