Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 18 Kasım 2017

SOSYAL MEDYAYA VERGİ

Sosyal medyanın günümüzde çok ileri bir seviyeye gelmesi ve üzerinden binlerce kişinin para kazanması günümüzün en popüler işlerinden biri haline gelmiştir. Sosyal medya üzerinde yayın yapan, video paylaşan, ürün tanıtımı yapan, reklamlardan gelir elde eden veya herhangi bir internet ağı üzerinden para kazanan kişiler artık devlete vergi ödeyecekler. Sosyal medyaya vergi yakın zamanda yürürlüğe girecek.

Sosyal medya kullanıcılarına TBMM’den şok bir karar çıktı. Sosyal medya kullanıcılarından kimler para kazanıyorsa devlete bir miktar vergi ödeyecekler. Günümüzde milyonlarca insanın internet üzerinden para kazandığını biliyoruz. Ülkemizde sosyal medya ağlarından herhangi birinden para kazanan kişiler elimize ulaşan son bilgilere göre devlete %15 oranında vergi ödeyecekler. Bu oran değişikliğe uğrayabilir ancak en az kazanılan tutarın %15’i devlete vergi olarak geri dönecek. Peki kimler vergi ödeyecek:

  • Youtube üzerinden para kazananlar: Reklam alanlar, reklam verenler, yayın yapanlar.
  • Facebook üzerinden para kazananlar: Facebook üzerinde aktif bir şekilde para kazanan kişiler, ürün tanıtımından gelir elde eden kişiler, reklam alıp para kazanan kişiler.
  • Twitter üzerinden para kazanan kişiler: Twitter üzerinde aktif bir şekilde para kazananlar, Twitter’de reklam alarak para kazananlar.
  • İnternet siteleri: İnternet sitelerinin sahipleri kazandıkları her türlü ücretin en az %15’ini devlete vergi olarak ödeyecek.
  • Herhangi bir video paylaşım sitesi: Youtube, İzlesene gibi daha birçok video paylaşım sitesi üzerinde para kazanan kişiler bu vergiden paylarına düşen kısmına talip olacaklar.
  • E-ticaret siteleri: İnternet üzerinde e-ticaret sitesi aracılığıyla ürün satışı yapan, herhangi bir ürünü bloglarda pazarlayıp gelir elde eden kişiler vergi ödeyecekler.

Anlayacağınız gibi devlete ödenecek vergi internetin tüm alanını kapsıyor ve para kazanan herkes %15 vergi ödemek zorunda kalıyor. Sosyal medyaya vergi uygulaması önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek gibi gözüküyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz