Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 18 Kasım 2017

İZOLASYON TRAFOSU HAKKINDA

İZOLASYON TRAFOSU

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere izolasyon trafosundan bahsedeceğim. İlk olarak bir izolasyon trafosunun ne işe yaradığını açıklayayım.

izolasyon trafoları hakkındaİzolasyon trafosu,  izole trafo sayesinde elektrikli sistemin dışarıya akım vermesini engeller. İçerdeki cihazdan dışarıya akım geçişini engeller. Bir başka kullanım şekli, gerilim düşük çalışılan ortamda şebekedeki yüksek akımdan oluşan manyetik kirliliğin yüke aktarılmasını önler. Bir nevi koruyucudur. Bu sayede tehlikeli elektrik akımlarından korunuruz. Bu da primer ve seconder uçları arasında bağlantı olmamasından yani yalıtılmış olmasından kaynaklanır. Yalıtılmış olması akım geçmesini engelleyerek transformatör gibi davranmasına engel olur. Bunun yerine oluşan manyetik alandan etkilenir yani manyetik indükleme yoluyla akım oluşur. Sabit akım oluşundan dolayı bir tehlikesi yoktur. Sanayi ve endüstride, kumanda devrelerinde kullanılmaktadır.

Peki, nasıl bir yapısı vardır?

Öncelikle bilmemiz gereken bir izolasyon trafosunun transformatör oluşudur. Bir transformatörden tek farkı giriş ve çıkış sargılarının birbirinden yalıtılmış (izole) oluşudur. Bu sebepten normalde elektrik gerilimini ayarlayan transformatör yalıtılmış olması nedeniyle izolasyon trafosuna dönüşür.

O halde transformatörün ne olduğuna bakalım.

Transformatör

Transformatörler, nüve ve akım geçen telden oluşur. Kullanılan nüve iletkendir. Görevi, gelen elektrik akımının gücünü ve frekansını değiştirmeden voltajıyla oynamaktır. Bu da gelen akımın sarımı (primer) ve çıkan akımın sarımı (seconder) oranından voltajı değişir.  Bu sayede voltajı düşürerek evlerimizde küçük elektrikli cihazları çalıştırabilir, şarj edebiliriz. Aynı şekilde voltaj yükseltilerek de elektriğin uzun mesafelere daha hesaplı taşınması sağlanabilir.

İzole trafolarda primer/seconder oranı 1 ‘dir. Burada amaç voltajı değiştirmek olmadığından oran sabittir.

İzolasyon trafosuyla çalışırken her zaman elektrik çarpma riski vardır. Bu yüzden de elektrik trafolarında çalışma yapılırken çok dikkatli olunmalıdır.

Ayrıca izolasyon trafosunun primer ve seconder uçlarına dokunursanız, çarpılırsınız.

Tek Faz İzole Trafo

Bu sistemler şebekedeki manyetik gürültünün yüke aktarılmasını engeller.

3 Faz İzole Trafo3 Faz İzole Trafo

Bu trafo daha çok endüstriyel amaçlıdır. Hassas endüstriyel cihazların zarar görmesini engeller.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz