Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

OPTİSYENLİK İŞ İMKANLARI VE 2017 MAAŞLARI

OPTİSYENLİK İŞ İMKANLARI VE 2017 MAAŞLARI

 

Optisyenlik göz doktoru tarafından teşhisi konulmuş hastalara  hastalıklarının iyileşmesi veya en alt seviyeye düşürülmesi için gözlük lens gibi optik gereçleri hazırlayan uzmanlardır . Optisyenlerin bir takım görevleri vardır bunlar hastanın reçetesini incelemek , reçeteye uygun gereci hazırlamak , gereci kişinin hastalığına göre ve hastaya göre ayarlamaktır.
optisyenlik iş imknaları ve maaşları

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

   Optisyen olmak istiyorsanız fizik ve biyolojiye ilginizin olması gerekmektedir . Optisyenlik bölümü YGS-1 ile alım yapar.  2 yıllık bir sağlık bölümüdür . Gençler genellikle bu bölümün maaşı oldukça yüksek olduğu için tercih ederler . Bölümün amacı göz sağlığı için gözlükçüler de çalışacak göz sağlığını geliştirecek kişiler eğitmektir .Dikkat ve sorumluk ister . Estetik zevkiniz olmalıdır . El göz koordinasyonlarınızın çok iyi olması lazımdır . En önemlisi çok sabırlı ve çok dikkatli birisi olmanız şarttır . Mesleğin ortamı genel sessiz sakin koşullarda çalışılacak yerlerdir . Çalışacağınız yerlere göre değişiklik gösterebilir.

OPTİSYENLİK BÖLÜMÜ İŞ OLANAKLARI

   Optisyenler yukarıda da belirttiğimiz gibi göz hastalıklarıyla ilgilenirler. Göz hastalıklarının tedavisi için gözlük,lens gibi aletler mecburi kullanılmalıdır . Sürekli dünyaya insan geliyor ve teknolojinin de gelişmesiyle teknolojik aletlerin başında geçirilen zaman arttı buda göz hastalıklarını arttırdı bu yönden optisyenlerin iş olanakları arttı .Bunlar da gözlükçülük sektörünün gelişmesine katkı sağladı . Optisyenler göz ile ilgili olarak gözlükçü dükkanları açabilir yaz aylarında göz için güneş gözlükleri gibi gereçler satabilirler .

OPTİSYENLİK MESLEĞİ MAAŞI

   Optisyenlik mesleğinde maaş kişinin çalışma gücüne göre değişim gösterir. Kendi işiniz işlek bir yerde kurar büyütürseniz çok güzel paralar kazanabilirsiniz . Fakat çalışan olursanız bu biraz daha farklı olur .Dükkanın olduğu yere göre , yerin piyasasına göre bir çok değişiklik gösterecektir . Kendi işini kuranlar için net bir maaş söylemek pek mantıklı olmaz fakat çalışan olarak birinin yanına girerseniz asgari ücret ile başlar ilerleyen zamanların 2 kattan daha fazla kazanmaya başlayabilirsiniz .

MESLEKTE İLERLEMEK İÇİN

Bu bölümde ilerlemek için mezun olduktan sonra dikey geçiş sınavına girebilirsiniz . Dikey geçiş sınavı ile  4 yıllık fizik bölümüne dikey geçiş yapabilirsiniz.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz