Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Kan fizyolojisi

Kan hücreleri Bağışıklık  ve Kan pıhtılaşması

Kanın Görevleri

-Kan sıvı bir dokudur ve bu doku sadece kana olan özel olan bir özelliktir.

-Kanın esas görevi transport’tur ancak kanın görevlerini düzenleme,savunma,taşıma olarak üç grup altında toplayabiliriz.

Kan, bir çok maddeyi dokulara ve organlara götürmektedir,dokulardan ise bir çok maddeyi alıp buradan uzaklaştırmaktadır.

Kan ayrıca vücut sıcaklığımızın bütün vücutta eşit bir biçimde yayılmasını da sağlamaktadır.

  • Vücut hücrelerinin içinde bulundukları ortamın değişmez tutulmasında da rol almaktadır böylece  homeostazis de dengelenmiş olur.

Alyuvarlar (Eritrosit)

Genelde Eritrosit olarak da bilinen alyuvarın esas fonksiyonu ise akciğerden dokularımıza oksijeni iletmekte görev yapan homoglobini taşımaktır.

Bunun dışında ise karbondioksit ve su arasında ki reaksiyonu katalize eden ve de bu tersinir  reaksiyonun hızını binlerce kez arttıran karbonik anhidrazı da büyük miktarda içerirler.

Alyuvarların taşıdığı homoglobini mükemmel derecede bir asit baz tamponudur ve bu yüzden de eritrositler kanın tamponlama gücünü arttırmaktadır.

Alyuvarların yani Eristoritlerin şekil ve büyüklüğü

Normal alyuvarlar bikonkav disk şeklinde olup, ortalama çapları ise 7,8  mikrometre ve kalınlıkları da en kalın olan noktada 2,5 mikrometredir.

Alyuvarların şekli, hücreler kapillerden geçerken belirgin olarak da değişebilir.

Alyuvarları Üreten Vücut Bölgeleri

Embiryonik yaşamın il evrelerinde vitellüs kesesinde üretilir.

Sonraları dalak ve lenf düğümlerinde de önemli miktarda alyuvar yapımı olmakla birlikte eritrositlerin üretildiği esas organ ise karaciğerdir.

Alyuvarlar gebeliğin son ayında ve de doğumdan sonra ise tümüyle kemik iliğinde yapılmaktadır.

Kan Hücrelerinin Oluşması

Dolaşan kanımızdaki tüm hücreler, kemik iliğimizde ki  çok yönlü hemopoietik kök hücre adındaki hücrelerden kaynaklanmaktadır.

Kişinin yaşamı boyunca da üreyen bu hücrelerin bir kısmı ise orjinal olan çok yönlü hücrelerin aynısı olarak ta kalıp kemik iliğinde kaynak oluşturur aslında.

-Kök hücrelerinin bir kısmı ise diğer tür hücrelerle farklılaşır.

-Farklı olan kök hücrelerinin büyüme ve de çoğalmaları büyüme indükleyiciler olarak da adlandırılan çok sayıdaki protein tarafından kontrol edilmektedir.

-Farklılaşma indükleyicileri olarak da adını almış olan bir diğer farklı grup proteinler de bu hücrelerin farklılaşmasını kolaylaştırmak fonksiyonunu üstlenmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz