Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 18 Kasım 2017

KARA LİSTEDE OLUP OLMADIĞIMI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM ACABA?

KARA LİSTEDE OLUP OLMADIĞIMI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Halk arasında kara liste olarak bilinen negatif kayıtlar, bir çok kişiye sorun yaşatmıştır. Peki ‘kara listede olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim?‘ diyorsanız, maddeler halinde sıraladığımız bilgileri okumanızı tavsiye ediyoruz.

  • KARA LİSTE NEDİR?

Merkez Bankası tarafından tutulan negatif kayıtlar; kişilerin ve kurumların kullandığı sorunlu krediler ve çek – senet ile ilgili kayıtlara kara liste denir. Bunun yanında, kredi başvurusu yaptığınızda referans olarak yararlanılan başka bir kaynak vardır. KKB yani Kredi Kayıt Bürosu. Kara liste dediğimiz şey bu iki kurum tarafınca hazırlanmış kayıt veritabanlarıdır.

  • KKB ve MERKEZ BANKASI ARASINDA FARK VAR MI?

Bankalar KKB’ye üyedirler. KKB tarafından saklanan veriler oldukça derin bilgiler içerir. Sadece kişilerin kullandığı ve sonucu olumsuz olan krediler değil, bütün kullandıkları kredilerin kayıtları bu kurum tarafından saklanır. Bankalara kredi başvurusu yaptığınız anda bankalar öncelikle KKB kayıtlarından yararlanırlar. Merkez Bankası kayıtlarında ise sadece olumsuz sonuçlanan kredi kayıtları tutulur.

  • KARA LİSTEDE OLUP OLMADIĞIMI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Merkez Bankası tarafından tutulan kayıtları ve bilgileri talep edebilirsiniz. Bunun sonucunda kara listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

KKB ise Merkez Bankası’ndan farklı çalışır. KKB, sadece bu bilgileri bankalara açmaktadır. Yani bireysel kullanıcılar direk bu bilgileri göremezler. Ancak bunun da bir yolu var. Kredi başvurusu yaptığınız bankaya Müşteri İtirazları Değerlendirme Sistemi ile bu isteğinizi iletebilirsiniz. Banka bu isteğinizi KKB’ye iletmek zorundadır. Bu yöntemle KKB kayıtlarınızı ve kara listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz