Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Kroton Yağının Kullanımı Ve Yan Etkileri ?

Kroton Yağının Kullanımı Ve Yan Etkileri Nelerdir?

 

Doğada bulunan tüm bitkiler bir amaç uğruna varlardır. Yapılan araştırmalar neticesinde hangi bitkini hangi hastalığa çare olabildiği öğrenilmektedir. Bu şifa kaynağı olan bitkilerden biriside kroton adındaki bitkidir. Ana vatanı Güney Asya, Endonezya ve doğu Pasifik adalarıdır. Yabani olarak yetişen bu bitki yaklaşık olarak üç metre uzunluğa kadar çıkabilmektedir. Renkli ve dayanıklı yaprakları sayesinde süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Sıcak bir hava ve yüksek oranda nem isteyen bu bitki fazla ışığı sevmediği için güneşten uzak tutmak gerekir. Nemli ve humuslu topraklarda yetişir. Uygun şartlar sağlanamadığı zaman kuruyarak ölürler. Ev ortamında yetiştirenler için ise yılda en az bir defa vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır. Toprağını ve ekilen kabı değiştirmek istendiği takdirde en az iki üç yılda bir yapılmalı ve nisan ayı tercih edilmelidir. Bu bitkiden aynı zamanda yağ da çıkarılmaktadır.

 

Kroton yağının kullanımı ise dikkat edilmesi gereken unsurları içerir. Bünyesinde birçok asit bulunduran bu bitkinin yağı toksit bir madde olmasından dolayı balık zehri olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda Gana’da suç aleti olarak kullanılmıştır. Sudan da bağırsakları hareketlendirmek amacıyla müsil yapımında kullanılmaktadır. Doğu Asya’da ise düşük yaptırmak için kullanılan bir malzemedir. Ülkemizde ise inatçı kabızlıkta, felç tedavisinde ve kurşun zehirlenmesinde kullanılmaktadır. Son yıllarda ise bir çok peelinglerin içerisinde yer almıştır. Aynı zamanda bu yağın bir takım yan etkileri de bulunmaktadır. Bunların arasında bu yağ çok fazla toksit madde içerdiği için cilde son derece zarar verebilmektedir. Çok az miktarda kullanılan bu yağ ciltte ciddi lezyonlara, kaşıntılara sebebiyet verebilmektedir. Kan damarlarında ve dokularda ciddi ölçüde kalıcı zararlar verebilmektedir. Bu yağın içerisinde aynı zamanda tümör oluşumunu tetikleyen bir madde de bulunmaktadır.

 

Ağızdan çok az miktarda dahi alınsa ishale sebep olmaktadır. Fazla alındığı takdirde ise mide ve bağırsak iltihabı, kalp çarpıntısı,  kusma hatta ölümlere dahi sebebiyet vermektedir. Çocukların, yaşlıların ve hamile bayanların bu yağdan uzak durması gerekmektedir. Bu yağ toksit içerdiği için bu anlamda çok az kullanılmasında fayda vardır. Yağın önerilen miktarı iki ya da üç damlayı geçmemesi yönündedir. Her şekilde kullanmadan önce mutlaka uzman olan kişilere danışılarak kullanılması gerekir. Bu yağın kullanımı yaşa bağlı olmakla beraber kullanılacak kişinin sağlık durumu gözetilerek kullanması önerilmektedir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz