Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 17 Kasım 2017

Şifalı Bitkiler Tedavi Eder Mi?

Şifalı bitkiler eskilerde tedavi amaçlı kullanılan doğal gıdalardan  oluşan bitkilerdi. Şimdilerde  şifalı tıbbı bitkilerin yerini alan hazır ilaçlar sayesinde  şifalı bitkilerin bir tedavi aracı olduğunu  unutup tamamen  modern sistem ilaçları kullanmaya başladık. Eski  şifacılar şimdi ki ismi ile herbalistler de olmadığı için  günümüzde şifalı bitkiler tedaviye destek olarak  kullanılmaktadır.

Eskiden; çok eskiden  ilaçların , enjektörün ve tıbbi aletlerin olmadığı zamanlarda da insanlar hastalanıyordu. O zamanlarda da  ( Şimdiki kadar sık görülmese de ) kronik hastalıklar, kanser çeşitleri, grip ve soğuk algınlıkları ve bunlar gibi viral  hastalıklar olabiliyordu. Bunların tedavisinde  modern  yöntemler olmadığı için şifacıların ve  eski tabiplerin hazırladığı doğal karışımlar ve  dolayısı ile şifalı bitkiler  kullanılıyordu.

Bazı kaynaklarda kanserin  ve bazı ciddi rahatsızlıkların  bile şifalı  bitkilerle tedavisinin  yapıldığını işaret eden kaynaklar var. Bunlar sadece  şifalı bitkiler sayesinde olmuyor aynı zamanda  doğal  yaşamış ve organik besinler  tüketmiş bir bünye de gerekiyor.

Eskiden dağlardan yaylalardan toplanan şifalı bitkiler günümüzde  seralarda yetişip  kimyasal  gübreler ile beslenip bir çok insan etkisi yöntemlerden  geçip kullanımıza sunuluyor. Bu şekilde olunca etkisi de tedavi  amacı da yüzdelerce azalıyor.

Her Bitki Masum Değildir !

Günümüzde hala bu geleneksel yöntemler ile tedavi  umudu arayan insanlar mevcut. Bir çok insan bitkilerden fayda görüyor. Bazı insalar şifalı bitkilerden korkuyor. Bazıları da  bu şifalı bitkilerin  kullanımından zarar görüyor. Bunun başlıca nedenlerinden  biri bilinçsizlik.

Bazı bitkilerin  bir parçası  şifa saçarken bir tutamı zehir olabiliyor. Bazı  bitkilerin yaprağı zehir iken kökü şifa deposu olabiliyor. Bazen de bitki komple zehirliyken çiçeği şifa verebiliyor. Bunları eski  hekimler  bilirken  günümüzde bu konuya yüzlerce araştırma  yapılsa da hala eski hekimlerin  bilgi birikimlerinin  yerini tutacak bir birim yok. Bu yüzden  şifalı bitkileri  direk tedavide kullanmak için iki kere düşünmek gerekir.

Şifalı bitkiler bazı insanlarda allerjik reaksiyonlara da yol açabilir. İyice araştırılmalı , eğer kullanacaksa bitkilere  karşı allerji testi  yapılmalıdır.

Sonuç olarak  şifalı bitkiler  hem  deva hem zarardır. Doğru ellerde  doğru dozda ve doğru şekilde verildiğinde şifa olur. Hayatınızı  riske atmayın. Bitkiye  güvenin ama  bitkiden de korkun.

Şifalı bitkiler hakkında daha detaylı bilgi ve Şifalı Bitkiler Arşivi sayfamız için buradan  foruma  ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz