Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Kedi Bıyığı Otunun Faydaları Nelerdir?

Kedi Bıyığı Otunun Faydaları Nelerdir?

 

Yüzyıllardır hastalıkların tedavisinde kullanılan kedi bıyığı otu botanik dilde ‘Orthosiphon aristatus’ olarak adlandırılır.  Türkiye de ise java çayı ya da Hint böbrek çayı olarak tanınır.  Kedinin bıyıklarına benzeyen eklentileri olan kedi bıyığı otu Güneydoğu Asya da ve Avustralya’nın tropic bölgelerinde yetişir.

 

Kedi bıyığı otu içeresinde birçok bitkisel besin içermektedir ve bunlar farmakoloji için oldukça fazla önem taşımaktadır.  Kedi bıyığı otu içinde barındırdığı Flavonoidlerin tedavi edici özelliği bulunmaktadır.  Bu bitkinin sağlığa faydasının bulunmasının en önemli kanıtı; Flavonoidler (Eupatorin ve sinensetin), Taninler,  Saponinler,  Fenoller,  Terpenoidler,  Orthosiphonin (glikosid) gibi fitobesinleri bünyesinde taşımasıdır.

 

Kedi bıyığı otunun en önemli faydası idrar söktürücü olmasıdır.  Bu yüzdendir ki Güneydoğu Asya da genel olarak bitki çayı formatında kullanılır.  Otun idrar söktürücü özelliği olmasından dolayı böbrek ve mesane problemleri olan kişiler tarafınca tercih edilir. Böbreklerde ki ve safra kesesinde ki taşların düşürülmesi için oldukça etkilidir. Güneydoğu Asya da yaşan kişiler tarafından böbrek ve safra hastalıkları dışında gut ve romatizmaya da iyi geldiği düşünülmekte ve bunların tedavisinde de kullanılmaktadır. Aynı zaman da kedi bıyığı otu nun son zamanlarda en çok dikkatleri çeken bir özelliği de idrar söktürücü olmasından dolayı kişilerin kilo vermesine yardımcı olmasıdır. Kedi bıyığı otu kişilere idrar söktürerek vücutlarındaki suyu kaybetmelerine dolayısıyla kilo vermelerine yardımcı olmaktadır.

 

Güneydoğu Asya da yaşan halk tarafınca kedi bıyığı otunun yapraklarında bulunan maddeler yüzünden kan basıncını düşürdüğüne inanılmaktadır. Kedi bıyığı otunda bulunan yüksek potasyum oranının ise kişilerin yüksek tansiyon tedavisinde oldukça yararı olduğuna inanılmaktadır. Aynı zaman da halk kan şekeri ve kolesterolü düşürmek için de bu bitkiden yararlanmaktadır.

 

 Kedi bıyığı otunun bunların dışında şişme ve ağrılara da iyi geldiği düşünülmektedir. Bu yüzden kedi bıyığı otu, çay gibi demlenerek içilebileceği gibi merhem gibi ezilerek de ağrıyan ya da şişen yereler de sürülebilir.

 

Kedi bıyığı otu nun herhangi bir yan etkisi olduğu düşünülmese de yine de çok fazla tüketilmesi önerilmemektedir. Vücuttaki suyu boşaltmaya yarayan otun uzun soluklu kullanıldığında böbrekleri yoracağına inanılmaktadır.

Yukarıda faydalarını aktardığımız kedi bıyığı otunu kullanmadan önce bir hekime danışmak daha faydalı olacaktır. Çünkü kullanmış olduğumuz diğer ilaçlar ile etkileşebilir ve yan etkisini gösterebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz