Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 16 Kasım 2017

Otoimmun Hastalıklar Nelerdir ?

Akut Dissemine Ensefalomiyelit
Viral ateşten sonra normalde meydana gelen ve bazı aşılar ve paraziter enfeksiyonlar tarafından tetiklenen bir beyin hastalığıdır. Bazen, herhangi bir sebep olmaksızın rasgele gelişebilir. Genel belirtileri arasında yüksek veya orta şiddette ateş, uyuşukluk, baş ağrısı, nöbetler sayılabilir ve hasta komaya girebilir. Bu hastalık için tedavi esas olarak metilprednizolon ve kortikosteroidler gibi anti-inflamatuar ilaçlardan oluşur.

Addison Hastalığı
Adrenal bez bozukluğunun neden olduğu bir hastalık olan Addison hastalığı otoimmun hastalıklardan biridir. Kronik adrenal yetmezlik ve hipokortizolizm olarak da bilinen bu hastalıkta adrenal bezlerin vücut için gerekli miktarda steroid üretememesi sorunu vardır. Herhangi bir yaş grubunun birinde ortaya çıkabilir ve bazı belirtileri arasında yorgunluk, baş dönmesi, kusma, kas güçsüzlüğü, kaygı, kilo kaybı, terleme ve ruh hali ve kişilik bozuklukları gösterilebilir. Addison hastalığı genellikle tüm bu sorunlardan sorumlu eksik kortizolün yerini alan hidrokortizon tabletlerinin oral (ağız yolu ile) formları ile tedavi edilir.

Alopesi Areata Hastalığı
Bu otoimmün hastalık saç dökülmesine neden olur. Vücut tüylerine göre saçtan başlayıp vücudun herhangi bir yerinde saçlar hızla dökülmeye başlar. Etkilenen bölgeye göre farklı tiplerde sınıflandırılabilir. Alopesi areatası “alopesi areata totalis” olarak bilinen aşırı saç dökülmesi vücudun her yerinde saç dökülmesine neden olur. Alopesi areata’nın ilk belirtileri, etkilenen alanda küçük, yuvarlak, kelleşmiş bölgeler oluşmasıdır. Etkilenen bölgede karıncalanma hissi ortaya çıkar. Bazen bu bölgede ağrılar da oluşabilir. Saçlar kendi kendine bir yıl içinde büyür.

Ankilozan Spondilit Hastalığı
Omurgayı ve sakroiliumu etkileyen, otoimmün bir hastalık olarak bilinir. Bu hastalık başlangıçta Bechterew hastalığı olarak biliniyordu ve omurganın vertebraların kaynaşmasına neden olan artrit türü bir hastalık olduğu sonradan anlaşıldı. Kadınlarda, hastalığın omuz, kalça, ayak gibi vücudun diğer eklemlerini etkilediği bilinmektedir. Ankilozan spondilitin ortak semptomları periferik eklem ağrısı, yorgunluk ve mide bulantısıdır. Bazı durumlarda göz iltihabı bu hastalığa eşlik edevilir genellikle göz ağrısı ve fotofobiye neden olur. Aortit, apikal akciğer fibrozu ve ektazi daha az sık görülen semptomlardır. Çocuklarda semptomlar ayak bileğinde ve ayakta ağrı ve şişme olabilir. Ankilozan spondilit fizik tedavi ve egzersiz kombinasyonu ile ilaçlarla birlikte tedavi edilir.

Antifosfolipid Antikor Sendromu
Antifosfolipid Antikor Sendromu arterlerde ve damarlarda kan pıhtılaşmasına sebep olmaktadır. Ayrıca hamilelikte istenmeyen komplikasyonlara yol açar. Bu hastalık vücudun, hücre zarının bir parçası olan fosfolipid’e karşı antikor üretmeye başladığında gerçekleşir. Hastalığın temel belirtileri derin ven trombozu, inme olarak gösterilebilir. Hamile kadınlarda belirtiler düşük, preeklampsi ve erken doğum olabilir. Bu hastalık çoğunlukla aspirin ve varfarin gibi analjezik ve antigrafik ilaçlarla tedavi edilir.

