Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 16 Aralık 2017

Hangi bölümün mezunu iş bulamıyor?

Hangi bölümün mezunu iş bulamıyor?
Daha önce üniversite kazanmak zor ve o zaman ki madi imkanlara göre masraflıydı ancak her üniversite okuyan istidham alanı buluyor yani işe girebiliyordu anak günümüz Türkiye’si değişti ve dahada değişiyor artık üniversite öğrencileri okumak için burs alıyor burs çıkmayanlar ise isterlerse geri ödemeli kredi alabiliyor ayrıca kyk yurtları var ücretsiz kyk yurtlarıda madi imkanı olmayan öğrenciler yararlanabiliyor konuyu çok dağıtmadan esas konuya gelelim.

Evet günümüzde Üniversite okumak çok kolay olmuş ancak okduktan sonra iş bulmak ise tam anlamıyla çile olmuş diyebiliriz tabi bu çile tüm bölümler için geçerli değildir bakalım hangi bölümlerin iş bulmak sıkıntısı var.

2015 yılıda Ağustos ayında itibaren iş gücüne katılan üniversite mezunlarının sayısı aslında 2014 yılına göre 682000 kişi artmış durumdadır.Bu  üniversite mezunları arasından istihdam edilenlerin yani iş bulanların sayısı da bir önceki yıla göre 514000 artarak tan 5 milyon 599 bine ulaşmıştır,istidham bulamyanların yani işsizlerin sayısı ise 168 bin artmış ve 774 bine yükselmiştir.Daha önce Üniversite mezunları arasında 2014 yılında yüzde 10,6 olan işsizlik oranı 2015 yılıda ise yüzde 12,1 çıktı.Bu  774 bin üniversite mezunu işsizden ise 311 bininin erkek olduğu, 463 bininin ise kadın olduğuvurgulanmıştır.
Üniversite bölümlerinin işsizlik oranları

üniversite mezunları arasında işsizlik oranının en yüksek olduğu bölümler yüzde 29,1 ile gazetecilik ve enformasyon bölümü yüzde 16,6 ile bilgisayar bölümü,yüzde 16,3 ile de sanat bölümüdür.

 

bölümüne göre

 

Hangi bölümden mezun olan öğrenciler işsiz kalıyor? İşsizliğin en fazla olduğu bölümler neler? Önü kapalı olan bölümlerhangileri?

Türkiye’de hızla artan öğrenci sayısı ve de üniversitelerin artışı sonucunda yüzbinlerce üniversite mezunu iş bulmakta gerçekten zorlanıyor.

İşsizlik üzerinde araştırma yapan TÜİK(Türkiye İstatistik Kurumu) ise bölümlere göre işsizlik oranlarını açıkladı bile. Bu araştırma Türkiy’de ki tüm bölümler üzerinde yapılmıştır ve sonuçlar ise şöyledir;

Türkiye’de mevcut  iş gücü sayısı 28 Milyon 271 bin dir. Bu sayı içerisinde ise üniversite mezunlarının sayısı ise  5 Milyon 388 bin dir. Türkiye’de bulunan  işçilerin 5 Milyon 388 Bin’i ise üniversite mezunudur.

→Türkiye’de işsizler ordusundaki üniversitelilerin sayısı 557bin.

→Türkiye’de İmalat ve İşletme bölümü mezunlarının  sayısının %16,8‘i
→Türkiye’de Sanat bölümü mezunlarının sayısının %9‘u
→Türkiye’de Yaşam bilimleri mezunlarının ise %14,5‘i işsizlik sorunu yaşayacakalrına haber etmektedir.

Üniversiteli ve işsiz olanları 203 bini iş ve yönetimi bölümü mezunudur diğer 59 bini ise öğretmendir ve 49 bini ise mühendisler olmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Burak dedi ki:

    Bence özel üniversitelerden kaynaklanıyor barajı geçeni mühendis yapıyorlar haliyle mezun artıyor allah sonumuzu hayr eylesin

Yorum Yaz