Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Hesap makinesi kullanımı ve özel özellikleri

Hesap makinesi kullanımı

hesap makinesi kullanımı hakkındaGünümüzde bir çok kişi hesap makinelerini doğru kullandıklarını düşünür ancak hesap makinesinin sadece toplama,çıkartma,çarpma ve bölmeden ibaret olmadığını bilemezler ancak hesap makinesinin sadece bunlardan ibaret olmadığını bilmesine karşın bir çok öğrencide hesap makinesi kullanımını bilmez tamda bu noktada sizlere hesap makinesi kullanımı ve hesap makinesini tüm özellikleri hakkında bilgi vereceğim.

Bir çok öğrenci yazdığı aritmetik ifade doğru olmasına karşın hesap makinesinde yazınca işlem sonucu hatalı çıkmaktadır bunun ana nedenleri ise şöyle;

 • Hesap makinesi özelliklerini doğru bilmemesi
  -Hesap makinesinde işlem sırasını bilmemesi
  -Aritmetik bilgi eksikliği

Hesap makineleri kullanımı hesap makinesine göre işlemler değişlik gösterse de az çok  hepsi aynıdır diyebilir sadece tuşların yerleri değişiktir.Şimdi sizlere genel olarak öğrenciler arasında en çok kullanılan CASIO fx-82MS modelinden hesap makinesi kullanımını anlatacağım.

Makinen temel ayarları (mode)

Mode tuşuna her tıkladığımızda ekrana daha farklı ayar seçenekleri çıkacaktır. Mode tuşu ile en temel ayarları yaparız.

COMP      SD    REG

   1                2        3

Ekranda bunlar görüntülenir COMP aritmetik hesaplarda kullanılır, SD istatistik hesaplamalarda kullanılır, REG ise  eğri uydurma hesaplarında kullanılır.
Şimdi biz aritmetik hesap yapacağımız için 1’i (COMP)  kullanacağız…

Mode tuşuna 2 defa basınca ise şöyle;

Deg   Rad   Gra
 1          2        3

 

Deg tuşuna basında derecece kullanılır, Rad tuşuna basında radyan kullanılır, Gra tuşuna basınca ise grad  işlemleri için kullanılır.

Mode tuşuna 3 defa basınca ise şöyle;

Fix   Sci   Norm
  1       2        3

 

Fix tuşu ondanlıktan sonra kaç tane sayı görüntüleneceğini belirlemek için kullanılır.

Sci tuşu sayıları (10) onun kuvvetleri olarak göstermektedir.

Norm tuşu ise küçük sayıları 9 haneli fix gibi gösterir ve büyük sayıları ise Sci gibi görüntüler.

Hesap makinesinde hangi ayarı seçmeliyiz

Genel olarak kullanım için Comp Deg Norm 1 uygundur ancak diğer özel ayarlarda ayarı değiştirmemiz gerekiyor fakat tekrar Comp Deg Norm ayarlarına dönmeyi de unutmamalıyız.

 

Her sınavdan önce hesap makinesinin ayarlarını kontrol etmeleliyiz örneğin Topoğrafya sınavına girecek iseniz açı için Gra kullanmalıyız.

Hesap makinesindeki virgül ve noktanın anlamı nedir?

 

12346.2×6= yazın ve ekranda 74,077.2 göreceksiniz buradaki virgül ve noktanın anlamı virgül sadece okumayı kolaylaştırmak için kullanılır virgülün sayı değerine bir etkisi yoktur sadece binlik hanesini gösterir, nokta ise ondalık işaretidir ve nokta ile virgülü karıştırmamak gereklidir.

Hesap makinesinde işlem sırası kuralları

1–  Soldan sağa doğru öncelikle üstel ifadeler yani kök ve kuvvet gibi daha sonra çarpma ve bölme en son ise çıkarma ve toplama yapılır.

2. Eğer işlemde parantez varsa 1 numaralı kuraldan önce parantez içi hesaplanır.
3. iç içe parantez var ise öncelikle en içteki parantez hesaplanmalıdır.

Değişken Depolamak

Casio hesap makinesinde formülü sayıyı depolamak ve gerektiğinde kullanmak için yöntemler vardı bu yöntemler şöyle; A, B, C, D, E, F değişkenleri vardır ve STO tuşu ile bu harflere sayı yani förmül depolanabilir ve RCL ve de ALPHA tuşu ile de depolamış olduğumuz sayıyı çağırabiliriz.

Hesap makinesi kullanımı hakkında buraya daha fazla bilgi verilecektir yalnız ek kaynak olarak hesap makinesi kullanımı  pdf size yardımcı olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Ömer Uludağ dedi ki:

  Helal olsun emek var böyle sayfalar güzel ben takip ediyorum sizi <3

  1. beyuzman dedi ki:

   Teşekkür ederim sağolun…

 2. Anonim dedi ki:

  Hiç beğenmedim

Yorum Yaz