Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 21 Mart 2017

Hemşireler +1 Yıl Okuyup Doktor Oluyor 2017

Avrupa ve de Amerika’da uygulanan hemşirelerin reçete yazma vede muayene edebilme hakları artık Türkiye’dede uygulanmaya başlanıyor.
 
[pembetext]Yeni yasayla AB ülkelerinde ki modele uygun olarak dan sağlık meslek lisesi ve fakültele mezunlarına artık doktor olabilme hakları veriliyor.[/pembetext]
Yeni yılda doktor eksikliğinide göz önünde bulunduran hükümet yetkilileri Lisans mezunu hemşirelerin + 1 yıl, yüksekokul mezunu hemşirelerin ise +2 yıl, lise mezunu hemşire ve de sağlık memurlarınının ise + 3 yıl eğitimden sonra sadece pratisyen hekim vede aile hekimi olmasının da yolunu açılıyor.
Yasa ise Nisan ayında TBMM ye gelerek yasalaşacak gibi görünüyor.Yasayla hemşire statüsünde çalışan sağlık personelleri ise gireceği sınav neticesinde Doktorluk fakultesi adı verilecek olan Fakültelere girmeye çalışacak yalnız mezun olanlar da sadece pratisyen hekim olabilecek ve de sadece acil servislerde çalışabileceklerdir.

Benzer Yazılarımız

Bir önceki yazımız olan 2017 YGS Başvuruları Başladı başlıklı makalemizde 2017 ygs, ygs başvuru ve ygs başvuruları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. çisem dedi ki:

  ilk önce hemşire olalım da doktor olmamıza gerek yok

  1. beyuzman dedi ki:

   İnşallah olursunuz … 🙂

  2. Elif dedi ki:

   Ben oldum da ne oldu iş yok

 2. cuma dedi ki:

  Avrupa da ve Amerika’da registered nurse kavramı var uzman hemşireye çevrilebilir.. basit ilaçları reçetelendirme yetkisi var..Buna benzer bir oluşum yapmak istiyorlar ama altyapısı pek mümkün değil gibi registered nurse olmak için uzmanlık sınavını vermeniz gerekiyor ki çok kolay bir sınav değil..Bizde hemşirelerin eğitim düzeyi bile bir değil .

 3. Elif dedi ki:

  Hemşireler doktor mu oluyor bu gerçek mı ya?

 4. Hemşir dedi ki:

  Keşke hemşirelik okusaydım dedirten bir haber 🙂

  1. beyuzman dedi ki:

   Her Şeyin Hayırlısı ya

 5. doktor dedi ki:

  güzel bir haber ama inşallah hemşireler doktor olmaz

 6. Fakir Yazar dedi ki:

  Aile hekimi olabilir bence ama bir hastahane de doktor veya poliklinik olayı zor… adam 6 yılını veriyor oraya gelebilmek için

  1. Anonim dedi ki:

   “Adam 6 yılını veriyor oraya” demişsiniz de. Lisans düzeyinde bir hemşire zaten 4 sene pratiklik açısından olsun uygulama açısından olsun. 6 senede doktorun aldığı kadar bilgi alıp tanı dahi koyabilecek düzeye geliyor. Ama siz ve sizin gibiler bu durumu algılamakta zorluk çekiyor. Aman ha o hemşire ona sorma doktor bilir tarzı tutumları yapan birey çok fazla. Unutmayın ikisi birer ekibin parçasıdır. Doktor tanı koyar ki hemşirede yapıyor. Hemşire de onu uygular bakım verir. Lisans hemşiresi zaten 4 sene ardından +1 daha okuyup sınavla eleneceği için hak yerini bulmuş olur .

 7. engin dedi ki:

  Türkiye’de hergün yeni birşey oluyor gündemi takip etmek zor şimdi hemşirelikten doktorluğa geçeçek bir sürü insan tnaırız artık

 8. nihat dedi ki:

  Uzun süre yatan hastalar da hemşire vs. olsun.

  1. Anonim dedi ki:

   İşte böyle bir zihniyet böyle bir yorum! Ne denir ki size! İnsanlar üniversite sınavı ile elenip hemşirelik bölümüne yerleşiyor 4 senelerini veriyor. Onca emek ediyorlar ettiğiniz lafa bak! Yazıklar olsun… Öyle hemşirelik sadece tansiyon ölçmek ile enjeksiyon yapmak ile bitecek bir meslek değil
   Buraya yorum yapabildiğinize göre aklınız var okuma yazmanız var oturun da zaman ayırın okuyun. Başkalarının dediğine inanmak kolay geliyor. Sorgulayın merak edin. Ve unutmadan hemşirenin bir görevi de eğitim verici rolüdür. Uzun süre yatan hastalara bakım verilmese o hastada yatak yaraları bası yaraları olur ve bu da ölüme kadar gider. Hemşire o iş birliğindeki çemberin merkezindedir. Okuyacağınızı sanmam ama belki başka birisinin okumasına vesile olurum .

Yorum Yaz