Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Silinen ve Formatlanan Dosyaları Nasıl Kurtarabilirim?

Silinen ve Formatlanan Dosyaları Nasıl Kurtarabilirim?

Bilgisayar kullanıcılarının başına en sık gelen sorunlardan biride sildikleri bir dosyanın aslında önemli bir dosya olduğunu ya da herhangi bir nedenle tekrar geri getirmek istemeleridir. Formatlama sırasında C ve D sürücüleri bulunanlar ise yanlışlıkla önemli dosyalarının olduğu sürücüyü formatladığında yine dosyaları kurtarma ihtiyacı duymaktadır. Çağımızda silinen ya da formatlanan dosyaları kurtarmak artık çok kolay hale geldi. Ücretsiz olarak dağıtılmakta olan kurtarma programlarıyla sildiğiniz tüm dosyaları kurtarma şansına sahipsiniz. Hemen herkesin başına gelebilen bu olayı en kısa sürede çözmek sizin lehinize olacaktır. Çünkü Harddisk içerisinde yer alan silinen dosyaların bulunduğu sektörlere yazma işlemi gerçekleşirse dosyayı kurtaramayabilirsiniz. Bu yüzden dosyalarınızı kurtarmadan defalarca formatlama vs. işlemler yapmak dosyayı daha da kurtarılamaz hale getirmektedir.

Dosya kurtarma işlemini sizler için tüm ayrıntısıyla makalemizde anlatacağız. Ancak bu işlemin uzun sürebileceğini ve harddisk boyutlarınıza göre günler alabileceğini unutmayın. Özellikle günler öncesinden sildiğiniz bir dosyayı birkaç TB lık HDD içinde arayacak olan program ayrıntılı bir tarama yaparsa günlerce bilgisayarınız taramayı beklemek zorunda kalabilir. Kurtarma işlemine başlamadan önce kurtaracağınız dosya için farklı bir depolama birimine ihtiyaç duyacağınızı bilmelisiniz. Eğer HDD bölümlenmişse yani C ve D gibi farklı sürücülere sahipse bu durumda D sürücünden dosya kurtarmak için C ye aktarım C sürüsünden dosya kurtarmak için D sürücüsüne aktarım yapılabilir. Ancak tek bir sürücü var ise harici HDD ya da flash bellek, boş DVD gibi ekstra bir depolama birimine ihtiyacınız olacaktır.

Verilerimi Nasıl Kurtarabilirim?

Silinen ya da formatlanan dosyalarımızı kurtarmak için ilk olarak bu işte kullanacağımız programı temin etmeniz gerekiyor. Bilinen birkaç program kurtarıcı olarak oldukça kullanışlı olmaktadır. Bunların başında ilk olarak Recovery My Files programı günümüzde en çok kullanılmakta olan dünyaca ünlü programdır.  Oldukça ayrıntılı bir tarama yaparak dosyalarınızı kurtarmakta olan bu program sayesinde kaybettiğiniz, sildiğiniz dosyaları bulabilirsiniz. Sadece resim, sadece video ya da sadece herhangi bir uzantıyı aramanız mümkün. Bunun yanı sıra ücretsiz olarak kullanabileceğiniz dosya kurtarma programlarından biri olan ve kısa sürede geniş bir tarama yapabilen Easeus partition master programını da tavsiye edebilirim. Easeus partition master programının en büyük ve en güzel özelliği ise diğer dosya kurtarma programlarında olduğu gibi dosya isimlerini değiştirmiyor. Örneğin; Recovery My Files programı kurtardığı dosyaları lostfiles 1242352 gibi sıralamalar yaparak size  teslim ederken, Easeus partition master programı klasör adından tutunda, dosya adına kadar hiçbir değişim yapmadan dosyanızı aynen size teslim ediyor ve herhangi bir değişim olmadan kurtarmanızı sağlıyor. Bu yüzden size Easeus partition master programıyla dosya kurtarmayı anlatmanın çok daha işe yarar olduğuna inanıyoruz.

EaseusPartition Master Dosya Kurtarma

Easeus Partition Master programını online olarak indirebilir ve bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Tam sürümünü satın alırsanız çok daha avantajlı ve daha fazla tarama yapabilirsiniz. Ancak bize şimdilik ücretsiz sürümü de yeterli olabilmektedir. İlk taramada işinizi görmeye bakın zira sonrası ücretli sürümü istediğini belirterek devam ediyorum.

Easeus Partition Master programını kurduktan sonra hemen karşınıza çıkan ekranda AllFiles kısmına gelin. Burda yer alan seçeneklerden birini seçerek sadece resim ya da video ya da doküman arama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. AllFiles seçeneği silinen tüm dosyaları resim, video, doküman ayırt etmeden arayacaktır. EaseusPartition Master programının bir sonraki ekranda hangi HDD sürücüsünde arama yapacağınızı seçerek devam etmenizi ardından scan diyerek tarama işleminin bitmesini beklemelisiniz. Daha öncede belirttiğimiz gibi tarama işlemi birkaç saat ya da bir gün bile sürebilmektedir. Bu tamamen sabit disk boyutlarına, bilgisayar performansına göre değişebilmektedir.

EaseUS Partition Master programıyla dosya kurtarmak üzere tarama işlemi biter bitmez karşınızda yer alan ekranda sol kısımda dosyaları klasörler halinde görebilirsiniz. Ayrıca bu dosyaların hepsini seçerek toptan kurtarabileceğiniz gibi sadece işinize yarayan dosyaları seçerek kurtarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta kurtarmayı tamamlarken ve dosyaları alırken yeterli boyutlarda farklı bir depolama biriminin bulunması gerekliliğidir. Eğer kurtaracağınız dosyaları D sürücüsünden C sürücüsüne aktarırsanız C sürüsünde kurtarma yapamayabilir ya da uzun süren bir tarama işleminin gerektiğini görebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz