Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Thunderbird Şifre Nasıl Verilir?

   Thunderbird şifre, Thunderbird’ E Şifre Nasıl Verilir?

Thunderbird kullanıcıları bilgisayarlarını her açtıklarında mailleri otomatik olarak açılmış şekilde görmektedirler. Bireysel anlamda güzel bir seçenek olarak görünse de, genel anlamda bir güvenlik açığı olarak lanse edilmektedir. Bilgisayarı kim açarsa açsın açan kişinin karşısına mailler otomatik olarak çıkmaktadır ve buda thunderbird kullanıcısını zora sokmaktadır. Bu sebep ile thunderbird’ e nasıl şifre verileceği hakkında sizi kısaca bilgilendirmek isteriz.

Thunderbird programını açtıktan sonra tercihler kısmından, güvenlik sekmesine gelerek alt kısımda bulunan ana parola onay kutusu işaretlenir ve karşımıza çıkan sayfada, iki kez şifremizi girmemiz istenir. Burada dikkat etmemiz gerek husus, verilen şifrenin tüm hesaplarımıza erişim sağlayacağı şifre olacağıdır. Bu neden ile şifremizi unutamayacağımız karakterlerden oluşturmalıyız veya bir kenara not almalıyız. Aksi halde şifreyi unutmamız durumumdan bütün hesaplarımızı kullanmakta imkânsız bir duruma gelecektir. Şifreleme işlemini gerçekleştirdikten sonra, thunderbird’ i kapatıp tekrar açtığımızda parolalaı korumanın aktif duruma geldiğini göreceğiz.

Herhangi bir işleme izin verilmeyecek olup, tüm thunderbird hesap pasif olacaktır. Ve bizden şifre onayı isteyecektir. Bu şekilde bilgisayarın diğer kullanıcıları thunderbird hesabımızın içeriğini göremeyecektir. Tanımlamış olduğumuz şifreyi, şifre koyma işleminde ki uygulamış olduğumuz yollar ile tekrar kaldırabiliriz. Yine ana parola kısmında ki onay işaretini kaldırdığımızda aktif olarak kullandığımız şifreyi girerek şifrelemeyi devre dışı bırakabiliriz. Şifrelemeyi devre dışı bırakmamız durumunda programın güvenliği tamamen bize ait olacağından, diğer bilgisayarı kullanan kişiler hesabımıza ulaşabilecektir.
Bu neden ile eğer ki hesabımızın başka kullanıcılara tarafında görüntülenmesini istemiyor isek, şifreleme sistemini muhakkak kullanmamız gerekmektedir. Çünkü thunderbird programlaması bilgisayarımız açıldığı anda otomatik olarak açıldığı için her bilgisayarı açan kişi tarafından rahatlıkla erişilebilmektedir.

Kişisel gizlilik haklarımızın olduğunu hatırlatarak thunderbrid programımızı bilgisayarımızı kullanan başka kişilerinde olduğunu düşünürsek mutlaka şifrelemeliyiz. İstenmeyen verilerimizi görmelerine engel olabilir, gerekli olan belgelerin farklı kullanıcıların yanlışlıkla silmesini ya da yok etmesini de engellemek adına kullanmalıyız. Kullanırken şifrenin hatırlanabilir bir şifre olması da büyük önem arz etmektedir. Unutulan bir hesabın şifresi olmadan bir daha erişim sağlayamayız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz