Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Gemi İşletmeciliği İş İmkanları ve Maaşları 2016

Gemi işletmeciliği…İşsizlik sorunu olmasına rağmen aslında pek göz önünde olmayan, iş imkânları ve maaşı gayet iyi işler de vardır. Bunlardan birisi de gemi işletmeciliğidir. Gemi işletmeciliği pek göz önünde olmasa da oldukça iyi iş imkânlarına sahip ve geliri yüksek olan bir alandır. Peki, gemi işletmeciliği nedir? İş imkanları ve maaşları nasıldır?

 

gemi isletmeciligi

Gemi İşletmeciliği f 1.1

 

Gemi İşletmeciliği Nedir?

Gemi işletmecisinin tanımını yapmak gerekirse; gemiler tarafından limanlara getirilen yüklerin giriş ve çıkış işlemlerini yani gümrük işlemlerini yapan, deniz ticareti hukuku kurallarına göre işlemleri uygulayan ve gemide çalışan personelin yönetimini yapan veya bu işlemlere yardımcı olan kişidir. Gemi işletmeciliği gümrük işlemlerinin tam olarak yapılması ve sağlıklı bir şekilde işletmeciliğin yapılmasını sağlamaktadır. Gemilerdeki eksiklerin giderilmesi, geminin denize elverişli olup olmadığı, gereken uygun personelin temin edilmesi, gerekli ticari planlamaların yapılması ve bu anlaşmaların uygulanmasında gerekli tedbirlerin alınması ve daha birçok işlemin gereken şekilde yapılması gibi işlemleri gemi işletmecileri yapmaktadır. Yani basit bir iş değildir, dikkat ve yoğun çalışma temposu gerektiren bir iştir.

Gemi İşletmeciliği İş İmkânları

Öncelikle gemi işletmeciliği meslek eğitimi Türkiye’de sayılı üniversitelerde verilmektedir. Bursa Uludağ Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Mersin ve Kocaeli gibi üniversitelerde ilgili bölümlere girerek gemi işletmeciliği bölümü okuyabilirsiniz. 2 yıl süren eğitimden sonra ise alacağınız diploma ile gemi işletmeciliği alanında çalışmak için gereken şartları sağlamış olacaksınız. Eğitimi tamamladıktan sonra Deniz ve liman İşletme ön lisans diplomasına sahip olacaksınız. Ayrıca Deniz ve Liman İşletme Meslek Elemanı unvanı alırsınız.

Bölümü bitirdikten sonra ise iş imkânlarının oldukça geniş olduğunu fark edeceksiniz. Zira siz istemediğiniz sürece işsiz kalmazsınız. Mezun olduktan sonra deniz nakliyat şirketlerinde, denizcilik kamu kurumlarında, denizlik alanında hizmet sağlayan özel kuruluşlarda ve 500 Gross tondan daha düşük olan gemilerde de güverte kâtibi olarak çalışabilirler.

Gemi İşletmeciliği Maaşı Ne Kadar?

Maaş için net bir rakam söylemek oldukça zordur. Zira kamu kurumlarında veya özel sektörde verilen maaşın aynı olması beklenemez. Ancak şöyle bir durum var: Gemide çalışırken alacağınız en düşük maaş yani işe başlarken alacağınız maaş en az 1500-1600 $ civarında olacaktır. Bu da yaklaşık 4.400 Lira civarında olacaktır. Tabii bu alacağınız en düşük maaştır. Rütbeniz arttıkça veya işinizde yükseldikçe maaşınız da doğru orantılı olarak artacaktır.

İyi bir eleman kesinlikle açıkta kalmaz. Bu nedenle eğer bu alanda çalışmak istiyorsanız kendinizi geliştirmeli ve mutlaka yabancı dil öğrenmelisiniz. Böylelikle gemi işletmeciliği alanında oldukça yüksek gelirler elde edebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Güzel Konu..

 2. Anonim dedi ki:

  cok güzel bir site bu

 3. Anonim dedi ki:

  güzeliyi

 4. Anonim dedi ki:

  sonunda bi güzel haber

 5. memety1 dedi ki:

  aynen güzel haber

 6. memety1 dedi ki:

  maaşı oldukça dolgundur arkadaşlar tavsiye ederim…

 7. bilgican65 dedi ki:

  güzel site ve güzel konu

 8. ÇETİN ÇOLBAN dedi ki:

  yüzme bilmek şart:)

 9. BAYRAM ÇANAK dedi ki:

  parası guzel moruk

Yorum Yaz