Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Güzellik Nedir?

Güzellik Nedir?

 

Önce “güzel” nedir onu bir öğrenelim. Güzel, her yönüyle hoş olan manasındadır. Yani bir şeye baktığınızda ki bunu nesne olarak varsayalım, biçimce ve şekilce dengeli bir görünümü insanın beğenmesi olarak tanımlayabiliriz.

Gelelim asıl konumuz olan “güzellik”e. Güzellik de kelime anlamı itibari ile, insanın estetik olarak, duygusal olarak hoşlanma duygusunun ön plana çıkmasını sağlayan unsur olarak tanımlanabilir. En sade anlatımla “iyi” de denilebilir.

 

Güzellik Kelimesine Felsefi Yaklaşım

 Günümüze kadar birçok filozof yaşamış ve bunların hepsi de güzellik kelimesini bir farklı ve etkili tanımlamışlardır. Fuzuli, güzelliğin Allah’tan olduğuna inanır. Pisagor ise güzellik kelimesinin sadece bir duygudan ibaret olmadığını ve bu durumun sayılardan kaynaklandığını söylerdi. Hegel içinse güzellik nesneden ibaretti. Hem “güzellik” herkes için aynı anlama gelseydi ne anlamı kalırdı ki? Mutlaka herkesin bir güzellik anlayışı vardır. Kiminin karşı cinse, kiminin çiçeğe böceğe. Yani kısacası şudur: Güzellik anlayışı değişkendir.

 

Bir kendinizi düşünün. Sevdiğiniz, hoşlandığınız yani sizlerin güzel olarak, “güzellik” olarak gördüğünüz şeyleri bir düşünün. Herkesin bu fikrinize sıcak bakacağını düşünmeyin. Her birimizin beğenisi farklı, kişisel özellikleri farklıdır. Zaten ne demişler? “Renkler ve zevkler tartışılmaz.” Adamlar işi çözmüşler. Bize de saygı duymak düşer.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz