Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 16 Aralık 2017

Kpss Ne Zaman Açıklanacak 2017

Kpss Ne Zaman Açıklanacak 2017

KPSS Kamu Personeli Seçme Sınavının kısaltılmışıdır ve devlet dairelerinde çalışma imkanı tanıyan esaslı durumdur. Ülkemizde kamu personeli olarak çalışmak isteyenlerin yolu mutlaka KPSS sınavıdır. Devlet memuru olarak çalışmak kuşkusuz güvence altında olmak demektir. Devlete sırtına yaslamak deyimi kullanımı tam bu an içindir. Devlet kurumlarında çalışmak demek, alınan ücret, çalışma saatleri v.s.ortaktır. Bu sebeple devlet bünyesindeki çalışma olanakları her zaman için gündemdir, bir bakıma gerekliliktir. Lisans mezunu adaylar devlette işe girebilmesi için KPSS sınavına giriş yapmaları gerekir. Ayrıca lise mezunu adayların da devlette çalışmaya başlayabilmesi için bu durum olasıdır. KPSS sınavına her yıl farklı dallarda pek çok kişi katılım yapabilir. Bunlar nedir? Lisans, Ortaöğretim veya Ön lisans programları mezunları için bu sınav uygulanır. Yılda 2 kez yapılır.

KPSS sınavları Cumartesi ve Pazar günleri sabah ve öğleden olmak üzere dört oturumda yapılır. İlgili testin soru kitapçığı ve cevaplama kağıdı şeklinde hazırlanan paketler, girilecek sınav bölümü sırasına göre adaylara verilir. KPSS ye girmek için askerlik, sağlık, suç durumu gibi şartlar büyük önem taşır. Sınav sonuçları belli olduktan sonra ÖSYM tercih formlarını illere göre dağıtır, adaylar tercihlerini yaparak puana göre yerleşim gerçekleştirilir. ÖSYM bünyesince sınav tarihleri açıklanır. Daha önce darbe girişimi sebebi ile ertelenen sınavlar için ÖSYM’nin uyarısı sınav tarihinin güncel gelişmelere bağlı olduğuna dairdir. Nisan 2017-Mayıs 2017 aralığında sınavlar gerçekleşecek, Haziran 2017-Temmuz 2017 aralığında da sonuçlar nezaman.com.tr de açıklanacaktır.

KPSS ortaöğretim

KPSS de Uygulanan Kadro Durumu

KPSS A grubu ve B Grubu kadrolar olarak ikiye ayrılır. A Grubunda Başbakanlık, Bakanlıklar, müsteşarlık, belediye gibi atanılacak kadrolardır. B Grubu ise ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atanılacak kadrolardır.

KPSS de Soru Dağılımı

2017 KPSS sınavına girecek adaylar genel yetenek ve genel kültür testlerini cevaplayacaklardır. Bunun yanı sıra Maliye, Muhasebe, Kamu Yönetimi, Ekonometri testleri de olacaktır. Genel yetenek testi sözel ve sayısaldan oluşan bir test grubudur. Sözelde muhakeme becerisi, dil bilgisi ölçmeye yönelik olup; sayısalda mantıksal ve sayısal beceriler ölçülür.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz