Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 14 Ocak 2018

Sosyoloji Bölümü 2017 İş İmkanları Ve Maaşları

   Sosyoloji iş imkanları, Sosyolog Maaşları 2017 hakkında detaylı bilgiye bu yazıdan sahip olabilirsiniz.

Devletin Devlet planlama Teşkilatı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığıdır.  Bunlarla beraber iş bulma olanakları diğer işlere göre maalesef sınırlıdır. Eğitim imkanı olarak da Edebiyat ve Fen – Edebiyat Fakültelerinin “Sosyoloji” bölümünden mezun olmanız yeterli olacaktır.  Ardından ÖSYM sınavına girip “Eşit Ağırlık” puanı almanız gerekmektedir.  Sosyolog maaşları ise 2.693 -2.779 TL arasındadır.

Sosyolog Maaşları,Türkiye nin az sahip olduğu Sosyologlar insanların kökenlerini, gelişimini ve toplumsal olarak nasıl yaşaması gerektiğini bir yandan tarihlerini belirleyen kişilere verilen addır. Söz konusu kişilerin ne kadar ücret aldıkları, devlete bağlı mı çalıştıkları, hangi sınavlardan geçmesi gerektiğini bu makale üzerinden öğrenebilirsiniz.

sosyoloji iş imkanları

sosyoloji iş imkanları

sosyoloji iş imkanları

sosyoloji iş imkanları

Sosyologlar başkaları tarafından iyi iletişim kurabilen, üst düzeyde akademik bilgiye sahip olan, toplumsal olaylara meraklı, araştırma ve inceleme yapan kişilerdir. Sosyologlar sayısal bulgularını bilgisayar ortamlarında değerlendirmektedir bununla beraber diğer bulgularını ise kendilerine ait olan  bürolar da değerlendirmektedir.  Sosyologlar iş imkanı olarak çoğunlukla devletlere bağlı olarak bulunmaktadır.

   SOSYOLOJİ BÖLÜMÜ 2017 İŞ OLANAKLARI NELERDİR

Ülkemizde Sosyoloji Bölümü mezunlarının kamu ve özel sektörde iş olanakları vardır. Sosyologlar Devlet Planlama Teşkilatı, Türkiye İstatistik Kurumu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve belediyelerde çalışabilmektedir. Yine Milli Eğitim Bakanlığı’nın öngördüğü koşullarda, formasyon alarak Felsefe Grubu Öğretmenliği yapabilirler. Ayrıca medya, siyasi partiler, reklam ve kamuoyu araştırma şirketleri sosyoloji mezunlarının çalışma olanağı bulduğu diğer alanlardır.

sosyolog olarak birçok alanda iş bulunabilmektedir.Fakat su an asıl gündemde olan sosyolog adaylarına aile danışmanlığı sertifikasının verilmesi yasasının çıkmasıdır.Bu yasa sayesinde önümüzdeki 5 yıl boyunca sosyologlar cok fazla söze sahip olup aileler için elinden geleni yapabilme imkanı bulabilecekler.bu sayede de iş imkanı fazlalaşacak…

Sosyoloji mezunu sosyolog ünvanını alır, araştırma geliştirme şirketlerinde unvanını kullanarak çalışabilir. Özel danışmanlık yapabilir fakat ben mutlaka yan dal ya da çift anadal yapılmasını öneririm çünkü iş alanı çok fazla,bir alanda uzmanlaşmak gerekebilir.

Bir çok kurumda sosyolog kadrosu ile çalışabilirler.formasyon alındığı zaman felsefe grubu öğretmenliği ve bir çok özel kurumlarda rehber öğretmenliği yapma şansları var.Dersane sektöründe çalışabilirler.aile danışmanlığı sertifikası alarak aile danışmanlığıda yapabilirler.

Ülkemizde sosyologlar üniversitelerde öğretim üyesi olarak ve DPT, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Tarım, Orman ve Köy İşleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TRT ve kamu iktisadi kuruluşlarında, araştırma şirketlerinde, çeşitli yayın kuruluşlarında uzman, danışman ve araştırmacı olarak çalışmaktadırlar. Sosyologlar bazı kamu kuruluşları ile özel sektör kuruluşlarının ilgili birimlerinde, araştırma şirketlerinde ve yayın kuruluşlarında çalışabilmektedirler Felsefe ve psikoloji alanında da yeterli eğitimi gördükleri ve öğretmenlik sertifikası aldıkları takdirde orta dereceli okullarda Felsefe Grubu Öğretmeni olarak da görev yapabilirler

Aslında Sosyoloji bölüm mezunları genel olarak üç iş dalına sahip olabilir.
1: Sosyoloji lisans bölümünü tamamlayıp çeşitli kurum ve kuruluşlarda sosyolog/sosyal araştırmacı olarak,
2: Pedagojik formasyon eğitimi sonrasında felsefe grubu öğretmeni ya da rehber öğretmen olarak,
3: Yüksek lisans/doktora eğitimi alarak akademisyen/araştırmacı olarak.
Şimdilerde bunların yanına bir de aile danışmanlığı eğitimi alarak aile danışmanı görevini yerine getirme fırsatları da doğmaya başladı.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Farukmech06 dedi ki:

  Sizi seviyorum

 2. ÇETİN ÇOLBAN dedi ki:

  güzel

 3. Sabri dedi ki:

  Sosyoloji bölümü iş imkânları iyi olan bir bölüm aslında maaşlarıda iyi sosyolog maaşları ve iş imkânları da aynı mı acaba ?

 4. barisct dedi ki:

  Günümüzde iş bulmak oldukça zorlaştı. Bir mühendis bile iş bulmakta zorlanıyor. Enerji Sistemleri yada Mekatronik Mühendisliği gibi geleceğe yatırımı olan yeni mühendisliklere yöneliyorlar. Bu durumda sosyoloji okuyan birinin iş bulması gerçekten oldukça zor. Bulsa bile ne kadar kaliteli iş bulur muamma.

 5. seda dedi ki:

  ben evlenmeye karar verdim 😀

 6. Nurgül tombul dedi ki:

  ülkenin sosyologlara çok ihtiyacı var. fakat gel gör ki gereken önem sosyologlara verilmiyor. umarım önümüzdeki senelerde pek çok özel beyinleri topluma kazandırmak için bir şeyler yaparlar. eğer yapmazlarsa korkarım ki toplum kötü durumlardan kötü durumlara bir önceki günden daha fazla kötü bir hayata koşmaya devam edecek.

 7. sevgi taş dedi ki:

  Sosyoloji yazmak istiyorum kafam karisik sizce yazmalimiyim .

  1. Ali Kara dedi ki:

   Bence yazma bende düşünüyorum kararsızım önü kapalı şans gelir açılır sen bilirsin

  2. Anonim dedi ki:

   Sayın sevgi taş sosyoloji bölümün yazıma bu bölümü den mezun fazla atanması zor sağlık bölümleri atanması kolay

 8. Ayşenur dedi ki:

  İlk birli bölümü sevmeniz gerekli. Ben sosyoloji okuyorum ve iyiki bu bölümdeyim mutluyum. Gerçekten toplum hakkında çok iyi bilgiler ediniyoruz. Okumanızı tavsiye ederim. Benim gibi seminerlere katılarak kendinizi geliştirirseniz ben önünüzün kapanacağını düşünmüyorum.

Yorum Yaz