Otoimmün Hemolitik Anemi kansızlık
Vücudun kendi kırmızı kan hücrelerine saldırdığı, böylelikle tahribata ve dolayısıyla anemiye neden olduğu otoimmün bir hastalıktır. Otoimmün hemolitik anemi, Sıcak otoimmün hemolitik anemi, Soğuk aglütinin hastalığı ve Paroksismal soğuk hemoglobinüri diye bilinen 3 kategoriye ayrılır. Bu hastalığın belirtileri kişinin sahip olduğu hemolitik aneminin türüne bağlıdır, hastalığın en temel semptomu yorgunluktur. Diğer semptomlar baş dönmesi, nefes darlığı, solgun cilt ve ciddi vakalarda göğüs ağrısıdır.

Otoimmün Hepatit Hastalığı
Otoimmün hepatit, bir kişinin bağışıklık sistem elemanlarının karaciğer hücrelerine saldırdığı, karaciğerin iltihaplanmasına ve karaciğer hücrelerinin yok edilmesine neden olduğu bir hastalık olduğu için son derece tehlikelidir. Otoimmün hepatit diğer karaciğer hastalıklarıyla birlikte bulunabilir ve hepatit A ve minosiklin gibi kimyasallar gibi viral enfeksiyonlarla tetiklenebilir. Otoimmün hepatitin temel semptomları arasında karaciğer, sarılığı, deri döküntüleri, kusma, bulantı, iştahsızlık sayılabilir. Kan testleri ve karaciğer biyopsisi ile hastalık teşhis edilir ve aşırı aktif bağışıklık sistemini baskılayan günlük dozlarda kortikosteroidlerle tedavi edilir.

Otoimmün İç Kulak Hastalıkları
Vücudun bağışıklık sistemi iç kulaktaki hücrelere saldırması durumudur ve bu hastalık etkilenen kişide aşamalı işitme kaybına neden olur. Otoimmün iç kulak hastalığı çoğunlukla diğer tüm otoimmün hastalıklar gibi steroidlerle tedavi edilir, çünkü vücudun bağışıklık sistemini bastırmak için steroidler son derece kullanışlıdır. Steroidlerin yan etkilerinden kaçınmak için cerrahi ve alternatif ilaçlar tercih edilebilir.

Çölyak hastalığı
Çölyak hastalığı olarak da bilinen bu hastalık ince bağırsak bozukluğudur. Genetik bir hastalıktır ve her yaş grubunda ortaya çıkabilir. Çölyak hastalığının belirtileri ishal ve yorgunluktur. Glüten içermeyen ömür boyu sürecek bir diyetle bu otoimmun hastalık tedavi edilebilir.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)
Bu hastalık, hava yollarının daralmasına neden olan, yaygın olarak birlikte görülen iki hastalık olan bronşit ve amfizemin bir kombinasyonudur ve sigaraya bağlı olarak gelişir. KOAH bir nevi otoimmün hastalık olduğu düşünülmektedir. Bu hastalık kolayca astıma benzetilse de geri dönüşü olmayan bir hastalık olduğu için daha tehlikelidir. Belirtileri, nefes darlığı, yorgunluk, sürekli öksürük ve göğüste sıkıştırma. KOAH, semptomlara bağlı olarak bir çok ilaç ve prosedürle tedavi edilir.

Crohn Hastalığı
Crohn hastalığı bir nevi bağırsak hastalığıdır. Sık görülen semptomlar arasında karın ağrısı, ishal, kusma ve kilo kaybı sayılabilir. Ayrıca cilt döküntüleri ve artrit ve bazen de gözlerin iltihaplanması gibi bazı genel sorunlara neden olduğu bilinmektedir. Şu an itibariyle, Crohn hastalığı için herhangi bir tedavi mevcut değildir. İlaç kullanılarak sadece semptomlar ve relaps kontrol edilebilir ve/veya bastırılabilir.

Diyabet Tip 1
Pankreasta insülin üreten beta hücrelerin işlevini kaybetmesi sonucu gelişir. Bu tür diyabet erken tespit edilmezse ve insana insülin enjeksiyonu uygulanmazsa ölümcül olabilir. Belirtileri sık idrara çıkma, mide bulantısı, kusma, dehidrasyon ve kilo kaybıdır. Tedavi genellikle insülin enjeksiyonlarından ve diyetin izlenmesinden oluşur. Şiddetli tip 1 diyabet vakalarında, pankreas ve adacık hücre transplantasyonu gereklidir. Ömür boyu ilaç alımı ve diyet gerektirir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz