Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 16 Aralık 2017

İsilik Hastalığı hakkında

İSİLİK

Ter kanallarının tıkanmasıyla ortaya çıkan isilik özellikle yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan bir hastalıktır. Vücutta çıkan küçük kabarcıklarla kendini gösteren hastalık, gözeneklerin tıkanması sonucunda deride görülen döküntüler şeklindedir. Çoğunlukla çocuklarda görülen bu hastalık, küçük su baloncukları şeklinde oluşmaktadır. İçi su dolu kırmızılıklar şeklinde çıkan diğer bir çeşidi de bulunan hastalıkta sıklıkla kaşıntı görülür. Özellikle sarışın ve açık tenli olan bebeklerde görülme oranı daha yüksektir.

İsilik özellikle iç çamaşırının lastikli bölgelerinde, kollarda, göğüs bölgelerinde görülebildiği gibi göz kapağı, alın, diz kapağı, burun gibi bölgelerde yaygındır. Bebeklerde ayrıca popo bölgesinde de sıklıkla görülebilir. Üç dört gün kadar görülen isilik kendi kendine yok olsa da tekrarlama olasılığı yüksektir. Yaz döneminde giydirilen kalın giysiler, sürülen nemlendiricinin fazla olması, sabun, şampuan gibi maddelerin iyi durulanmaması bu hastalığa sebep olabilir. Bebeklerin altını düzeli aralıklarla değiştirmemek, bezi uzun süre takmak da isiliğe neden olabilir.

Bebeğinizi huzursuz eden bu hastalık bir risk oluşturmamaktadır. Oluşan balonların kaşınması durumunda enfeksiyon görülebilir. Tedavi edilmemesi halinde başka deri hastalıklarına dönüşebilir. Sürülecek kremlerle kaşıntı azaltılabilir ve hastalığın tedavisi hızlanır. Bu hastalığa yakalanmamak için yaz döneminde teri emecek pamuklu kıyafetler giyilmesine dikkat edilmelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz