Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Lazer Diyot nedir? Özellikleri nedir?

Lazer Diyot

 

Bu makalemizde sizlere lazer diyotun ne olduğunu, neler için kullanıldığı ve ne işe yaradığını anlatmaya çalışacağız.

lazer diyot

Öncelikle diyot nedir?

 

Diyot elektrik akımını tek bir yöne ileten bir devre elemanıdır. Diyotun N kutbuna katot; P kutbuna ise anot adı verilmektedir. Diyotlar P tipi madde ile N tipi maddelerin birleşiminden oluşmaktadır. Bu maddeler ilk birleştiğinde P tipi maddedeki girintilere N tipi maddedeki elektronlar her iki maddenin birleşim noktasında temas sağlayarak birbirlerini nötrlerler. Bunun sonucunda ise nötr bir bölge oluştururlar. Uygulamada kullanılan diyotlar genel olarak redresör, restefier diyotları ile sinyal diyotları olmak üzere iki çeşittir.

 

Başka bir deyişle diyotlar elektrik akımını bir yönde iletirken diğer yönde ise bloke edip geçişine izin vermezler. Bu özellikteki diyotlar birbirinden ap ayrı faaliyet gösteren teknik uygulamalarda çok faydalıdırlar ve kullanım alanları baya geniştir. Bazı yarı iletken diyotlar bulunmaktadır. Bu yarı iletken diyotlar elektrikle uyarıldıklarında etraflarına ışık saçarlar. Bu yarı iletken diyotlardan ışık elde edildiği gibi aynı şekilde lazer de elde etmek mümkündür.

 

Peki, lazerin kelime anlamı nedir?

 

Lazer ışık kaynağından çıkan ışığın yükseltilmesi yoluyla canlandırılıp yayılmasıdır. Bu yöntemle ışık ışınları yoğun ve ince bir ışık demeti haline getirilebilmektedir.

 

Lazer diyot nedir? Lazer diyot elektrik akımını bir yönde iletilmesini sağlayıp diğer tarafa iletilmesini bloke edip engeller. Lazer diyot yarı iletken diyotlardandır. Yarı iletken lazer diyotları basit bir şekilde N tipi yarı iletken ve difüzyon yoluyla içinde çinko bulunan P tipi yarı iletken maddeden meydana gelmektedir. N-P ekleminden elektrik akımı geçirilmesiyle birlikte aktif ortama sahiptir.

 

Lazer diyotun belli başlı özelliklerini açıklamak gerekirse şöyle ele alabiliriz. Lazer diyotlar, çeşitli teknolojik 300 nm ultra viyole dalga boyunda 3000 nm IR dalga boyları arasında, çeşitli ışınlar üretebilmektedir. Lazer diyotlar küçük olup fazla yer kaplamamaktadırlar. Lazer diyotlar kullanım esnasında aşırı ısı çıkartmazlar. Soğutması için de ekstra bir yönteme ihtiyaç duyulmamakla birlikte hava soğutma sistemleri genellikle yeterli olmaktadır. Lazer diyotlar çok dayanıklıdır. Kolay Kolay arıza vermeyip uzun ömürlüdürler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz