Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 16 Kasım 2017

Hosting, VDS, VPS Reseller Arasındaki Fark Nedir?

VPS tam adıyla Virtual Private Server bilinen iyi kaliteli özel sunucuların ortaklı paylaşımlı olduğu halidir. Fiziksel sunucularda var olan donanımların bölünmemesi için sunucuya verilen bir isimdir. Bu sunucuların kullandığı kaynaklar aynıdır ancak bu sunucular birbirinden bağımsız olarak yönetilir. Sunucuya verilen kaynaklar yani RAM ve işlemci sunucu tarafından kullanılmadığında farklı bir sunucu tarafından kullanıma açık olur.
Hosting, VDS, VPS Reseller Arasındaki Fark Nedir?

VDS yani tam adıyla Virtual Dedicated Server VPS’ye göre paylaşımsız sunuculardır. Sunucuların var olan donanımlarının sanallaştırılması amacıyla oluşan sunuculardır. VPS’den ayrılan farkı ise sunucuların kaynaklarının paylaştırılmaması ve donanımların direkt olarak paylaştırılmasıdır. Ayrıca VPS’de sunucunun kullanmadığı kaynaklar bir başka sunucu tarafından kullanılırken VDS’de bu kaynaklar başka bir sunucu tarafından kullanılmamaktadır.

Hosting hazırlamış olduğunuz web sitelerini yüklemek adına ihtiyacınız olan şeydir. Sitenizin çalışması için ayarlanmış sunucularda bulunan alana hosting denir. Bu hizmet çok güçlü makinalar üzerinden sağlanmaktadır. Burada bulunan sunucuların hiç kapanmaması ve her an erişilebilir olması gereken özellikler arasındadır. Bunu ise Hosting alanı almış olduğunuz sunucular sağlamaktadır.

İnternette aramaya kalktığınızda Reseller kelimesinin tekrar şatış anlamına geldiğini bulabilirsiniz. Reseller ile alt yapıya sahip olmadan hosting ticaretinde bulunabilirsiniz. Reseller bayiler ile anılmaktadır. Reseller son kullanıcıya satılmış olan hosting paketidir aslında. Bayilik işlemleri olarak adlandırılır bu sistem. Büyük firmalara bile hosting satışı yapabilirsiniz Reseller ile. Reseller ile sunucu size ait olmasa bile hosting satış hakkında bir çok yetkiye sahip olursunuz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Sefa dedi ki:

  Başlangıç seviyesinde müşterilerimize her zaman hosting öneriyoruz. Zamanla hit çoğalıyor ve hostingler paylaşımlı alt yapılar olduğu için bunu kaldırmıyor ve bizde müşterilerimize artık bir sanal sunucu (vps ya da vds) almaları gerektiğini söylüyoruz. Makale gayet arkadaşları bilgilendirmek adına güzel olmuş teşekkürler 🙂

 2. mehmet dedi ki:

  Bilgiler için çok teşekkür ederim kişisel bir site kurmayı düşünüyordum ve kafamda hep host olarak kalmıştı ama bu sayede ne almam gerektiğini anladım 😀

 3. Mustafa dedi ki:

  Çok güzel açıklamışsınız. Ben bu 3’ü arasında kesinlikle VDS’yi öneriyorum. Çok iyi performans alabilirsiniz.

 4. Uygar dedi ki:

  Bugüne kadar bir çok kez hosting firması değiştirdim. Kimi alan kullanımı, kimi cpu doldu diyip hata verdiler. şimdi çok güzel bir hosting firması ile çalışıyorum yaklaşık 1 yıldır. Son derece memnunum inşallah böyle devam eder.

 5. barisct dedi ki:

  İlerde bir gün hayallerimden biri vds almaktadır. Şuan ise paylaşımlı hosting kullanmak durumundayım.

Yorum Yaz