Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 16 Kasım 2017

Engelli Otomobil Alımında Engel Yüzde Oranı

engelli-araci-alma-sartlari

Engelli Otomobil Alımında Engel Yüzde Oranı

Engelli ve özürlü vatandaşları topluma  kazandırmak  ve  sosyalleşmesini sağlamak için araç  ile seyahat etmelerini sağlamak amacı ile ÖTV  siz araç almalarını kolaylaştıracak  bazı imkanlar vardır. Özür oranı % 40 ‘ın üzerinde olan bireyler sıfır otomobil alımında  indirimden yararlanırlar.

Sıfır araç alımında ÖTV ‘ den tamamen muaf olmak için %90 ve üzeri  özürlü raporu olması gerekmektedir. Bu rapora sahip olan şahıslar raporu ile sıfır araç alımlarında  ÖTV indiriminden tamamen yararlanırlar. Aldıkları aracı birinci, ikinci  ve üçüncü derece yakınları ile  özel şoforleri kullanabilir.  Ortapedik engellilerin bazıları da  bu tam ÖTV indirim şartından yararlanabilmektedirler.

Engelliler için özel olarak dizayn edilen araçları ise  H sınıfı ehliyeti bulunan kişiler kendileri kullanabilmektedir.

Engellilerin  toplum içerisinde  rencide olmasını engellemek adına  plakalarda bulunan tekerlekli sandalye amblemi de artık zorunlu değildir. Bu sayede araçları normal araçlardan ayırt edilmeyecektir.

Engelli Plakalı Araçların Ayrıclıkları

  • ÖTV indiriminden yararlanır.
  • Kamuya ve belediyelere bağlı otoparkları ücretsiz kullanır.
  • Birçok noktada önceliği vardır.

Toplumdaki diğer insanların da  engelli araçlara  karşı bazı sorumlulukları vardır. Trafikte ve ya alışveriş merkezlerinde özürlüler için  yer alan parkları  işgal etmemek gerekir. Özürlülerin haklarını gerek trafikte gerekse sokakta gözetmek gerekir. Unutulmamalıdır  ki ” HER İNSAN ÖZÜRLÜ ADAYIDIR ”

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz