Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Kanatsız Rüzgar Türbini

Kanatsız Rüzgar Türbini

 

Hollandalı bilim adamları tarafından tasarlanan kanatsız rüzgâr türbini standart olan diğer türbinlerden farkı, hareket eden kanat veya pervane gibi hiçbir mekanik parçanın olmamasıdır. Rüzgâr türbinleri sayesinde artık enerji üretimi yenilenebilir ve temiz enerji türünden olmaktadır. Buluşun mucidi olan Hollanda merkezli Mecanoo şirketi tarafından Delf teknoloji üniversitesine tasarlanmış olan türbinin bir protetipini kurmuştur. Kurulan bu protetip, EWICON olarak isimlendirilmiştir.

Kanatsız Rüzgar Türbini 2 Kanatsız Rüzgar Türbini 1

Bu buluş rüzgâr enerji kullanımında bir çığır açacak potansiyele sahip ve neredeyse bakım gerektirmeyecek özelliklere sahiptir. Diğer standart rüzgâr türbinlerine göre gürültü bakımından daha sessiz olması ve sinirleri bozan, hareket halindeki gölgelerden de kurtulmuş olunmaktadır. Delf teknoloji Üniversitesi’nden bilim adamları, rüzgârın yüklü olan parçacıklarını elektrik alanına taşınmasına imkan sağlayan teknolojiyi halen geliştirmeye devam etmektedirler. Araştırmacıların sistemi tarif etmeleri şu şekildedir; “Yüksek basınçlı mono dispers ve elektro hidrodinamik, adında iki spreyleme tekniği kullanılarak yüklü parçacıklar yaratıldı. Bu iki teknik birden kullanılarak rüzgar enerjisinden elektrik enerjisi de elde edilmiştir ve pozitif verimlilik ile elektrik yüklemesi sağlanmıştır. Üretilmiş olan mevcut tasarımda yalıtılmış olan tüpler yatay olarak yerleştirilmektedir. Bütün tüplerde elektrotlar ve nodullar sayesinde yüklenen su parçacıkları hava sayesinde elektrik alanı oluşturarak, devamlı kullanılacak bir şebeke elektriği yaratıyor. Güç oranı ise damlacık sayısına, damlacıklardaki yük miktarına ve elektrik alanının gücüne ve rüzgârın hızına bağlı olarak değişmektedir.

Kanatsız Rüzgar Türbini 3

Elektrostatik rüzgâr enerji dönüştürücü teknolojisi geliştirildikten sonra dönen parçalar yerine, çelik tüplerin oluşturduğu bir çerçeveden elektrik gücü kazanılmaktadır. Bu şekilde mekanik parçalara gerek duyulmadığından, diğer rüzgâr türbinleri gibi ses yapmamaktadır. Rüzgâr gülleri gibi pervaneleri olmadığı için de uçan canlılara zarar vermiyor. Kanatsız olarak tasarlanan bu türbinler elektriksel olarak yüklenmiş damlacıkları kullanarak güç üretmektedir. En avantajlı durumlarından biri de tasarımları sayesinde hem karaya hem de denize kurulabilmesidir. Ayrıca bina çatılarına da kurulabilme imkânı da mevcuttur. Kanatları olmayan bu özel türbinin yaygın model türbinlere göre 2,5 kat daha fazla verimli çalıştığı bilinmektedir. Rüzgar türbinleri teknolojilerinin turistlerden tutun, bölge sakinlerine kadar bir çok kişinin ilgi odağı olunacağı düşünülmektedir.
Konu hakkında görüş ve önerilerinizi Davetsiz Hayat olarak bizlere yorum alanında iletebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz