Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Google’ da Hızlı İndex Almak İçin Öneriler

Bir  çok webmasterin  zorlandığı  konulardan en  başta geleni  hızlı index alamama sorunu dur. Hızlı index almak sitenizin  google  bilinirliğini arttırmakta, aynı zamanda  arama sayfalarında  daha  fazla  görünme ve  doğru orantılı olarak daha çok ziyaretçi getirmede baş rol oynar. Site sahipleri  google ‘ da  yada  diğer arama  motorlarında daha  hızlı index almak  için bir çok yöntem denerler. Bu anlattıklarımdan  bir  çoğunu zaten biliyorsunuz . Ama her  bilgi bir  önceki bilgiye bir şeyler katar  düşüncesi ile bende  bu konuda bazı bilgilere değinmek istedim. Bunları sırası ile  maddeler haline anlatacak olursak;

Google’ da hılzı index almak için: 

 • Sitemizde kullanacağımız tema seo uyumlu ve düzensiz  kodlamadan uzak  kullanışlı, hızlı, karmaşık olmayan bir tema  olmalıdır.
 • Yazılarımız özgün olmaldır
 • Yazı başlıkları ve  görseller özgün olmalıdır.
 • Site içi sayfa bazında seo  ayarlarına  uygun yazılmalıdır.
 • Sosyal imleme sistemleri kullanılmalıdır
 • Pingleme servisleri  kullanılmalıdır
 • Backlinkkaliteli  olmalıdır
 • Sürekli güncel tutulmalıdır.
 • Google  ve ya hangi  arama motoru hedefleniyorsa  politikaları  dahilinde yayın yapılmalıdır
 • Haber ve  özgün içerik üreten siteler için mümkünse  google  news  kaydı alınmalıdır.
 • Google web araçlarını  kullanın

Website Temasının İndex Alımına Etkisi 

Web siteler tasarlanırken en başta dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri tema seçimidir. Temanın seo uyumlu olması çok önemlidir.  Eğer  tema  navigasyonları, görsel alanları, menü düzeni metin kod oranı, html kodlama durumu  çok iyi ise sizin üzerinizden  bir çok yükü  alacaktır. Kaliteli bir seo  yapmaya başlamadan önce yapılacak iş   temadan başlar.

Tema hızı google seo açısından ne kadar önem arz ediyorsa ; index alım hızını arttırmaktada o kadar etkili bir yöntemdir. Alexa ve  bunun benzeri  bir  çok derecelendirme sitesi de  site hızınız ile  doğrudan alakalıdır.

Özgün Yazılar, Görseller ve Özgün Yazı Başlıkları

Özgün yazmak  google’ da yer almak isteyenlerin ilk  başta uyması  gereken kriterlerdendir. Özgün yazmak demek  aslında var olmayan  bir şeyi türetmek değildir. Bu mümkün değildir. İnternette ilk defa deyinilen bir konu  yoktur diye düşünüyorum. Bu yüzden özgün makale yazmak kavramı yanlış anlaşılmaktadır. Özgün yazmak  farklı yazmaktır. Aynı konuyu  farklı bir gözle , farklı bir dille ela almaktır. Bu google için ve diğer arama motorları  için  çok  önemlidir. O yüzden hızlı index almak  için mutlaka özgün yazmalıyız.

Bir önemli husus da ( Çoğu insanın göz ardı ettiği bir husus ) başlıkların özgün olmasıdır. Tamam tüm yazılarımız özgün,  görseller özgün, ama aynı başlıktan tıpatıp onlarca  var. Burada  hiç şansınız olmaz. Bunun  için makale  yazmaya başladığınızda önce başlığı aratın. Alternatiflerine  bakın ve  en can alıcı noktasından yakalayın. Örneğin: ” Manda  yoğurdu”  hakkında  bir makale yazacağız;  Bu konuda daha önce yazılmış başlıkları google’ da arayalım..

” manda  yoğurdu nasıl yapılır ”

” manda yoğurdunun faydaları nelerdir”

Bu klasik başlıklardan  onlarca  çıkacaktır. Sizin yazınız  özgün olsa bile  o başlıkların altında kalacaktır. Bu yüzden  burada   şu başlığı  kullanabiliriz ;

” neden manda  yoğurdu  tüketmeliyiz ”

Bu sadece bir örnek. Bunun onlarca  varyasyonu olabilir. Ama  unutulmamalıdır  ki yazı başlığı en az yazı içeriği kadar önemlidir. Ziyaretçiler arama  motorunda  karar verirken ilk önce ilk sıralara daha sonra da etkileyici  başlıklara ilgi gösterirler. 

google-seo-ayarlari

Google seo

Site  İçi Seo Kurallarına  Uygun Yazmak 

Site sahipleri genelde seo  düzenine sadece anasayfa da  uyarlar. Aslında bu  göz ardı edilmemesi  gereken bir hatadır. Sayfa bazlı seo’ da çok önemlidir. Bizim web sayfamız tek sayfadan oluşan bir sistem değildir. Bu yüzden her sayfanın seo kriterlerine  uygun olması gerekir.

