Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Güç Kuvvetlendiricisi Nedir? Nasıl Çalışır?

Güç Kuvvetlendiricisi Nedir? Nasıl Çalışır?

 

Güç kuvvetlendiricisi nedir? Nasıl çalışır? Diye sorulduğu noktada elektrik elektronikle ilgilenen kişilerin dışında en basit açıklaması, güç kuvvetlendiricileri enerjiyi başka bir enerjiye dönüştüren kuvvetlerdir şeklinde tanımlanabilir. Beslenme kaynağından gelen enerjiyi, yüke aktaran bu elektronik devreler dönüştürücü olarak ta tanımlanmaktadır.

Güç Kuvvetlendiricisi nedir f

Dönüştürücülerin kendi içinde birçok çeşidi bulunmaktadır. Örnek verecek olursak giriş dönüştürücüleri hoparlör vb. cihazları çalıştırabilmek için alt seviyede elektrik sinyalleri üretir. İşte bu alt seviyede üretilen elektrik sinyallerinin güçlenmesi için güç kuvvetlendiricilerine ihtiyaç vardır. Çünkü güç kuvvetlendiricisi herhangi bir devredeki düşük sinyallerin düzeyini yükselten cihazlardır. Sinyal yükseltmeyi tam olarak açıklamak gerekirse sinyalin gücündeki artıştan çok sinyalin türünde meydana gelen bir değişiklik olarak algılamakta fayda vardır.

 

Güç kuvvetlendiricilerini sınıflandırmak gerekirse, ses sistemlerinde kullanılan küçük sinyalli ve radyo gibi büyük sinyalli güç kuvvetlendiricileri olarak ikiye ayrılırlar.

kuvvetlendirici4

Ses sitemlerinde kullanılan küçük sinyalli güç kuvvetlendiricileri 20 HZ ile 20 KHZ arasında bulunan ses sinyallerini güçlendirirken, büyük sinyali güç kuvvetlendiricileri sadece belirli frekans aralığındaki sesleri güçlendirerek, diğer frekansları geri çevirirler. Buda daha büyük bir güç sinyalinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

 

Kuvvetlendiriciler çalışma modlarına göre 5 sınıfa ayrılırlar

 

1-A Sınıfı Güç Kuvvetlendiricileri: En basit ve kararlı yapıdaki kuvvetlendiricilerdir. Düşük bir verime sahip oldukları için devrelerde kullanımı konusunda tercih edilmezler.

 

2-B Sınıfı Güç Kuvvetlendiricileri: İletim açısının 180 derece olmasından dolayı girişteki sinyallerin sadece bir alternansını kuvvetlendirirler bu nedenle de A sınıfı güç kuvvetlendiricilerine göre daha verimlidirler. B sınıfı güç kuvvetlendiricileri teorik olarak maksimum verim oranı % 78 dolayında olsa da pratikteki verim oranı % 70’e inmektedir.

 

3-C Sınıfı Güç Kuvvetlendiricileri: Teorik verim oranı olarak % 90 , pratikte ise % 80 civarındadır.

 

4-D Sınıfı Güç Kuvvetlendiricileri: Verim oranı % 90’ın altına düşmez. Teorik olarak ise % 100 ‘dür. D sınıfı devrelerin çok temiz güç kaynakları ile çalıştırılmaları gerekmektedir.

 

5-AB Sınıfı Güç Kuvvetlendiricileri: Devre kesim voltajının Q çalışma noktasına ayarlanan AB sınıfında tam çıkış döngüsü elde etmek için push-pull bağlantısına ihtiyaç vardır.

 

Güçlendiricilerin özelliğine ve kullanım yerine göre uygun olanını seçmek önemlidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz