Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Güneş Kremini Neye Göre Seçmeliyiz

GÜNEŞ KREMİNİ NEYE GÖRE SEÇMELİYİM?

güneş-kremi

Girdiğimiz yaz mevsimiyle beraber bazılarının sevmediği bazılarının da tatilin habercisi olarak gördüğü güneş, çok fazla maruz kalındığında cildimiz açısından zararlı olabiliyor. Ancak bu zararları en aza indirgemek hatta hiç zarar görmemek koruyucu güneş kremleri ile mümkün. Yaz aylarında yanımızdan ayırmadığımız, güneşlenirken, uzun bir yürüyüşe çıkarken, spor yaparken vb. durumlarda en büyük yardımcımız oluyor. Bu konuda tereddütleriniz bulunuyorsa sizler için hazırladığımız yazımızı okumanızda fayda vardır. Bu yazımızda güneş kremini neye göre seçmeliyim sorusunun cevaplarını vereceğiz.

Güneş kremi seçerken cilt tipimizi dikkate almalıyız. Ne yazık ki piyasada bütün cilt tiplerine uygun güneş kremi bulunmamakta. Bu nedenle cilt tipinize göre güneş kremi seçmelisiniz. Eğer yağlı ve akne oluşumuna eğilimli bir cilt tipine sahipseniz, kullanmanız gereken su bazlı ve içinde yağ bulunmayan güneş kremleridir. Kuru bir cilde sahipseniz yoğun kıvamlı kremsi ürünler kullanabilirsiniz.

Güneş kremi seçerken dikkat etmemiz gereken 2. nokta ise faktör olayıdır. Çoğu kişi güneş kremi seçerken kaç faktör almalıyım gibi sorular soruyor. Bu soruları soranların akıllarında yürüttükleri mantık ise şu; ‘Güneş kremi ne kadar fazla faktör olursa o kadar fazla cildimi korur’ gibi düşüncelerdir. Ancak bu düşünce tamamıyla yanlış bir düşüncedir. Bunu daha ayrıntılı bir şekilde açıklamak gerekirse:

Piyasada bulduğunuz ve met edilen bir güneş kremi 18 SPF (faktör) olsun. Bu kremi alıp 50 SPF almadığınıza yakınmanıza gerek yok. Bunun nedeni, daha düşük faktör olan kremler daha az korur diye bir şey olmamasıdır. Daha düşük koruma faktörü sağlayan kremlerin özellikleri, daha sık yenileme yapmanızdır. Eğer 50 SPF bir kreme sahipseniz daha uzun süre kullanabilirsiniz. 18 SPF krem sadece sık sık yenileme yapmanızı gerektirir. Eğer ki suya giriyorsanız her türlü yenileme yapmanız gerekir.

Son olarak sizlere güneş kremlerinin hem yaz hem de kış mevsiminde kullanılması gerektiğini söylemek istiyorum. Kış mevsiminde güneşin etkilerine karşı yüzümüzü korumamız gerek. Bunun için, eğer cilt ürünleri ve makyaj malzemeleri kullanıyorsanız içeriğinde SPF barındıran kremleri seçebilirsiniz.

Güneş kremleri her ne kadar koruyucu bir etkiye sahip olsa da yetersiz kalabiliyor. Bunun için koruyucu kıyafetler ile güneşin zararlı etkilerinden korunabilirsiniz. Güneş kremlerini güneşe çıkmadan 15 dakika önce vücudunuza yedirmeli ve sıklıkla yenileme yapmalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Remzi Bulut dedi ki:

    Diğer sitelerde bulunmayan güneş kremi hakkında güzel bilgiler paylaşmışsınız teşekkür ederim. Keşke biraz ucuza satılsa şu kremler 🙂

Yorum Yaz