WordPress’ de bunu çeşitli eklentiler ile ayarlamamız  mümkün. Diğer platformlarda da html  düzenlemeler ile ayarlanabiliyor. Bu  çok önemlidir. Sayfanın seo  uyumu ne kadar iyi ise index alımı da o kadar hızlı olacaktır.

Sosyal İmleme Servisleri 

Sosyal içerik siteleri bu konuda üst düzey öneme sahiptir. Özellikle  facebook, twitter, pinterest, tumblr, digg, delico  vb siteler backlink açısından çok değerlidir. Yazılan makaleler  bu mecralarda  paylaşılarak  hem kaliteli backlinkler elde edilir hem de  index alma hızını doğrudan etkiler.

Ping Servisleri

Ping servisleri ;  yeni yazılan  bir yazınının  arama motorlarının örümceklerini  uyararak onları tarama istekleri gönderen sitelerdir.  Wordpress  sitelerde yazma ayarları kısmına  ping servisleri alt alta eklenerek  otomatik pingleme  yapılır. Bu sayede her gönderide arama  motorlarının örümcekleri uyarılır  ve  görev başına çağrılır.

Bunun dışındaki sitelerde  değişik pingleme servisleri kullanabilir. Pingomatic  bunlardan en  çok tercih edilenidir. Günde bir kere  ( eğer güncelleme yaptıysanız )  kullanılmasında bir zarar yoktur.

Sağlam Kaliteli Backlink Alımı 

Kaliteli sitelerden alınan backinkler  index alım hızınızı doğrudan etkileyen faktörler  listesinin en başında  gelir. Özellikle  sizin yazım alanınızla  alakalı ve ziyaretçi sayısı çok fazla  olan sitelerden alınan backlinkler daha değerlidir.

Backlink alırken  sitenin alexa değerine değil  index sayısına, dmoz kaydı olup olmadığına, domain yaşına, rank değerlerine bakınız. Google news, Bing news , Yandex news  kayıtlı sitlerden backlink almaya ve ya tanıtım yazısı vermeye gayret gösterin.

Sürekli Güncel Tutun

Kendinize bir hedef belirleyin. Günlük an az  3 makale girin. en önemlisi  istikrarlı olun. Bir gün on makale bir gün iki makale şeklinde  olamk yerine  sürekli istikrarlı şekilde artarak  gidin. Ve makale  yayınlarınızı zamana  yayın. Aynı saatte  onlarca  makale  yayına almayın.

Premium time kavramını  kullanın.Örneğin 4 adet makale yayınlayacağız. İlk makale  17,00 ikinci  19,00 üçüncü  20,00 dördüncü  21,00 olsun. Bu şekilde daha çok okunma ve izlenme elde edersiniz.

Mobil Kullanıcıları Unutmayın

Özellikle davetsizhayat.com adresine  gelen ziyaretçilerin durumuna baktığımızda  % 70 gibi ciddi oranda bir kitlenin  mobil aygıtlardan  geldiğini gözlemliyorum. Bu yüzden  yukarıda saydığım  tüm kurallar ve  içeriklerin  mobil uyarlı olaması  da gerekiyor. Artık insanlar akıllı  telefonları bilgisayar ve tabletten daha fazla  kullanıyor. Bu pazardan yer kapmak için sunduğumuz hizmetlerin tüm kesimlere  hitap etmesi  gerekiyor.

Google Web Araçlarını Kullanın

Google hızlı index alamayan  webmasterler  için  içerik kopyalamalarına önlem olarak  Google gibi getir bölümünü   kullanıma  sunmaktadır. İndex hızı düşük olan sitelerin bazen  index almaları  2- 3 günü bulabilmektedir. Bu süreçte başka biri bu yazıyı alıp yayınlarsa özgün yazı olarak google nazarında  onun yazısı ilk sırada çıkacaktır. Bu yüzden index hızınız düşüş ise  search console ‘ a giriş  yaparak google gibi getir  bölümünden linkinizi  masaüstü ve  mobil sürümde  mauel onlarak  index almasını sağlayabilirsiniz.

Bunda  limitler mevcuttur.

 • Yukarıda anlattığım  tüm özellikleri bileniniz vardır. Bizim gayemiz bilmeyenler için  yol göstermek  doğru ve tatbik edilmiş bilgiler sunmaktır. Seo ve inde konuları  satırlara, kitaplara  sığmayan konulardır. Ben üzerinden özet geçtim. Eklemek istediğiniz bir konu  ya da sormak istediğiniz bir  nokta var ise  yorum  yaparak sorabilirsiniz.
 • Her şeyin aşırısı zarar olduğu gibi  yukarıda  yazdıklarımın da fazlası kardan fazla zararınıza olabilir. Bir insan bir anda büyümez. Website de aynı şekilde. Bebeklik, çocukluk , gençlik  ve  olgunluk dönemlerinden  geçmesi  gerekir.

Toparlayacak olursak  hızlı index almak  için kolay yoldan sonuç yoktur. Bunu  kolay yoldan yapanların ise  ömrü çok  kısa olmuştur. Emek vermeden sonuç almak sağlam olmayan temeller üzerine ev kurmaya benzer. Ünlü web siteleri  bu konuda  milyonlarca lira  yatırım  yapıyorlar. Bu kadar kolay olsa her kes  kolaylıkla index alır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz