Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Güneş Gözlüğü Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

images (1)

Güneşin oldukça etkili olduğu bu aylarda gözlerimizi korumalıyız. Bunu da genelde aksesuar olarak görülen ancak göz sağlığı açısından oldukça yararlı olan güneş gözlükleri ile sağlayabiliriz. Güneş gözlükleri göz sağlığımızın korunması açısından oldukça işleve sahip bir araçtır. Oldukça şık tasarımlarla birleştirilen bu güneş gözlükleri hayati bir öneme sahiptir. Peki bu kadar önemli olan güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmeliyiz? İşte bu sorunun cevabı…

Güneş gözlüklerinin başlıca standartları ve bu standartları belirten bir kalite belgesi olmalıdır. Bunun nedeni ise, her güneş gözlüğünün gözleri koruma işlevi olmamasıdır. Seçeceğiniz bazı güneş gözlükleri ultra viole ışınları tutmamaktadır. Bundan dolayı güneş gözlüklerinin ışığı kıran, yüz yapısına uygun ve en önemlisi ultra viole filtreli olması gerekir. Ayrıca polerize camlı gözlükler de tercih edebilirsiniz. Bu tip gözlükler de UV ışınları kırarak gözü koruyabilme özelliğine sahiptir.

Gözlüğün camının UV ışınlarını kırabilen bir yapıya sahip olması gerekir. Bu açıdan UV ışınlarını en kolay kırabilen plastik camlı gözlükler önerilmektedir. Ayrıca gözlük seçerken şık durmasına değil gözü koruyabilme özelliğine bakılmalıdır. Böylece daha sağlıklı seçimler yapabilirsiniz.

Gözlerinizin ışık hassasiyetine göre gözlük seçmenizde fayda vardır.

Camları geniş olan, takıldığında göze yakın duran gözlükler daha iyi bir koruma sağlayacağı için bu tip gözlükler seçilmelidir.

Eğer gözlerinizde optik bir sorun varsa doktorunuza danışıp numaralı güneş gözlüğü almanızda fayda vardır.

Güneş gözlüklerinin üzerinde tescil bulması gerekir. Bu tescil mor ötesi ışınları kırabildiğine dairdir. Bu nedenle satın alınırken sertifikalarını istemeniz önem arz etmektedir.

Güneş gözlüğü kullanmak göz sağlığınız açısından oldukça yararlıdır. Zira gözünüz çok fazla güneş ışınına maruz kaldığında katarakt olma riskiniz bulunmaktadır. Güneş nedeniyle UV ışınları gözlerinizin sağlığını tehdit eder ve gençlerde ve çocuklarda ileri ki dönemlerde katarakt ve buna bağlı oluşabilecek sorunları beraberinde getirir. Bu nedenle her yaz mutlaka güneş gözlüğü kullanmalısınız. Hatta yaz dediğimize aldırmayın. Hava bulutlu bile olsa güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Çocukların gözleri daha hassas olduğu için güneş gözlüğü kullanımı 5 yaşından itibaren başlamalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz